Nad novou koalicí pod taktovkou Rijádu panují rozpaky

Saúdská Arábie ohlásila ustavení koalice pro boj s tzv. Islámským státem. Spolek vznikl především z iniciativy prince Muhammada bin Salmána - Foto: Wikimedia Commons,  Mazen AlDarrab,  CC BY-SA 3.0

Saúdská Arábie ohlásila ustavení koalice pro boj s tzv. Islámským státem. Spolek vznikl především z iniciativy prince Muhammada bin SalmánaFoto: Wikimedia Commons, Mazen AlDarrab, CC BY-SA 3.0

Saúdská Arábie v úterý ohlásila ustavení koalice pro boj s takzvaným Islámským státem. Tvoří ji 34 sunnitských zemí z Blízkého východu, Afriky a Asie. Zajímavější než seznam jejích členů je ale podle agentury Reuters otázka, kdo v tomto uskupení chybí.

Oznámení Rijádu podle britského listu Guardian překvapilo i některé státy, které mají být členy nové koalice. Rijád zatím neposkytl dost konkrétních informací o fungování a cílech koalice. 

Navíc o upřímnosti dosavadních protiteroristických kroků některých jejích členů panují velké pochybnosti. Není tedy divu, že analytici hodnotí tuto iniciativu se značným skepticismem. „I oni si spíše všímají toho, kdo v té nové koalici není,“ podotýká autor článku v Guardianu. 

Převládá názor, že pokud koalice nepřijde s konkrétní akcí, svět ji bude vnímat jako prázdné gesto muslimských zemí. Jako snahu o důkaz, že navzdory kritice ze strany Západu, mají snahu s terorismem bojovat. A že není pravdou, že radikální fanatiky v některých případech tak či onak podporují. 

Čtěte také: Saúdská Arábie povede islámskou koalici proti terorismu, je v ní 34 zemí

Islámská vojenská koalice proti terorismu - Foto:  Český rozhlas

Islámská vojenská koalice proti terorismuFoto:  Český rozhlas

„Domnívám se, že nová koalice není ničím jiným, než odpovědí na častá obvinění, že Saúdové nečiní dost pro zastavení takzvaného Islámského státu,“ uvádí analytik Farea al Muslimi z bejrútského Carnegieho centra blízkovýchodních studií. 

„Saúdská Arábie ostatně celý spolek iniciovala,“ píše Guardian a dodává, že má jít o iniciativu prince Muhammada bin Salmána, druhého v pořadí následníků trůnu. Princ uvedl, že koalice bude bojovat proti „chorobě, která zasáhla muslimský svět“. 

Podle dalšího z britských listů, deníku Independent, je složení koalice bizarní. Najdeme tam státy, jako jsou mýtická Palestina, bezmocný Libanon anebo zbankrotovaný Čad. To vyvolává pochyby o efektivnosti koalice a také o schopnosti některých jejích členů vůbec přispět k protiteroristickým aktivitám. 

„Na druhé straně v koalici chybějí Írán, Irák, Sýrie a Afghánistán. Tedy státy, kde je islámský radikalismus velkým problémem,“ všímá si autor článku v listu Independent. Vyloučení Íránu dává smysl. Je to arcinepřítel saúdské monarchie. 

Čtěte také: Daniel Veselý: Snahy Rijádu sjednotit syrskou opozici ztroskotaly

Rijád a Teherán proti sobě stojí i ve válce v Jemenu. Absence Íránu také svědčí o tom, že muslimská koalice je hlavně sunnitským spolkem. A to nahrává spekulacím, že o podobné seskupení se pokusí i Teherán. Ostatně, Írán v první reakci označil saúdskou iniciativu za „sektářský spolek“. 

V boji proti terorismu, který se teď víceméně zužuje na tažení proti takzvanému Islámskému státu, se už zrodilo několik koalic. Některé státy, jako například Saúdská Arábie, Jordánsko či Turecko, se angažují hned v několika. 

 

Rusko se v boji proti tzv. IS inspiruje „neporazitelnou jednotou" z roku 1943. S nesourodou koalicí proti terorismu přišel i Rijád. Německá kancléřka Merkelová opět ukázala svou sílu. V Saúdské Arábii poprvé kandidovaly a volily ženy. Vybírala J. Šmídová.

Vložit na svůj web

Nová a nová uskupení s veřejně deklarovanými i postranními úmysly ale boj s terorismem jen komplikují. V případě té nejnovější koalice panují zásadní pochybnosti o tom, proč vznikla, co bude dělat a komu všemu slouží – zdůrazňuje Independent. 

Zpracováno ze zahraničního tisku. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace