Ruští sportovci podle soudu nedopovali, na olympiádu ale stejně nesmí

V pátek 9. února odstartují XXIII. zimní olympijské hry v Jižní Koreji. Český rozhlas pro letošní hry připravuje unikátní vysílání. - Foto:  ČTK/AP

V pátek 9. února odstartují XXIII. zimní olympijské hry v Jižní Koreji. Český rozhlas pro letošní hry připravuje unikátní vysílání.Foto:  ČTK/AP

Arbitrážní soud pro sport (CAS) minulý týden zrušil doživotní zákaz olympijského startu osmadvaceti ruským reprezentantům. Ti byli původně potrestáni za dopingové podvody na olympiádě 2014 v Soči a přišli i o dosažené výsledky z domácích her.

Jenomže dnes Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl, že třinácti ruským sportovcům a dvěma trenérům i přes rozhodnutí sportovní arbitráže start stejně neumožní. Potvrdil se tak názor komentátora ruského listu Kommersant, který tento vývoj předvídal už ve čtvrtek. 

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung je přesvědčený, že rozhodnutí na poslední chvíli poškozují reputaci i prestiž Mezinárodního olympijského výboru. „V každém případě už žije dopingový skandál ze Soči svým vlastním životem. A na olympijské hnutí vrhá velmi negativní světlo,“ tvrdí list. A podotýká, že olympijská myšlenka stále obtížněji hledá příznivce, zejména pak na Západě, kde ubývá zájemců o pořádání her. 

„Vytrvalá masáž zprávami o olympijských podvodech komplikuje image sportu, a lze očekávat, že aspoň zčásti se to projeví i v Jižní Koreji. Jen si představme, jak by se média popásla na ruském reprezentantovi a zlatém medailistovi v běhu na lyžích Alexandru Legkovovi. Od prosince má zákaz startovat na soutěžích, teď ale dostal nakrátko zelenou. Jenomže co by si všichni asi mysleli, kdyby zničehonic v Pchjongčchangu zazářil?“ ptá se Neue Zürcher Zeitung. Konstatuje, že skutečný sport je zatlačován do pozadí a jde o něj stále méně. 

Arbitráž nic nemění 

Na pozvání komise MOV bude v Pchjongčchangu 168 ruských sportovců, kteří budou startovat pod oficiálním označením "olympijský sportovec z Ruska". Na snímku při setkání s Vladimirem Putinem - Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Na pozvání komise MOV bude v Pchjongčchangu 168 ruských sportovců, kteří budou startovat pod oficiálním označením "olympijský sportovec z Ruska". Na snímku při setkání s Vladimirem PutinemFoto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Ruský list Kommersant už ve svém čtvrtečním komentáři předvídal, že povolení startovat na poslední chvíli nebude pro ruské sportovce žádným vítězstvím. „Mezinárodní olympijský výbor si totiž vyhradil právo zmíněných osmadvacet sportovců nepozvat, takže jejich přípravy budou tak jako tak zcela zbytečné,“ zlobil se už tehdy komentátor Vladimir Osipov. 

Jednak proto, že termín pro jejich přihlášení už stejně vypršel, neboť šlo o osmadvacátý leden, a místo nich tak míří na hry jiní. Hlavně však Mezinárodní olympijský výbor i přes verdikt Arbitrážního soudu pro sport dál trval na tom, že v Rusku existuje systematický a státem podporovaný doping. 

„Můžeme se sice radovat, že 28 našich sportovců očistili, ale na rozhodování Výboru to nebude mít pražádný vliv. Nerad to říkám, ale jsem si jistý, že nikdo z těchto mladých mužů a žen nakonec v Pchjongčchangu závodit nebude,“ napsal prorocky v Kommersantu Osipov. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace