Rusko se připravuje na cvičení Západ 2017. Mnoho povyku pro nic, nebo vážná hrozba?

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko během vojenského cvičení Západ 2013 - Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko během vojenského cvičení Západ 2013Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

O blížícím se ruském vojenském cvičení Západ 2017 se hodně mluví, ve skutečnosti se toho ale moc nedozvíme, píše ve svém článku v magazínu National Interest Dmitry Gorenburg, analytik washingtonského Střediska pro námořní analýzy, vědecké instituce sloužící potřebám amerického námořnictva.

Cvičení Západ 2017 začne v Rusku a Bělorusku 14. září a už si získalo velkou pozornost západního tisku. Média skoro v panice píší, že na hranicích zranitelných východoevropských zemí – jako jsou Polsko a Litva – bude cvičit nevídané množství ruských vojáků. 

Nic neočekávaného 

Jiní novináři zase dokazují, že když už jednou ruští vojáci vstoupí kvůli cvičení do Běloruska, zůstanou tam pravděpodobně už natrvalo, „aby Moskvě zajistili předsunutou základnu v Evropě“. Ještě přímočařeji se vyjádřil ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak, Bělorusko – jako předehru k okupaci Ukrajiny ze severu – Rusové prostě obsadí

Protože vojenské cvičení, které nás čeká až za šest týdnů, budí už teď takové vzrušení, nebylo by špatné rozebrat si, co o něm a podobných cvičeních v minulosti doopravdy víme. 

Západ 2017 je pravidelná a dopředu plánovaná akce, která se od roku 1999 konala každé čtyři roky. Navíc patří do série pravidelně se střídajících velkých cvičení, která dovršují celoroční výcvik ruských vojsk. Cvičení se střídavě pořádají ve čtyřech hlavních ruských vojenských okruzích – Východním, Kavkazském, Centrálním a Západním. Podobné velké manévry se odehrávaly i v dobách Sovětského svazu. 

Společné vojenské cvičení ruské a běloruské armády Západ 2013. Oficiální ruské zdroje uvádějí, že celkový počet vojáků zapojených do letošního cvičení nepřesáhne 13 tisíc podle západních zdrojů by se ho ale mohlo zúčastnit až 100 tisíc příslušníků - Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Společné vojenské cvičení ruské a běloruské armády Západ 2013. Oficiální ruské zdroje uvádějí, že celkový počet vojáků zapojených do letošního cvičení nepřesáhne 13 tisíc podle západních zdrojů by se ho ale mohlo zúčastnit až 100 tisíc příslušníkůFoto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Jinak řečeno – tím, že na začátku podzimu 2017 se bude konat toto cvičení, si každý mohl být jistý nejméně čtyři roky dopředu. Otázkou bylo jen měřítko akce. 

O rozsahu nadcházejícího cvičení ale nic přesného nevíme ani teď. Oficiální ruské zdroje uvádějí, že celkový počet vojáků zapojených do cvičení nepřesáhne 13 tisíc, zatímco západní představitelé a analytici jsou toho názoru, že cvičení by se mohlo zúčastnit až 100 tisíc příslušníků ruských ozbrojených sil. 

Nejasná čísla 

Poslední podobné cvičení, Západ 2013, proběhlo podle západních odhadů za účasti přibližně sedmdesáti pěti tisíc vojáků. Nesoulad v uváděných počtech můžeme připsat různým názorům na to, koho bychom měli počítat. 

Nejvyšší západní odhady obvykle zahrnují nejen členy ruských ozbrojených sil, ale také příslušníky bezpečnostních složek a civilní zaměstnance, kteří se mohou částí cvičení účastnit. Ruská armáda navíc může mimo rámec Západ 2017 uspořádat i jiná, menší cvičení. Vojáky, kteří se jich zúčastní, pak v oficiálních sděleních nemusí do celkových čísel vůbec zahrnout. 

S jistotou víme, že počet ruských vojáků na běloruském území by neměl přesáhnout tři tisíce osob, píše Gorenburg. Ruští vojenští experti tvrdí, že cvičení se soustředí na činnost ruského letectva. Zúčastní se ho také jednotky, které se přemístí na běloruská letiště, výsadková divize se základnou v Pskově a přinejmenším jedna motostřelecká divize z ruského Západního vojenského okruhu. 

Oficiálně se mluví o tom, že hlavním tématem cvičení bude „společné plánování, velitelská taktika a společné bojové jednotky“ - Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Oficiálně se mluví o tom, že hlavním tématem cvičení bude „společné plánování, velitelská taktika a společné bojové jednotky“Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Západní zdroje naznačují, že do cvičení se zapojí také nedávno znovuzřízená 1. gardová tanková armáda, Rusové to ale nepotvrzují. Oficiálně se mluví o tom, že hlavním tématem cvičení bude „společné plánování, velitelská taktika a společné bojové jednotky“. 

Obavy z NATO 

Současně se ruští představitelé netají tím, že rozsah a podobu cvičení ovlivnily obavy z rostoucí přítomnosti sil NATO ve východní Evropě a strach z toho, že by Západ mohl vyvolat změnu režimu v některé ze spřátelených zemí nebo dokonce v samotném Rusku. 

S tím souvisí fakt, že cvičení Západ 2017 by mělo předvést zlepšení koordinace mezi ruskými a běloruskými speciálními jednotkami i mezi armádou a složkami, které mají na starosti řešení vnitřních konfliktů. 

Západ 2017 je dalším opakováním pravidelně se konajícího cvičení. Oficiálně je cílem všech podobných cvičení obrana Ruska a spojeneckých států - například Běloruska – před útokem blíže neurčeného nepřítele. V minulosti ale tato údajně obranná cvičení obsahovala i útočné prvky, například nácvik vyloďování.  

Přesto ale je pravděpodobnost, že by toto cvičení mělo sloužit jako zástěrka ruské agrese, ať už by mělo jít o útok na Ukrajinu, na Litvu, nebo o nenápadnou okupaci Běloruska, prakticky nulová. Někteří analytici dokonce tvrdí, že letošní cvičení bude nezvykle malé, protože Moskva tak chce omezit reakci v sousedních státech NATO. 

Skutečné cíle těchto cvičení jsou posledních deset až patnáct let v podstatě stejné, tvrdí vojenský analytik Gorenburg. Rusko při nich sleduje jak vojenské, tak politické cíle. Z vojenského hlediska chce Rusko ukázat svou schopnost vést společné operace velkého měřítka, kterých se účastní různé složky ozbrojených sil a které vyžadují zapojení logistických sítí a přesun sil mezi různými částmi země. 

Rusko se cítí slabé 

Z vojenského hlediska chce Rusko ukázat svou schopnost vést společné operace velkého měřítka, kterých se účastní různé složky ozbrojených sil a které vyžadují zapojení logistických sítí a přesun sil mezi různými částmi země - Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Z vojenského hlediska chce Rusko ukázat svou schopnost vést společné operace velkého měřítka, kterých se účastní různé složky ozbrojených sil a které vyžadují zapojení logistických sítí a přesun sil mezi různými částmi zeměFoto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Úlohou manévrů Západ 2017 a dalších cvičení v této sérii je také rozvoj obranné spolupráce mezi Ruskem a Běloruskem, protože to je vojensky nejsilnějším ruským spojencem a hraje úlohu kritické nárazníkové zóny mezi Ruskem a členskými státy NATO. Rusko považuje případnou intervenci NATO v Bělorusku za jednu z nejpravděpodobnějších příčin, které by mohly způsobit velký válečný konflikt mezi Ruskem a Západem. 

Z politického hlediska má nadcházející cvičení zastrašit Západ tím, že dokáže připravenost Ruska čelit jakékoliv agresi ze strany NATO nebo jeho jednotlivých členských států. Navzdory tomu, že Západ vnímá Rusko jako agresivní, země se ve srovnání s USA a jejich spojenci pořád cítí relativně slabá

Proto chce Rusko ukázat své obranné schopnosti, umožňující jak obranu vůči přímému útoku, tak proti pokusu o změnu režimu. Nedávné zprávy západních médií, které zdůrazňují možný rozsah cvičení, Rusům jen pomáhají dosáhnout svého cíle. 

Více podrobností o cvičení Západ 2017 se bezpochyby dozvíme v příštích týdnech. „Mám jistotu,“ píše v závěru svého článku v magazínu National Interest Gorenburg, „že toto cvičení se nebude nijak lišit od mnoha předcházejících ruských operačních cvičení.“ 

Jeden zářijový týden budou ruská i západní média bez ustání opěvovat sílu ruské armády. Pak se ruská armáda vrátí na své základny a analytici na obou stranách začnou podrobně rozebírat, co jsme se skutečně dozvěděli o silných a slabých místech ruské armády. To už ale západní média příliš zajímat nebude – ta si totiž najdou nová témata, uzavírá ironicky vojenský analytik Gorenburg. 

Autor:  Miroslav Tomek
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace