Proč chtělo Rusko pomoci Donaldu Trumpovi ke zvolení? Podobá se Putinovi

Donald Trump znevážil demokratické spojence a aliance. V domácí politice pak zaujal stanoviska podobající se kremelskému vládci mimo jiné znevažováním svobody médií a svými slovními výpady vůči muslimům, Mexičanům a dalším - Foto:  Kremlin.ru,  CC BY 4.0

Donald Trump znevážil demokratické spojence a aliance. V domácí politice pak zaujal stanoviska podobající se kremelskému vládci mimo jiné znevažováním svobody médií a svými slovními výpady vůči muslimům, Mexičanům a dalšímFoto:  Kremlin.ru, CC BY 4.0

Nejstarší syn prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa – Donald Trump mladší – zveřejnil svou emailovou komunikaci týkající se schůzky s ruskou právničkou, údajně napojenou na ruskou vládu. Moskva jakékoli spojení odmítá.

Přesto aféra související s probíhajícím vyšetřováním ruského ovlivňování amerických voleb hýbe politickou scénou v zámoří. Situaci se v redakčním komentáři věnuje americký deník Washington Post

Donald Trump mladší ve svém emailu napsal, že se mu myšlenka získat pomoc v předvolební kampani „líbí a je jí nadšený“.  

V této souvislosti se opět ukázalo, že Rusko je ve vztahu ke Spojeným státům nepřátelská mocnost. To je pravda, ale co to znamená, ptá se americký list v úvodu svého komentáře. 

Tuto otázku se vyplatí znovu a pečlivě prozkoumat, odpovídají autoři sobě i svým čtenářům. Protože odpověď má hodně co do činění s tím, co ruský prezident Vladimir Putin získal zasahováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016. 

Nic osobního 

„Nepřátelská mocnost“ v tomto případě neznamená, že se Rusko a Spojené státy chystají do války. Teoreticky by se totiž jejich zájmy neměly ani moc rozcházet. Jedná se o dvě kontinentální mocnosti na opačných stranách světa, které se obě obávají islámského terorismu. A vzhledem ke své poloze mezi sebou nemají teritoriální spory. Ačkoli i to může tání arktického ledu změnit, dočteme se v redakčním úvodníku listu Washington Post. 

To, co dělá z Ruska nepřátelskou mocnost, je příklon jeho prezidenta Vladimira Putina k hodnotám, které jsou v protikladu k tomu, co bylo – přinejmenším dodnes – základem hodnot amerických. Ruský prezident upřednostňuje sféry vlivu před právem na sebeurčení států a národů. Upřednostňuje korupci před transparentností. A není mu cizí ani potlačování demokracie a jejích společenských a politických procesů. 

Donald Trump mladší ve svém emailu napsal, že se mu myšlenka získat pomoc v předvolební kampani „líbí a je jí nadšený“ - Foto: Gage Skidmore, flickr.com   ,  CC BY-SA 2.0

Donald Trump mladší ve svém emailu napsal, že se mu myšlenka získat pomoc v předvolební kampani „líbí a je jí nadšený“Foto: Gage Skidmore, flickr.com , CC BY-SA 2.0

Antipatie ruského prezidenta vůči Hillary Clintonové nebyla motivovaná její osobností. Tato antipatie vycházela z toho, že kandidátka nominovaná na post americké prezidentky demokratickou stranou obhajovala hodnoty, které by mohly ohrozit Putinovu vládu a hodnotový kodex, který je ruskému prezidentovi vlastní, soudí americký deník.  

Pro občany Spojených států je někdy těžké pochopit, jak velká propast dělí jejich zemi a Rusko. Protože prezident Putin si ponechal nástroje demokracie, které se často mění v past pro politiky toužící po neomezené moci. Tedy volby a v nich zvolený parlament. 

Hlavně se udržet u moci 

Obě tyto demokratické instituce ale Vladimir Putin učinil v podstatě bezvýznamnými. Stejně tak, jako se zbavil většiny nezávislých médií a odstranil skoro veškerou politickou opozici, která by jej mohla potenciálně ohrozit, pokračuje Washington Post. 

Stát a veškeré jeho nástroje teď slouží prezidentu Putinovi a jeho přátelům a podporovatelům, kteří se také zpravidla stali velice bohatými lidmi. Když se lidé pokoušejí odhalit korupci, jsou uvězněni nebo zabiti. Nebo obojí, jak se stalo v případě Sergeje Magnitského. 

První otázkou pro Vladimira Putina tak není: „Je to dobré pro Rusko?“ Ale spíše: „Pomůže to mému režimu přežít?,“ myslí si autoři redakčního komentáře amerického deníku Washington Post. A uvádějí případ Ukrajiny. 

Nebezpečný ukrajinský příklad 

Podle nich je velmi užitečný pro pochopení uvažování vládce Kremlu. Ukrajina byla stejně jako Rusko součástí Sovětského svazu. Jedná se o zemi velikosti Francie, která leží mezi Ruskem a zbytkem Evropy. Když se začala pohybovat po trajektorii vedoucí k větší demokracii, prezident Putin se cítil ohrožený ve dvou ohledech. 

Hillary Clintonová v pozici americké ministryně zahraničí demokratické aspirace Ukrajiny podporovala. Vladimir Putin zemi napadl, uchvátil část jejího území a spustil hrozivou občanskou válku - Foto:  U.S. Department of State

Hillary Clintonová v pozici americké ministryně zahraničí demokratické aspirace Ukrajiny podporovala. Vladimir Putin zemi napadl, uchvátil část jejího území a spustil hrozivou občanskou válkuFoto:  U.S. Department of State

Za prvé, demokratická Ukrajina by nebyla tak přístupná pro korupčníky a po moci a penězích lačnící politiky a zbohatlíky jako Ukrajina ovládaná oligarchy a jejich strukturami. Za druhé, pokud by demokratická Ukrajina prosperovala, mohla by obyvatelům Ruska sloužit jako inspirace pro nebezpečné nápady. 

A kandidátka na prezidentku Clintonová v pozici americké ministryně zahraničí demokratické aspirace Ukrajiny podporovala. Vladimir Putin zemi napadl, uchvátil část jejího území a spustil hrozivou občanskou válku. Která ve svém důsledku pomáhá udržet Ukrajinu daleko od naděje na hospodářskou prosperitu a obecné zlepšení situace v zemi. 

Možná je pravda, že kampaň prezidenta Putina založená na útocích počítačových hackerů a záplavě zkreslujících falešných zpráv byla zahájena z prostého důvodu: Prostě jako snaha poškodit pověst kandidátky Clintonové na cestě do Bílého domu. Nebo to mohla být snaha způsobit, že demokratický proces vypadá jako odporná a špinavá věc. 

Trump se podobá Putinovi 

Ale v průběhu svého snažení si ruský prezident musel uvědomit, že politika Donalda Trumpa je v souladu s jeho hodnotami více, než by se kdy odvážil od nějakého amerického kandidáta očekávat. 

Donald Trump znevážil demokratické spojence a aliance, a zároveň vyjádřil obdiv k nejrůznějším diktátorům. Zdálo se, že je ochoten směšovat soukromé podnikání s veřejnými povinnostmi v netušených rozměrech. A současně do veřejných funkcí přivádět členy své rodiny ve stylu středoasijského císaře, píše Washington Post. 

Trump se Putinovi přiblížil svými slovními výpady vůči muslimům, Mexičanům a jiným lidem, které vnímal nebo vylíčil jako zkrachovalce a osoby na okraji společnosti - Foto:  montegoodyk, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Trump se Putinovi přiblížil svými slovními výpady vůči muslimům, Mexičanům a jiným lidem, které vnímal nebo vylíčil jako zkrachovalce a osoby na okraji společnostiFoto:  montegoodyk, flickr.com , CC BY 2.0

V domácí politice Donald Trump zaujal stanoviska podobající se kremelskému vládci mimo jiné znevažováním svobody médií nebo nedostatečným odsouzením násilností, které doprovázely shromáždění jeho podporovatelů. A svými slovními výpady vůči muslimům, Mexičanům a jiným lidem, které vnímal nebo vylíčil jako zkrachovalce a osoby na okraji společnosti. 

Takže i když Donald Trump junior, nejstarší syn současného prezidenta, mohl vidět výhodu v tom, přijmout pomoc od Ruska a jeho údajných emisarů, Rusko by jistě vidělo vlastní výhodu v případě, že takovou pomoc nabídne.  

Hodnoty, které vyznává prezident Putin jsou totiž vůči americkým hodnotám v protikladu. Ale ruský diktátor měl dobré důvody doufat, že nebudou v protikladu k hodnotám vlády Donalda Trumpa, uzavírá deník Washington Post svůj redakční úvodník. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace