Saúdskoarabská cyklistka bojuje za právo jezdit na kole. Založila si proto pánský cykloklub

Saúdská Arábie patří k těm zemím, kde je z celosvětového hlediska postavení žen nejhorší. Bez souhlasu muže tu ženy nemají základní lidská práva a feministickým aktivistkám hrozí vězení - Foto: Giuseppe Milo, licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Saúdská Arábie patří k těm zemím, kde je z celosvětového hlediska postavení žen nejhorší. Bez souhlasu muže tu ženy nemají základní lidská práva a feministickým aktivistkám hrozí vězeníFoto: Giuseppe Milo, licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Baraah Luhaidová je odhodlaná svobodně jezdit na kole i přesto, že žije v Saúdské Arábii. Povzbuzuje také ženy, aby vstupovaly do jejího cyklistického klubu.

Píše o tom britský deník Guardian

Saúdská Arábie patří k těm zemím, kde je z celosvětového hlediska postavení žen nejhorší. Bez souhlasu muže tu ženy nemají základní lidská práva a feministickým aktivistkám hrozí vězení. 

I sem ale plíživě pronikají změny. Král Salmán bin Abd al-Azíz, který vládne od roku 2015, uvolnil sevření zákonů, které ženám bez souhlasu muže nedovolovaly skoro nic. Navíc by rád, aby začaly pracovat. Řídit ale ženy pořád nesmějí. 

Terčem urážek i posměchu 

Některé z nich se s tím ale nechtějí smířit. Pětadvacetiletá Baraah Luhaidová kola milovala odjakživa. V Saúdské Arábii ženám umožnili jezdit na bicyklu v roce 2013. Smějí ale jen do parku nebo na pláž, navíc je musí doprovázet muž. Luhaidová se proto snaží ženy i boj za jejich práva trochu rozpohybovat. Založila první saúdskoarabský cyklistický klub, do kterého mohou vstupovat i ženy. Má také jediný cyklistický obchod pro ženy v celém království. 

Když dostudovala, chtěla pracovat právě v cykloprodejně, o ženu ale nikde nestáli. Loni se proto se svým bratrem vydala na kole do Číny. Do Rijádu se vrátila s odhodláním, že bude na kole jezdit i tady, narazila ale na řadu překážek. Problém měla už i s tradiční černou abájou, dlouhým svrchním oděvem, který se jí stále zachytával do řetězu kola. 

„To ale nebylo to nejhorší.“ říká. „Nejhorší je kulturní bariéra.“ Lidé pravidelně otvírají okna, jen aby na ni vykřikli urážku, a běžně ji staví také policie. „Minulý týden mě zastavili, protože si někdo stěžoval, že vyvolávám pobouření.“  

„Když jsem začala jezdit na kole, moje nejlepší přítelkyně mi řekla: ‚Baraah, jestli tě uvidíme, vyfotíme tě na Snapchat a budeme se ti smát – jsi holka, neměla bys takové věci dělat'.“ I její rodina byla opatrná, tedy kromě sestry a bratra, prý „jednoho z mála saúdských feministů.“ „Moji rodiče to vidí jinak než já a dělali si starosti, jak bude reagovat konzervativnější část příbuzných,“ říká. 

Někdo musí začít 

Král Salmán bin Abd al-Azíz, který vládne od roku 2015, uvolnil sevření zákonů, které ženám bez souhlasu muže nedovolovaly skoro nic. Navíc by rád, aby začaly pracovat. Řídit ale ženy pořád nesmějí - Foto: Wikimedia Commons, Erin A. Kirk-Cuomo

Král Salmán bin Abd al-Azíz, který vládne od roku 2015, uvolnil sevření zákonů, které ženám bez souhlasu muže nedovolovaly skoro nic. Navíc by rád, aby začaly pracovat. Řídit ale ženy pořád nesmějíFoto: Wikimedia Commons, Erin A. Kirk-Cuomo

Sní o tom, aby na kole mohly jezdit všechny ženy v Saúdské Arábii, musí ale postupovat opatrně. „Nejdřív jsem se setkávala s agresí a odmítáním,“ upozorňuje Luhaidová. Některé ženy se prý bály, že by mohla jejich dcery svést k nepravostem. 

Protože otevřít ženský cyklistický klub bylo nemožné, Spokes Hub, jak se klub jmenuje, původně vznikl jako zařízení jen pro muže. Doteď má sídlo na univerzitě, kde studuje její bratr. To znamená, že Luhaidová sama se tam nedostane. 

Pokud chce Spokes Hub získat podporu, nemůže se představovat jako klub „pro ženy“. Na veřejnosti ho proto často zastupuje bratr Luhaidové.  

Investoři se prý smějí, když slyší o „ředitelce sportovní firmy“. Útěchu a inspiraci žena získává čtením příběhů o svých předchůdkyních. Mezi její oblíbené knihy patří Wheels of Change od Sue Macyové, která ukazuje, jak významnou roli cyklistika hrála v hnutí za ženská práva na přelomu 19. a 20. století. 

Spokes Hub nedávno získal celostátní saúdskoarabskou cenu pro nejlepší start-up a projekt veřejně podpořila princezna Rima, viceprezidentka pro ženské záležitosti na Úřadu sportu. 

„Bojuju proti něčemu většímu, než jsem si původně myslela,“ říká Luhaidová. „Když hájím právo žen jezdit na kole, hájím ženskou nezávislost. Pohnout s tím, o čem jsou lidé hluboce přesvědčení, vyžaduje pomalou a vytrvalou práci,“ říká. „Nebude to lehké, ale někdo musí začít,“ cituje závěrem Baraah Luhaidovou britský deník Guardian. 

Autor:  Miroslav Tomek
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace