Syrskou mládež žene do dalších bojů touha po pomstě. Těží z toho extremisté

Příznivec syrské opozice demonstruje v Londýně na podporu obyvatel Aleppa - Foto: Alisdare Hickson, flickr.com   ,  CC BY-NC 2.0

Příznivec syrské opozice demonstruje v Londýně na podporu obyvatel AleppaFoto: Alisdare Hickson, flickr.com , CC BY-NC 2.0

Mladí Syřané v obou bojujících táborech touží po pomstě. Musíme se proto obávat, že pokud nedojde ke kompromisu, tamní občanská válka bude pokračovat ještě horším krveprolitím, píše se v komentáři na serveru katarské televize Al-Džazíra.

„Pomstíme se každému, kdo mlčel a každému, kdo tleskal smrti všech těch nevinných čistých duší v Aleppu,“ řekl novináři Al-Džazíry Hosam Al-Bakri, mladý uprchlík s uplakanýma očima. Měl přitom na mysli nedávné znovudobytí Aleppa. To se obvykle považuje za zásadní vítězství syrského režimu nad ozbrojenou opozicí. 

„Asad je horší než ISIS, věřte mi,“ pokračoval Hosam Al-Bakri v rozhovoru na serveru televize Al-Džazíra. Takový odsudek by leckoho mohl překvapit, není ale na něm nic divného. Zní totiž z úst mladého muže, který viděl, jak jeho krajany chladnokrevně zabíjeli a vyháněli z jejich domovů. 

Po těžkých náletech vládních sil, podporovaných Ruskem, museli povstalci město opustit. Z Aleppa uprchly po dohodě desítky tisíc civilistů. Většina z nich pociťovala hořkost tím větší, že ve městě přečkali už několik válečných let. 

Mstít se za Aleppo chtějí už i děti 

Bída, zoufalství a touha po pomstě budou hnát mladé běžence k tomu, aby se pokusili znovu získat čest a sebeúctu. Toto intenzivní přání je čím dál zřejmější. Měli bychom si proto uvědomit, že Sýrii může čekat situace ještě složitější, než je ta dnešní, píše se ve komentáři na serveru katarské televize Al-Džazíra

Po těžkých náletech vládních sil, podporovaných Ruskem, museli povstalci město opustit. Z Aleppa uprchly po dohodě desítky tisíc civilistů - Foto:  Člověk v tísni

Po těžkých náletech vládních sil, podporovaných Ruskem, museli povstalci město opustit. Z Aleppa uprchly po dohodě desítky tisíc civilistůFoto:  Člověk v tísni

„Vrátíme se…naše lásko“, říká nápis na zdi v Aleppu. Jeho fotka se virálně rozšířila na sociálních sítích, protože reprezentuje hluboký žal páru, pro který bylo Aleppo městem jejich společné lásky. 

Milostný příběh uprostřed války určitě zmírňoval břemeno šesti let bojů v Aleppu. Stejně tak ale může vzplanutí statečné lásky vést k novému úsilí o získání města – a situace se bude točit v kruhu. Zmařené životy jejich blízkých motivují mnoho mladých Syřanů k tomu, aby se pomstili režimu za to, že zničil jejich rodiny a srovnal se zemí jejich domy. Každou další ztrátu doprovázejí výkřiky zoufalství.. 

Pomstychtivé pocity se neomezují jen na generaci mileniálů. „Až vyrosteme, vrátíme se, abychom osvobodili Aleppo“, říká se v dalším virálním videu, kde vidíme dva chlapce, slibující, že se vrátí do svého rodného města. Pohled na děti, pronášející takový slib, je strašný, píše se v komentáři Al-Džazíry. 

Umírněná opozice prohrává v boji o rekruty 

Touha po pomstě je tedy nevyhnutelná – otázka je, jak bude ona pomsta vypadat. Zdá se, že možnosti jsou následující: bojovat na straně opozice v její nekonečné válce až do konce, nebo se přidat k některé extremistické skupině. Většina odcházejících totiž míří do provincie Idlíb, kterou má pod kontrolou hnutí Džabhat Fatah aš-Šám, dříve známé jako fronta an-Nusra. 

Čtěte také: Odvrácená tvář syrských rebelů aneb Když Západ podporuje Al-Káidu

Mladí Syřané se dnes na ozbrojenou opozici, bez ohledu na to, kolik bitev vybojovala, dívají s nedůvěrou. Vstupovat do jejích řad se už nezdá žádoucí, protože i rozpory mezi jednotlivými křídly opozice patřily mezi důvody, které vedly ke ztrátě Aleppa. 

Mladí Syřané se dnes na ozbrojenou opozici dívají s nedůvěrou. Její vnitřní rozpory jsou podle nich důvodem, proč Aleppo padlo. A přidávají se proto spíše k extremistickým skupinám. Na snímku bojovníci islamistické milice Ahrar aš-Šám - Foto:  youtube.com

Mladí Syřané se dnes na ozbrojenou opozici dívají s nedůvěrou. Její vnitřní rozpory jsou podle nich důvodem, proč Aleppo padlo. A přidávají se proto spíše k extremistickým skupinám. Na snímku bojovníci islamistické milice Ahrar aš-ŠámFoto:  youtube.com

Proto se mladí lidé přidávají spíše k extremistickým skupinám. Často ani nemají na výběr. Nedávný výzkum, provedený Thomson Reuters Foundation ukázal, že mladé Syřany vede ke vstupu do extremistických skupin hlavně potřeba vydělat si na život, touha po vyšším smyslu života a pomsta. 

Extrémismus dává lidem nový smysl života. Extrémismus jim otevírá dveře k novému životu, kde jsou vítáni. Nemůžeme popírat, že tyto skupiny jsou velmi obratné ve využívání rétoriky o tom, že jejich členové jsou částí většího celku. To nemůže nelákat mladé lidi, kteří během války ztratili uplatnění a pocit, že někam patří, píše se na serveru televize Al-Džazíra. 

Jiná studie (ke stažení ve formátu .pdf), provedená komunikační agenturou Quantum Communications, poskytuje vhled do touhy mladých lidí působit v extremistických skupinách. Ukazuje, že můžou mít různé motivace. Mnoho současných členů těchto skupin jsou lidé, toužící po pomstě, kteří se považují za příslušníky skupiny, utlačované Západem nebo někým jiným. 

Skutečná zkáza může teprve přijít 

Zatímco tedy čekáme na svět plný mladých lidí přidávajících se k takzvanému Islámskému státu, zůstává otázkou, jestli to bude pomsta jednostranná. Pomsta se projevuje mnoha způsoby, nejenom jako vztek, ale také jako pýcha. Viděli jsme, jak v západním Aleppu davy slavily masakry, kterých se Asadův režim dopustil, čteme v komentáři Al-Džazíry. 

Trhlina v tkáni syrské společnosti je dobře zřetelná, ale současně vzbuzuje zvědavost. Může se zdát, že obě strany jsou si naprosto cizí, jako by ani nebyly z jedné země. Na jedné straně oplakávají truchlící své oběti, na druhé se šťastní občané radují z vítězství. 

Pokud v Sýrii exploduje ventil pomsty, budou se současné oběti zdát ve srovnání s tím, co přijde, bezvýznamné. Jediná cesta z tohoto krveprolití je politický kompromis mezi samotnými Syřany a zúčastněnými velmocemi - Foto:  Voice of America,  CC BY 3.0

Pokud v Sýrii exploduje ventil pomsty, budou se současné oběti zdát ve srovnání s tím, co přijde, bezvýznamné. Jediná cesta z tohoto krveprolití je politický kompromis mezi samotnými Syřany a zúčastněnými velmocemiFoto:  Voice of America, CC BY 3.0

Má tento šílený způsob zadostiučinění nějaké ospravedlnění? Někteří Alávité, křesťané, náboženské menšiny a jiné sunnitské skupiny se semkly kolem Asadova režimu, kterému dávají přednost před takzvaným Islámským státem. Tyto skupiny považují samy sebe za cíl, ohrožený brutalitou extremistů. 

Náboženské rozdíly nejsou jediným důvodem pro odvetu. Lidové povstání se změnilo v krutou občanskou válku, která z nich udělala svědky zničení jejich vlastní země. Tisíce civilistů zemřely bez ohledu na svou politickou orientaci v důsledku útoků opozice jen proto, že žily v režimem kontrolované oblasti. 

Pokud v Sýrii exploduje ventil pomsty, budou se současné oběti zdát ve srovnání s tím, co přijde, bezvýznamné. Jediná cesta z tohoto krveprolití je politický kompromis mezi samotnými Syřany a zúčastněnými velmocemi. 

Tato možnost se těm, jejichž srdce jsou naplněna utrpením, zdá směšná a nedostatečně čestná, bohužel to ale je jediné racionální řešení. Zdánlivé vítězství, které Asadův režim slavil na kostech mrtvých v ulicích Aleppa, se může opakovat při ofenzívách a ústupech ozbrojené opozice ještě několikrát, varuje závěr komentáře na stránkách televizní stanice Al-Džazíra. 

Autor:  Miroslav Tomek
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace