Příliš náruživí spáči riskují demenci. Škodí i samota a znečištěné ovzduší

Už dřívější výzkumy ukázaly, že s demencí souvisí jak příliš málo, tak příliš hodně spánku – více jak 9 hodin každou noc - Foto: Jiří Šeda

Už dřívější výzkumy ukázaly, že s demencí souvisí jak příliš málo, tak příliš hodně spánku – více jak 9 hodin každou nocFoto: Jiří Šeda

Spánek je klíčem k celkovému zdraví a lékaři doporučují spát sedm až devět hodin denně, aby se člověk cítil odpočatý. Když je však spánku přespříliš, může mít problémy mozek, píše americký týdeník Newsweek.

Nejnovější studie zjistila, že u lidí, kteří spí dlouhodobě víc než devět hodin denně, existuje vyšší pravděpodobnost vzniku demence a zmenšení mozku, který bude fungovat hůř.  

Podle autorky studie, profesorky neurologie Sudhy Seshadriové ze Střediska pro Alzheimerovu nemoc při Bostonské univerzitě je u zkoumaných osob bez středoškolského vzdělání, které spaly každou noc déle než devět hodin, pravděpodobnost, že se u nich během deseti let objeví demence, až šestkrát vyšší než u lidí, kteří spali kratší dobu. 

Už dřívější výzkumy ukázaly, že s demencí souvisí jak příliš málo, tak příliš hodně spánku. Vědci také zjistili, že pravděpodobnost vzniku demence ovlivňuje úroveň vzdělání – čím víc času strávíte učením, tím menší riziko neurodegenerativní nemoci vám hrozí. Zdá se, že vzdělanější lidé dokážou účinky demence lépe kompenzovat. Vzdělávání v raném věku zřejmě lidem pomáhá vyrovnat se se změnami v mozku dřív, než se demence projeví. 

Pozor na samotu a ovzduší 

Profesorka Seshadriová je také přesvědčena, že někteří lidé možná spí déle, protože jejich organismus reaguje a snaží se odstranit hromadění amyloidů v mozku, které demenci způsobuje. Výsledky jejího výzkumu by mohly pomoci lékařům diagnostikovat neurodegenerativní nemoc dřív, než se výrazně zhorší. Podle Světové zdravotnické organizace trpí na světě demencí 47,5 milionu lidí a každý rok přibývá dalších 7,7 milionu. Šedesát až sedmdesát procent všech případů tvoří Alzheimerova choroba, která je nejběžnějším typem demence. 

Neurologická studie z roku 2013 zjistila, že pocit osamělosti u starších lidí zvyšuje riziko vzniku demence jedenapůlkrát. I když zatím není jasné, jak to spolu souvisí, zdá se, že ke zdravému mozku napomáhá kontakt s bližními - Foto:  Burim, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Neurologická studie z roku 2013 zjistila, že pocit osamělosti u starších lidí zvyšuje riziko vzniku demence jedenapůlkrát. I když zatím není jasné, jak to spolu souvisí, zdá se, že ke zdravému mozku napomáhá kontakt s bližnímiFoto:  Burim, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Kromě nadbytku spánku souvisí se vznikem demence ještě dva další překvapivé faktory, na které bychom si měli dávat pozor. Jedním je samota. Neurologická studie z roku 2013 zjistila, že pocit osamělosti u starších lidí zvyšuje riziko vzniku demence jedenapůlkrát. I když zatím není jasné, jak to spolu souvisí, zdá se, že ke zdravému mozku napomáhá kontakt s bližními.  

Druhým faktorem je znečištění ovzduší. Pravděpodobnost vzniku demence roste u starších žen žijících blízko dálnice nebo v hustě obydlených městských čtvrtích. Nedávná studie ukázala, že vdechování drobných částic znečištění zvyšuje pravděpodobnost vzniku demence o 92 % oproti ženám, které žijí v čistějším prostředí, upozorňuje Newsweek.  

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace