Srbský soud zastavil soudní proces s údajnými válečnými zločinci ze Srebrenice

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii označil masakr ve Srebrenici za genocidu. Zahynulo zde 8372 bosenských muslimů - Foto: Pavel  Polák

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii označil masakr ve Srebrenici za genocidu. Zahynulo zde 8372 bosenských muslimůFoto: Pavel Polák

Srbský odvolací soud zastavil průlomový proces s osmi bývalými bosenskosrbskými policisty, kteří čelili obvinění z účasti na masakru v okolí města Srebrenica. Došlo k němu v červnu roku 1995 a jedná se o jeden z nejhorších případů válečných zvěrstev od druhé světové války, píše irský list Independent.

Události, ke kterým v oblasti došlo během válečného konfliktu v průběhu rozpadu bývalé Jugoslávie, označil například Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) za genocidu. 

Na osm tisíc lidí se tehdy stalo obětí organizovaného vraždění zajatých muslimských mužů a chlapců, kteří v okolí Srebrenice nalezli smrt. Činu se dopustily bosenskosrbské ozbrojené síly – Vojska Republiky Srbské – pod velením generála Ratka Mladiće. 

Před několika dny, 11. července, při příležitosti 22. výročí masakru, se sešly v bosenské Srebrenici na místním hřbitově desítky tisíc lidí. Na místě proběhl pohřeb ostatků více než sedmdesáti nově identifikovaných obětí, nalezených v masových hrobech. 

Procesní pochybení 

Srbský odvolací soud začal projednávat případ policistů obviněných z masakru v Srebrenici a okolí vloni v prosinci. Jednalo se o první případ, kdy se srbský soud zabýval řáděním bosenskosrbských sil. Soudní řízení je možné považovat za zkoušku srbského odhodlání vyrovnat se se svou válečnou minulostí, dočteme se v americkém listu New York Times. 

Pohřbívání ostatků zavražděných bosenských muslimů při masakru ve Srebrenici - Foto: Almir Dzanovic,  CC BY-SA 3.0

Pohřbívání ostatků zavražděných bosenských muslimů při masakru ve SrebreniciFoto: Almir Dzanovic, CC BY-SA 3.0

Televizní stanice ABC News na svém serveru píše, že snaha vyrovnat se s minulostí souvisí s oficiálním odhodláním Srbska vstoupit do Evropské unie. A zároveň se jedná o důležitý krok na cestě k usmíření po více než dvou desetiletích od konce bosenského válečného konfliktu. 

Odvolací soud v Bělehradě přijmul námitky obhajoby, která uvedla, že žaloba proti obžalovaným je neplatná, protože byla podaná v době, kdy v Srbsku nebyl ve funkci vrchní žalobce pro válečné zločiny. Podle srbského soudního systému může totiž obvinění z těchto zločinů vznést pouze on, a také jen on může řídit vyšetřování v kauze, která je předmětem žaloby. 

V Srbsku ale nebyla pozice vrchního žalobce pro válečné zločiny obsazená přes rok. Bývalý žalobce odešel do penze a nová žalobkyně byla jmenovaná letos v květnu. Aby žalobu uvedla do souladu s právními předpisy, bude ji muset znovu podat. A to ještě předtím, než proces na základě nově připravených obvinění začne, dočteme se na webu televizní stanice ABC News. 

Řezník dobíjel raněné 

Podle deníku New York Times verdikt znamená, že celý proces se bude muset opakovat. Což může trvat celé měsíce a roky. Srbský odvolací soud rozhodoval o případu osmi mužů obviněných z účasti na zabití tisíce tři sta třinácti muslimů ve skladišti ve vesnici poblíž Srebrenice. Oběti byly zamčené ve skladišti a následně zabité granáty a kulomety. Vražedné šílenství trvalo celou noc, píší New York Times. 

„Srbsko nejen že nezabránilo, ale také napomohlo genocidě a dalším válečným zločinům proti obyvatelům Srebrenice,“ uvedla Nemanja Stjepanovičová, výzkumná pracovnice fondu pro humanitární právo v Bělehradě. 

Dobytí muslimské enklávy Srebrenica jednotkami bosenských Srbů - Foto:  Český rozhlas

Dobytí muslimské enklávy Srebrenica jednotkami bosenských SrbůFoto:  Český rozhlas

Mezi podezřelými je velitel zvláštního policejního oddělení Nedeljko Milidragović, známý také jako „Řezník Nedjo“. Obžaloba ho vinila ze zorganizování masakru. Součástí jeho spisu bylo také obvinění, že Milidragović svou zbraní zastřelil ty, kteří po krveprolití projevovali poslední známky života, upřesňuje irský Independent. 

Vučić se odpovědnosti vyhýbá 

Rozhodnutí soudu pobouřilo pozůstalé obětí i obhájce lidských práv. Zvažují, že se obrátí na žalobce Organizace spojených národů, kteří se válečnými zločiny zabývají.  

Chtějí je požádat, aby Srbsko potrestali za nerespektování úmluvy o lidských právech. A aby prošetřili stávající rozhodnutí srbského odvolacího soudu, dodávají New York Times s odvoláním na srbskou tiskovou agenturu Tanjung. Soud OSN v Haagu ale své aktivity utlumuje a žádá místní soudy, aby se o některé nedořešené případy postaraly samy. 

Server televize ABC News se závěrem věnuje osobě současného srbského prezidenta Aleksandara Vučiće. Bývalý stoupenec krajního nacionalismu teď prohlašuje, že chce žít v míru se svými sousedy a vstoupit se svou zemí do Evropské unie.  

V minulosti ale čelil obvinění, že nedostál slibu potrestat viníky válečných zločinů z devadesátých let. Také se pečlivě vyhýbal tomu, označit události v Srebrenici za genocidu. A to i přesto, že několik mezinárodních tribunálů masakr muslimských mužů a chlapců za genocidu uznalo, uzavírá server ABC News. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace