Merkelová a Trump na své první schůzce nedokázali zakrýt zásadní rozdíly

Merkelová sice prohlásila, že je „lepší mluvit spolu než jeden o druhém,“ ale občas se zdálo, že oba politici mluví do prázdna. Kancléřka hájila svůj postoj k uprchlíkům, globalizaci i výhody obchodních dohod - Foto:  ČTK/AP, Virginia Mayo

Merkelová sice prohlásila, že je „lepší mluvit spolu než jeden o druhém,“ ale občas se zdálo, že oba politici mluví do prázdna. Kancléřka hájila svůj postoj k uprchlíkům, globalizaci i výhody obchodních dohodFoto:  ČTK/AP, Virginia Mayo

První setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Bílém domě mělo smířlivý tón, ale bylo jasné, že mezi oběma politiky jsou zásadní rozdíly – v politice i stylu, komentuje britský deník Guardian.

Merkelová vyjádřila „vděčnost“ za to, že Trump podporuje Severoatlantickou alianci a minský mírový proces na Ukrajině. Trump zase prohlásil, že „věří ve volný obchod“ a že „není izolacionista“. Bylo však těžké pominout jistou nedůtklivost ve vztahu sečtělé kancléřky, považované za nejdůležitějšího obránce poválečného liberálního pořádku, s arogantním podnikatelem, kterého vynesla k moci vlna populismu. 

Merkelová sice prohlásila, že je „lepší mluvit spolu než jeden o druhém,“ ale občas se zdálo, že oba politici mluví do prázdna. Kancléřka hájila svůj postoj k uprchlíkům, globalizaci i výhody obchodních dohod, zatímco Trump opět mluvil o „radikálním islámském terorismu“ a předestřel svůj plán, který upřednostní americké dělníky. 

Jen jeho podpora NATO byla jednoznačná. Znovu však zdůraznil, že členské země musí platit svůj díl výdajů na obranu. Po schůzce ale překvapil nesmyslným obviněním na Twitteru, že „Německo dluží alianci spoustu peněz“. U obchodních dohod Trump požaduje, aby byly „spravedlivé“ pro obě strany, ale pochvaloval si, že ty německé s Amerikou takové jsou. Naopak Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) je podle Trumpa pro Spojené státy „katastrofa“. 

Oba nás odposlouchával Obama 

Naopak Donald Trump opět mluvil o „radikálním islámském terorismu“ a předestřel svůj plán, který upřednostní americké dělníky - Foto: Gage Skidmore, flickr.com   ,  CC BY-SA 2.0

Naopak Donald Trump opět mluvil o „radikálním islámském terorismu“ a předestřel svůj plán, který upřednostní americké dělníkyFoto: Gage Skidmore, flickr.com , CC BY-SA 2.0

Když se ho jeden německý novinář v narážce na nedoložené obvinění Baracka Obamy z odposlechů Trumpova telefonu zeptal, jestli někdy nelituje svých výroků na Twitteru, prezident odpověděl, že „málokdy.“ Prý „vlastně nic neřekl“ a jeho mluvčí jen citoval „jednoho talentovaného právníka“.  

Prezident pak poznamenal, že mají s kancléřkou „aspoň něco společného.“ Měl tím na mysli skandál z roku 2013, kdy vyšlo najevo, že telefon Merkelové odposlouchávala americká zpravodajská služba. Trumpova poznámka vyvolala smích mezi novináři, ale kancléřka ji nekomentovala. 

Jak Guardian dále uvádí, trapná chvíle nastala před tiskovou konferencí, před fotografy v Oválné pracovně. Merkelová se prezidenta zeptala, jestli si s ní chce potřást rukou, ale Trump otázku ignoroval. Kancléřčin úsměv tak na snímcích vypadá spíš jako grimasa. 

Merkelová se zachovala pragmaticky 

Tato pantomima ostře kontrastuje s lednovou návštěvou britské premiérky Theresy Mayové, kterou Trump popadl za ruku zcela spontánně. Guardian si všímá, že německá média už před návštěvou Merkelové varovala, že kancléřka bude mít co dělat, aby na první schůzce s tak diametrálně odlišným politikem volila správný tón i řeč těla. 

Její otevřený a kritický přístup je velmi populární u německé veřejnosti, ale v Bílém domě měla Merkelová na paměti, že Spojené státy jsou nejvýznamnější ekonomický i vojenský partner Německa. Trump už během své předvolební kampaně kancléřku kritizoval za to, jak řeší uprchlickou krizi, a prohlásil, že se „chová šíleně“ a „ničí Německo“.  

Tím, že s sebou do Washingtonu vzala nejvyšší průmyslové manažery, však dala Merkelová jasně najevo, že chce prezidenta přesvědčit o výhodách volného obchodu, a ne mu kázat o konvencích o uprchlících nebo hodnotách svobodného tisku, uzavírá britský deník Guardian. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace