O bezpečnou budoucnost svých dětí se postarejte sami, nabádá členy NATO Mattis

Na své první návštěvě v sídle NATO v roli ministra obrany Mattis nabádal spojence ke zvýšení vojenských výdajů - Foto: U.S. Department of Defense, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Na své první návštěvě v sídle NATO v roli ministra obrany Mattis nabádal spojence ke zvýšení vojenských výdajůFoto: U.S. Department of Defense, flickr.com , CC BY 2.0

Možné rozmístění ruských raket by neznamenalo hrozbu jen pro Spojené státy, ale i pro další členy Severoatlantické aliance. A právě s ministry obrany států NATO jednal ve středu v bruselském sídle aliance jejich nový kolega, americký ministr obrany James Mattis.

Na své první návštěvě v sídle NATO v roli ministra obrany nabádal spojence ke zvýšení vojenských výdajů. Pokud se tak nestane, zrevidují Spojené státy své závazky k transatlantickému paktu, popisuje atmosféru jednání server Politico.   

Výzva k narovnání poměrů 

Jak dodává, tak ostré připomínky k neplnění finančních závazků jednotlivých členů spojenci ještě neslyšeli. Nízké výdaje evropských členů na obranu jsou přitom pro Spojené státy neuralgickým bodem. Především proto, že samy se na financování NATO podílejí až 70ti procenty. Prezident Donald Trump se to rozhodl změnit a vyzývá k narovnání nespravedlivých poměrů. 

Ke zvýšení příspěvků do společné kasy ostatně už před deseti lety vyzýval i Mattisův předchůdce, tehdejší americký ministr obrany Robert Gates. „Netrpělivost, kterou Gates tehdy předvídal je pro dnešní americkou administrativu realitou,“ upozornil spojenecké kolegy nový ministr obrany Mattis. Tento ostrý tón podle serveru Politico zcela koresponduje s předchozími vyjádřeními Donalda Trumpa. 

Ten, hlavně během předvolební kampaně, označoval NATO za „zastaralý spolek.“ A dokonce vyjádřil pochybnosti o tom, zda by se Amerika měla nadále řídit klauzulí o společné obraně v případě napadení jednoho z členských států. Podle mnohých tak zcela zpochybnil základní ideu a smysl Severoatlantické aliance. Evropští spojenci znervózněli. A jejich obavy ještě umocnily Trumpovy pochvalné tirády na ruského prezidenta Putina. 

Kdo se postará? 

Po nástupu do funkce však nový americký prezident ubral plyn a několikrát roli Severoatlantické aliance vyzdvihl jako nezastupitelnou. V podobném duchu se teď v Bruselu vyjadřoval i Mattis. NATO označil za „nejúspěšnější a nejmocnější vojenskou aliancí v moderních dějinách.“ A tato slova na počátku jednání korunoval tím, že si s každým ze svých evropských kolegů potřásl rukou, popisuje server Politico. 

„Američané se nemohou starat o bezpečnou budoucnost vašich dětí více než vy," řekl Mattis - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  James Mattis

„Američané se nemohou starat o bezpečnou budoucnost vašich dětí více než vy," řekl MattisFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, James Mattis

V uvolněné atmosféře Mattis nicméně varoval, že američtí daňoví poplatníci už dále nemohou nést nepřiměřené břemeno při obraně západních hodnot. „Američané se nemohou starat o bezpečnou budoucnost vašich dětí více než vy," řekl Mattis. 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Mattise srdečně přivítal „opět v Bruselu“, kde nynější americký ministr obrany působil dva roky jako vrchní velitel spojeneckých sil pro transformaci. Mattis, generál ve výslužbě, který se svou podporou aliance netajil ani při schvalovacích slyšeních v americkém Senátu, zase označil NATO za svůj „druhý domov“. 

„Jde o důvěru" 

Stoltenberg ho ujistil o tom, že evropští spojenci a Kanada loni vojenské výdaje navýšili. „A není to tím, že Spojené státy to po Evropě požadují. Jde o dohodu a důvěru všech 28 členských států, které se už v roce 2014 shodly na tom, že do míru a bezpečnosti je nutné investovat. A že je třeba postupovat společně,“ cituje server Politico generálního tajemníka NATO. 

Došlo i na aktuální vývoj ve světě. Americký ministr obrany už před zasedáním uvedl, že ruskou anexi Krymu a vojenskou intervenci na východní Ukrajině považuje za bod obratu v systému mezinárodní bezpečnosti. "Události z roku 2014 přinesly vystřízlivění a my na to z hlediska naší bezpečnostní politiky musíme reagovat,“ uvedl Mattis. 

A ve zřejmé snaze uklidnit spojence podotkl: „Severoatlantická aliance zůstává základním kamenem transatlantického společenství. Musíme si však uvědomit, že aliance prochází procesem transformace. Reaguje na nové bezpečnostní problémy, ale tak tomu bylo vždycky. Možná je tempo změn poněkud překotné, ale není to nic, co bychom nedokázali vyřešit,“ ujistil spojence nový ministr obrany Spojených států james Mattis. Tolik server Politico. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace