Nizozemsko zakázalo zahalování obličeje

31. květen 2015

Nizozemská vláda částečně zakázala zakrývání obličeje, jak je praktikují muslimky. Ty tak nesmí ve školách, nemocnicích a hromadných dopravních prostředcích nosit nikáb, jenž zahaluje celou tvář kromě očí, ani burku, jež zakrývá ženu od hlavy až k patě včetně očí, píše britský Telegraph.

Muslimky mohou tyto oděvy bez omezení nosit na ulici, s výjimkou situací, „kdy je nutné ženy vidět“, nebo z bezpečnostních důvodů, cituje deník prohlášení nizozemského kabinetu.

Jeho premiér Mark Rutte zdůraznil, že vládní rozhodnutí nemá náboženský podtext. Podle něj se ministři snažili najít rozumný kompromis mezi svobodou občanů oblékat se, jak chtějí, a důležitostí vzájemné komunikace.

Nový předpis znamená, že přestal platit dřívější zákon přijatý předchozí vládou premiéra Rutteho, jenž zakazoval burku i na ulicích. Ten podporoval protiislámský populista Geert Wilders, připomíná Telegraph.

Čtěte také

Současná vláda však prohlásila, že nevidí důvod, proč by měl na veřejném prostranství platit všeobecný zákaz. Pokud někdo nový zákon poruší, bude pokutován částkou ve výši 405 eur.

Podle nizozemských zdrojů nosí v Nizozemsku burku 100 až 500 žen, ale většina z nich jen příležitostně, uzavírá Telegraph.

Agentura AP připomíná, že jako první v Evropě zakázala zahalování tváře na veřejnosti v roce 2011 Francie.

Cituje také holandskou organizaci muslimských žen Al-Nisa, která se snažila současnému nizozemskému zákazu burky zabránit. Podle ní nový vládní krok nic neřeší a je pouze reakcí na „všeobecný strach proti všemu, co nám připadá odlišné nebo divné“.

Al-Nisa si také postěžovala, že zákaz padl právě v Nizozemsku, jež bylo známé svou tolerancí a zdravým rozumem, píše AP.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: gzb
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.