Riskantní sázka nebo mistrovský tah? Premiérka Mayová si kupuje čas

Do karet hraje Mayové i fakt, že opoziční labouristé ztrácejí po loňském červnovém referendu popularitu - Foto:  ČTK/AP, Alastair Grant

Do karet hraje Mayové i fakt, že opoziční labouristé ztrácejí po loňském červnovém referendu popularituFoto:  ČTK/AP, Alastair Grant

Britská dolní sněmovna ve středu drtivou většinou podpořila záměr premiérky Theresy Mayové vypsat předčasné parlamentní volby na 8. června. Pro hlasovala podle očekávání i velká část opozice. Mayová před poslanci zopakovala, že je to šance překonat rozpory ohledně nadcházejících jednání o odchodu Británie z Evropské unie.

Jen co se usadil prach nad překvapivým rozhodnutím premiérky Mayové vyhlásit předčasné volby, vyrojila se řada otázek. Proč právě teď? A jaké jsou premiérčiny motivy? Odpověď na tyto otázky hledá například komentátorka stanice Deutsche Welle

Vše je jinak 

Jak uvádí, příští řádné volby se měly konat až v roce 2020 a samotná Mayová od loňského července, kdy po brexitovém zemětřesení usedla do premiérského křesla, několikrát - a velmi důrazně - předčasné volby vyloučila. Teď je ale všechno jinak. 

„Existují tři vysvětlení,“ říká v rozhovoru pro Deutsche Welle profesor historie na Birminghamské univerzitě Matthew Cole. První poskytla sama Mayová s tím, že potřebuje zamezit parlamentním obstrukcím, i když je pravdou, že zatím v dolní sněmovně výraznější porážku nezažila. 

Pragmatická hra o čas 

„Druhý důvod hledejme v prachobyčejném politickém cynismu,“ soudí Cole a dodává: „Třetím důvodem je fakt, že premiérka potřebuje po aktivaci článku 50 o odchodu z unie více času. Nechtěla být svázána řádným termínem voleb v roce 2020, kdy jednání o brexitu nebudou s největší pravděpodobností stále ještě završena. Ať už je to jakkoli, je to chytré a předvídavé rozhodnutí,“ říká historik Cole. 

Harmonogram odchodu Británie z Evropské unie je vzhledem ke složitým jednáním mimořádně napjatý. V roce 2019 už bude i po důležitých německých a francouzských volbách, a pokud by se ty britské konaly v řádném termínu, byl by manévrovací prostor Londýna velice omezený. 

Harmonogram odchodu Británie z Evropské unie je vzhledem ke složitým jednáním mimořádně napjatý - Foto: Fotobanka Pixabay

Harmonogram odchodu Británie z Evropské unie je vzhledem ke složitým jednáním mimořádně napjatýFoto: Fotobanka Pixabay

„Vyhlášení předčasných voleb jasně ukazuje, že premiérka cítí příležitost posílit nejen vlastní stranu, ale i osobní mandát k prosazení brexitu,“ cituje Deutsche Welle Sophii Gastonovou, vedoucí mezinárodních projektů londýnského think tanku Demos. „Pokud Mayová získá ve volbách přesvědčivou většinu, utne jednou provždy diskuse o tom, zda si Britové tvrdý brexit přejí,“ píše server americké stanice CNN. 

Veřejnost je shovívavá 

A veřejné mínění je zatím k Mayové více než shovívavé. Podle průzkumu agentury ICM by teď Konzervativní strana získala 46 procent hlasů. A to je nejvyšší míra popularity, jakou zmíněná agentura zaznamenala od roku 1983. Zároveň to znamená i osmnáctiprocentní náskok nad druhými labouristy. 

Do karet hraje Mayové i fakt, že opoziční labouristé ztrácejí po loňském červnovém referendu popularitu. Ať už proto, že jejich vůdce Jeremy Corbyn zastával k brexitu velmi vlažné a nepřesvědčivé stanovisko, či kvůli tomu, že ve straně doutnají velké rozpory.
„Škoda, že labouristická strana pod vedením Jeremyho Corbyna téměř jistě neposílí roli vlivné opoziční síly, oponující tvrdému brexitu. Zároveň to ale znamená, že se zásadně naruší systém dvou rovnocenných politických sil, typický pro britskou politickou scénu dlouhá léta před referendem,“ dodává v rozhovoru pro Deutsche Welle Gastonová. 

„Problémem je, že jsme svědky pokusu o ukončení diskuse, která ovlivňovala Spojené království po čtyřicet let," myslí si historik Cole. „Evropská debata ale nezmizí, cestu si najde vždycky, stejně jako voda. Je pochopitelné, že Mayová si přeje, aby měla pevnou ruku a zároveň silnou domácí podporu. Ale snaha pacifikovat opozici jí přinese větší škody, než opozice samotná,“ podotýká profesor historie na Birminghamské univerzitě Matthew Cole.  

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace