Molenbeek jako největší evropská „továrna na džihád“

Severozápadní předměstí Bruselu se 100 tisíci obyvateli je domovem velké muslimské komunity. - Foto: Antonio Ponte, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Severozápadní předměstí Bruselu se 100 tisíci obyvateli je domovem velké muslimské komunity.Foto: Antonio Ponte, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Po dopadení nejhledanějšího teroristy Evropy Salaha Abdeslama se soustředila pozornost na bruselskou čtvrť Molenbeek, která se v poslední době označuje veřejně jako „největší evropská továrna na džihád“.

Abdeslam tam vyrostl a po útocích loni v listopadu v Paříži se tam 4 měsíce úspěšně skrýval. Ale nepomáhali mu radikálové, které zradil tím, že se odmítl v Paříži vyhodit do povětří. Pomocnou ruku mu podali přátelé z dětství, s nimiž se zná z prostředí organizovaného zločinu.  

„Molenbeek je ukázkou, jak se Belgie segreguje a diskriminuje. Integraci naprosto nezvládá,“ říká sedmatřicetiletý Ibrahim Ouassari, který sice ukončil školní docházku jako třináctiletý, ale dnes úspěšně podniká v počítačových technologiích. „Nespokojená, zahořklá populace mladých mužů, kteří nemají co na práci, je ideálním náborovým prostředím pro džihádisty,“ dodává.

„Využíval vazeb z minulosti. Před raziemi ho varovaly hlídky drogových gangů, které spolehlivě dokážou rozpoznat policejní auto, i když není označené. Zašlou textovou zprávu, mnohdy ale stačí postaru signál zahvízdáním,“ řekl britskému deníku Telegraph expert na boj proti terorismu Jean-Paul Rouiller, obeznámený s vyšetřováním. 

Abdeslamovy otisky policie našla už v prosinci a stahující se smyčka ho nakonec donutila udělat chybu. S prosbou o nové útočiště se obrátil na neprověřeného „přítele“, ten však byl policejním informátorem. 

Abdeslamovi, šestadvacetiletému Francouzi s marockými kořeny, pomáhali hlavně kamarádi ze školních let. Umožnili mu střídat více bytů podle toho, kam policie zrovna vpadla. Z výslechů vyplývá, že několikrát unikl jen o vlásek. 

Čtěte také: Den po útoku: Život musí jít dál

Molenbeek - Foto:  Erasmushogeschool Brussel

MolenbeekFoto:  Erasmushogeschool Brussel

Bývalý zpravodajec a šéf Evropského střediska pro strategické informace a bezpečnost Claude Moniquet říká, že v Molenbeeku existují klanové vazby a silné vědomí společného nepřítele, jímž je stát. „Celé společenské vrstvy tam žijí s pocitem odcizení,“ řekl Telegraphu. Podle něj jde o důsledky celých dekád špatné imigrační politiky Belgie. 

„Každý vám tady řekne, že žádné džihádisty nezná, ale většina má bratrance nebo jiného příbuzného, který odjel bojovat do Sýrie. A všichni tady vědí, kdo verbuje pro Islámský stát,“ říká v kavárně Kazinski bývalý učitel Jasúf. Molenbeek se přitom nachází jen 15 minut chůze od bruselského Velkého náměstí. Stačí však přejít most přes kanál a člověk se ocitne v jiném světě. 

Severozápadní předměstí Bruselu se 100 tisíci obyvateli je domovem velké muslimské komunity. Asi 40 % tamních obyvatel tvoří Maročané, které sem v 60. let pozvali do textilek, jež lemují kanál. Tehdy se této oblasti říkalo Malý Manchester. Fabriky jsou ale dnes prázdné a nezaměstnaných je kolem 30 %. 

Čtěte také: Musíme přitvrdit a bránit radikalizaci mládeže, komentuje události v Belgii tajemník Prouza

Právě neutěšené sociální poměry vzaly Jasmině Bilalové oba syny, kteří už 3 roky bojují v řadách Islámského státu v Sýrii. Elegantní podnikatelka vzpomíná, jak se její syn Zakaríja, student techniky, změnil během pouhých několika týdnů. 

„Bylo to hrozné. Stačilo 6 neděl a mluvil jinak, myslel jinak a oblékal se jinak,“ říká. V lednu 2013 šla i s manželem na policejní stanici s prosbou o pomoc. Říkala, že syn je v nebezpečí. „Odpověděli mi - je mu 22, je dospělý. Nikde není psáno, že nesmí jet do Sýrie a bojovat proti Asadovi,“ vzpomíná se slzami v očích Jasmina. 

 

Islámští extremisté spojili síly s organizovaným zločinem a je daleko těžší je vypátrat. Rusko: NATO nás považuje za nepřítele, a přitom mu poblíž centrály vybuchují bomby. Putin zvládl syrskou koncovku lépe než Obama. Připravil Rostislav Matulík.

Vložit na svůj web

Také starostka Molenbeeku Françoise Schepmansová říká, že její liberální vládní strana Reformní hnutí neúnosně zavírá oči před realitou. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace