První osobní jednání amerického a ruského ministra zahraničí. „Byla to trapná schůzka,“ píše Bloomberg

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek Rex Tillerson se setkali v německém Bonnu na okraj schůzky ministrů zahraničí G20. Tématem diskuze byla podle Lavrova situace v Afghánistánu, Sýrii a na Ukrajině - Foto:  U.S. Department of State, CC0 Public domain

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek Rex Tillerson se setkali v německém Bonnu na okraj schůzky ministrů zahraničí G20. Tématem diskuze byla podle Lavrova situace v Afghánistánu, Sýrii a na UkrajiněFoto:  U.S. Department of State, CC0 Public domain

Schůzka ministrů zahraničních věcí zemí skupiny G20 v německém Bonnu se stala místem prvního vystoupení nového šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona. Na dvoudenním jednání vede delegaci administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Na Tillersonovo vystoupení upíral oči celý svět, píše agentura AFP. Jak dodává, hlavní pozornost na sebe strhli ministři zahraničí Ruska a Spojených států. V Bonnu se setkali na okraj schůzky ministrů zahraničí G20. Nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov měli poprvé možnost mluvit spolu tváří v tvář. 

Tématem diskuze byla podle Lavrova situace v Afghánistánu, Sýrii a na Ukrajině. O sankcích uplatňovaných proti Rusku se prý nejednalo. Nový šéf americké diplomacie Rex Tillerson potvrdil ochotu nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vyřešit problémy ve vztazích s Moskvou. 

„Diskutovali jsme o situaci v bilaterálních vztazích, které vážně narušila předchozí, Obamova administrativa,“ řekl Lavrov. Dodal, že Tillerson potvrdil ochotu prezidenta Trumpa překonat toto období. O sankcích vůči Rusku se na schůzce v Bonnu nemluvilo, píše na svém webu ruská agentura TASS

Americká televize ABC na svém webu připomíná otázku konfliktu na Ukrajině. Tillerson po schůzce s Lavrovem řekl, že Rusko musí dodržovat Minské dohody z roku 2015. Jejich cílem je ukončení konfliktu na východní Ukrajině. Tillerson ale zároveň dodal, že Spojené státy a Rusko budou hledat způsoby praktické spolupráce, „která bude přínosná pro americký národ“. 

Lavrova naštvalo vypuzení novinářů 

Americká agentura Bloomberg uvedla, že setkání Tillersona s Lavrovem bylo trapné. Protokol předepisuje, aby si politici podali ruce, vyměnili známé fráze před cvakajícími fotoaparáty a možná i odpověděli na otázky novinářů. To vše předtím, než začne rozhovor za zavřenými dveřmi, píše na svém webu americká agentura. 

Setkání v budově, která byla v minulosti sídlem německého parlamentu, hostil další nováček mezi ministry zahraničí zemí G20, Němec Sigmar Gabriel (vlevo) - Foto:  U.S. Department of State, CC0 Public domain

Setkání v budově, která byla v minulosti sídlem německého parlamentu, hostil další nováček mezi ministry zahraničí zemí G20, Němec Sigmar Gabriel (vlevo)Foto:  U.S. Department of State, CC0 Public domain

Úvodní slovo měl Sergej Lavrov, popisuje Bloomberg a cituje slova ruského ministra zahraničí, která pronesl ke svému americkému kolegovi: „Pane ministře zahraničních věcí, děkuji vám za tuto příležitost setkat se s vámi poté, co jste se ujal funkce. Rád bych znovu pogratuloval.“ 

Lavrov odpověděl i na otázku jednoho z přítomných novinářů, zda je Moskva znepokojena „turbulencemi“ ve Washingtonu. Předmětem otázky byla demise hlavního poradce Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna. Ze své funkce odstoupil kvůli stykům s ruským velvyslancem ve Washingtonu před inaugurací nového amerického prezidenta. 

Flynn poté neřekl viceprezidentovi Miku Penceovi všechny informace o svých kontaktech s ruským velvyslancem ve Spojených státech Sergejem Kisljakem. „Měli byste vědět, že my nezasahujeme do vnitřních záležitostí jiných zemí,“ odpověděl ruský ministr zahraničí Lavrov na otázku vztahující se k možnému dopadu Flynnova případu na rusko-americké vztahy. 

A pak už dění nabralo jiný směr, píše agentura Bloomberg. Když začal mluvit Tillerson, novináři dostali signál, aby opustili místnost. Tato epizoda Lavrova rozzlobila a otevřeně se ptal, proč američtí poradci vypudili ruské a americké novináře z místnosti, aniž by si mohli poslechnout zbytek Tillersonovy úvodní řeči. Ruská agentura TASS postřehy agentury Bloomberg potvrzuje. Popisuje, že Tillerson stihl říct jen: „Děkuji, pane Lavrove, také vás rád vidím.“ Pak ho jeho poradci přerušili a vyzvali novináře k odchodu. 

Tillersona čeká „řada špatných dohod“, píše Nová Čína 

Setkání v budově, která byla v minulosti sídlem německého parlamentu, hostil další nováček mezi ministry zahraničí zemí G20, Němec Sigmar Gabriel, všímá si agentura AFP. Jednání ministrů zahraničí USA a Ruska ale nebylo jediným bodem programu. Šéfové diplomacií členských zemí se věnovali široké škále problémů. 

Setkání ministrů zahraničních věcí zemí G20 se považuje za jednu ze tří vrcholných schůzek konaných tento týden v Evropě. Patří mezi ně dnešní výroční bezpečnostní konference v Mnichově a schůzka ministrů obrany států NATO - Foto:  U.S. Department of State, CC0 Public domain

Setkání ministrů zahraničních věcí zemí G20 se považuje za jednu ze tří vrcholných schůzek konaných tento týden v Evropě. Patří mezi ně dnešní výroční bezpečnostní konference v Mnichově a schůzka ministrů obrany států NATOFoto:  U.S. Department of State, CC0 Public domain

Hlavním tématem byly otázky globálního rozvoje. Ministři mluvili o Rusku, Sýrii, Severní Koreji, Blízkém východě, Mexiku, Íránu či východní Ukrajině, klimatických změnách a terorismu. Setkání ministrů zahraničních věcí zemí G20 se považuje za jednu ze tří vrcholných schůzek konaných tento týden v Evropě. 

Patří mezi ně dnešní výroční bezpečnostní konference v Mnichově, na níž americký viceprezident Mike Pence představí světu aktualizovanou bezpečnostní agendu Bílého domu. A také bruselská schůzka ministrů obrany členských států Severoatlantické aliance, která se konala v podstatě souběžně s jednáním ministrů zahraničí států skupiny G20. 

Čínská státní tisková agentura Nová Čína věnovala prvnímu vystoupení nového amerického ministra obrany Jamese Mattise v bruselské centrále NATO komentář. Píše v něm, že jeho ujištění spojenců o transatlantickém závazku společné obrany nepřispěje ke zmírnění napětí ve vztazích Ruska a Spojených států.  

Nová Čína dále uvádí, že americký prezident Donald Trump stojí před dilematem. Nemůže zároveň uklidnit své kolegy v NATO a dosáhnout oteplení vztahů s Moskvou. V tomto smyslu ho čeká řada „špatných dohod,“ uzavírá čínská agentura Nová Čína. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace