Schwarzenegger a Macron aneb Dva terminátoři zachraňují planetu

„Bylo mi velkou ctí setkat se s prezidentem Macronem a společně s ním bojovat za budoucnost s čistou energií. Je to skvělý vůdce,“ uvádí Schwarzenegger - Foto: Miroslav Konvalina

„Bylo mi velkou ctí setkat se s prezidentem Macronem a společně s ním bojovat za budoucnost s čistou energií. Je to skvělý vůdce,“ uvádí SchwarzeneggerFoto: Miroslav Konvalina

Když akčnímu filmovému hrdinovi Arnoldu Schwarzeneggerovi teklo do bot, vždycky si dokázal obstarat pomoc. V jednom z dílů filmu Terminátor mu pomáhal odvrátit konec světa odvážný John Connor, čteme na serveru listu Washington Post. Teď už ale nejde o adrenalinové filmy. Nejnovějším Schwarzeneggrovým rivalem je miliardář, který velí armádě a má neomezený přístup k jaderným zbraním. V twitterové válce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem proto Schwarzenegger uzavřel neobyčejné partnerství s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Bylo mi velkou ctí setkat se s prezidentem Macronem a společně s ním bojovat za budoucnost s čistou energií. Je to skvělý vůdce,“ cituje Washington Post Schwarzeneggera, velkého obhájce ekologických aktivit, který se v roli guvernéra snažil zakomponovat svou „zelenou víru“ do politického a hospodářského života Kalifornie.  

Boje na sociálních sítích 

Trump a někdejší republikánský guvernér už měsíce svádějí boj na sociálních sítích. Schwarzenegger nejdříve Trumpa kritizoval za jeho rétoriku a polarizující volební kampaň. Trump zase udeřil na citlivou strunu a připomněl Schwarzeneggerovi nepříliš podařené angažmá v celoamerické vědomostní televizní soutěži Apprentice. Tu sám Trump úspěšně moderoval celých jedenáct let. 

„Společně přispějeme k tomu, abychom naší planetu učinili opět velkou,“ prohlašuje Macron - Foto:  European Council, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

„Společně přispějeme k tomu, abychom naší planetu učinili opět velkou,“ prohlašuje MacronFoto:  European Council, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

Schwarzenegger ale v kritice pokračuje. A přitvrdil ji zejména poté, co Trump oznámil odstoupení Spojených států od pařížské klimatické dohody. Tento krok podle mnohých amerických i zahraničních politiků a expertů může zbrzdit a zkomplikovat světové úsilí boji proti globálnímu oteplování. 

Schwarzeneggerova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. ,,Zradil prezidentské povinnosti. Ale jeden muž nemůže zničit náš pokrok, naše revoluční úsilí o čistou energii. Jen já to umím vyřešit,“ uvedl sebevědomě bývalý guvernér a jeden z vůbec nejúspěšnějších amerických herců. 

Učiňme planetu opět velkou 

Poslední úder přišel od Schwarzeneggera před několika dny. Podle listu Washington Post sice není jasné, kde se s Macronem zrovna nacházeli, ale bývalý akční hrdina ve videu hovoří o tom, že společně debatovali o „environmentálních otázkách a zelené budoucnosti“. 

Potom otočí kameru na Macrona. „Společně přispějeme k tomu, abychom naší planetu učinili opět velkou,“ prohlašuje Macron v narážce na Trumpův klíčový volební slogan „Make America Great Again“.  

Chyba pro USA i celou zemi 

To, že se Macron družil se Schwarzeneggrem, není nikterak překvapující. „Macron se stal miláčkem a hlavním mluvčím umírněných světových politiků, rázným obhájcem radikálního centrismu a globalizace. A teď také bojovníkem proti klimatickým změnám,“ vysvětluje Washington Post. Když Trump v červnu odvrhl pracně vyjednanou celosvětovou dohodu, ozval se nový francouzský prezident okamžitě. 

„Myslím si, že je to chyba, jak pro Spojené státy, tak pro celou planetu. Vědcům, inženýrům, podnikatelům a všem odpovědným občanům, kteří jsou rozhodnutím amerického prezidenta zklamáni, nabízím ve Francii nový domov. Vyzývám je: přijďte k nám a spolupracujte s námi, cituje list slova francouzské hlavy státu. 

Macron i Schwarzenegger sdílejí nejen podobné názory na životní prostředí. Oba také neváhají veřejně a bez servítků kritizovat prezidenta Trumpa. Jako by se tito dva novodobí terminátoři hledali, podotýká Washington Post. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace