Protesty v Rusku skončily zatčením 1500 lidí, včetně opozičního vůdce Navalného

Navalnyj na nepoctivost politiků upozorňuje dlouhodobě. Letos v březnu zveřejnil film, který obvinil premiéra Dmitrije Medveděva, že spravuje obrovský osobní majetek pomocí neprůhledné sítě nadací - Foto: Fotobanka Profimedia

Navalnyj na nepoctivost politiků upozorňuje dlouhodobě. Letos v březnu zveřejnil film, který obvinil premiéra Dmitrije Medveděva, že spravuje obrovský osobní majetek pomocí neprůhledné sítě nadacíFoto: Fotobanka Profimedia

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj byl odsouzen k třiceti dnům vězení za uspořádání nepovolených demonstrací proti vládní korupci po celém Rusku. Policie pozatýkala asi 1500 účastníků, píše britský deník Telegraph. Šlo o druhou masovou akci od března, kterou Navalnyj svolal. Moskevský soud zasedl a odsoudil Navalného hned v pondělí.

Více než polovina z patnácti set zatčených byla zadržena v Moskvě. Nevládní organizace OVD-Info, která sleduje případy politicky motivovaného zatýkání v Rusku, uvedla, že policie při zatýkání bila účastníky obušky. Demonstranti při tom provolávali hesla jako „Putin je zloděj“. 

V Petrohradu bylo zadrženo na 600 lidí a další skončili v celách ve Vladivostoku, Kaliningradu, Norilsku nebo Soči. Tisíce Rusů, často velmi mladých, požadovali „Rusko bez Putina“. Zatýkání odsoudily i Spojené státy. Podle Telegraphu jde o vzácný případ kritiky porušování lidských práv a Kremlu vládou Donalda Trumpa.  

Výhrůžka studentům 

Navalnyj byl zadržen, jakmile vyšel ze svého domu, a na demonstraci tak vůbec nedorazil. Některá ruská města protesty povolila, jiná nikoli. V některých případech úřady vyhrožovaly studentům vysokých škol, že budou vyloučeni ze studií, jestli se demonstrací zúčastní. 

Současné protesty proti korupci nejvyšších činitelů byly nejmohutnější od Putinova znovuzvolení v roce 2012. Navalnyj na nepoctivost politiků upozorňuje dlouhodobě. Letos v březnu zveřejnil film, který obvinil premiéra Dmitrije Medveděva, že spravuje obrovský osobní majetek pomocí neprůhledné sítě nadací. Film zhlédlo 22 milionů diváků, připomíná britský deník Telegraph.  

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace