Letošní rok byl obzvlášť nelítostný k dětem, nešetřil jejich životy, ani možnost se vzdělávat

Děti procházejí zničenou čtvrtí syrského Aleppa - Foto:  Jordi Bernabeu Farrús, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Děti procházejí zničenou čtvrtí syrského AleppaFoto:  Jordi Bernabeu Farrús, flickr.com , CC BY 2.0

Rok 2017 byl mimořádně krutý pro děti, upozorňuje Dětský fond OSN neboli UNICEF v nejnovější zprávě, kterou cituje britský Guardian. Děti ve válečných zónách jsou stále častěji využívány jako zbraně – jsou donucovány k boji nebo sebevražedným atentátům anebo slouží jako lidské štíty. Válčící strany v uplynulém roce „nehorázně přehlížely mezinárodní humanitární právo a běžně útočily i na děti“, zdůrazňuje UNICEF.

Znásilňování, nucené sňatky, únosy a otrocká práce patřily k obvyklým taktikám v Iráku, Sýrii, Jemenu, Nigérii, Jižním Súdánu i Barmě. A po osvobození ze zajetí extremistů jsou děti často obtěžovány bezpečnostními silami. Jiné zase trpí následkem bojů, podvýživy a nemocí z nedostatku či absence vody, jídla a hygieny. 

Vše, o co děti přišly 

Ozbrojené konflikty v roce 2017 zabránily 27 milionům dětí chodit do školy. Islamistická skupina Boko Haram, která působí v Nigérii, Čadu, Nigeru a Kamerunu, letos přinutila nejméně 135 dětí k sebevražedným atentátům. Je to skoro pětkrát víc než loni. Ve Středoafrické republice jsou děti znásilňovány, zabíjeny a nuceny bojovat. Násilnosti vyhnaly z domovů přes 850 tisíc dětí v Demokratické republice Kongo, kde ozbrojenci záměrně zaútočili na více než 200 zdravotních středisek a 400 škol. 

V Somálsku bylo v prvních deseti měsících roku skoro 1 800 dětí donuceno bojovat a v Jižním Súdánu jich takto bylo zneužito od roku 2013 přes 19 tisíc. V Jemenu už nejméně 5 tisíc dětí zahynulo a jeden a tři čtvrtě milionu dalších trpí podvýživou. V Iráku a Sýrii slouží jako lidské štíty a v Afghánistánu jich za první tři čtvrtletí přišlo skoro 700 o život v bojích, cituje Guardian zprávu UNICEFu. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace