Turecko brání Rakousku spolupracovat s NATO

Ankara už několik měsíců znesnadňuje spolupráci partnerského Rakouska v NATO. Ohrožena je tak i rakouská účast v misi KFOR v Kosovu - Foto:  Bundesheer,  CC BY-SA 3.0

Ankara už několik měsíců znesnadňuje spolupráci partnerského Rakouska v NATO. Ohrožena je tak i rakouská účast v misi KFOR v KosovuFoto:  Bundesheer, CC BY-SA 3.0

Turecko v rámci Severoamerické aliance blokuje spolupráci s Vídní na všech úrovních. Rakousko je na rozdíl od Turecka pouze partnerskou zemí NATO, nikoliv stálým členem. Pro Vídeň je tak v sázce mnoho, mimo jiné i největší rakouská mírová mise na Balkánu.

Rozepisuje se o tom rakouský list Die Presse

Byla to škodolibá výhrůžka, když turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu v prosinci prohlásil, že Ankara bude na všech úrovních a ve všech tématech postupovat proti Rakousku. Çavuşoğlu to řekl v reakci na žádost Vídně ukončit přístupová jednání mezi Evropskou unií a Tureckem, čteme v deníku. 

Autor článku podotýká, že ministr Çavuşoğlu svou hrozbu myslel vážně. Ankara totiž už několik měsíců znesnadňuje spolupráci partnerského Rakouska v NATO. 

První blokády spolupráce začaly už v létě poté, co se rakouský kancléř Christian Kern poprvé zmínil o ukončení přístupových jednání mezi Ankarou a Unií. Ohrožena je mimo jiné i pro Rakousko z dlouhodobého hlediska nejdůležitější mírová operace na Balkánu. Vídeň se totiž účastní spolu s jednotkami KFOR mise v Kosovu, čteme v listu Die Presse. 

„Z krátkodobé perspektivy není mise ohrožena. Ale z dlouhodobého pohledu může mít blokace spolupráce ze strany Turecka vliv na plánování a přípravu zásahů,“ řekl rakouský ministr obrany Hans-Peter Doskozil. Autor článku pokračuje, že Ankara v současnosti brání rakouským velitelům účastnit se společných přípravných cvičení v rámci NATO. Úspěch a bezpečnost vojáků při zásazích přitom závisí právě na dobré spolupráci v rámci mezinárodního týmu. 

Omezené Partnerství pro mír 

Finové si nedávno v dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi stěžovali, že narušení spolupráce během vojenských zásahů může mít vážné následky. Podobné stížnosti přicházejí i ze Švédska a Švýcarska - Foto: NATO Press Service

Finové si nedávno v dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi stěžovali, že narušení spolupráce během vojenských zásahů může mít vážné následky. Podobné stížnosti přicházejí i ze Švédska a ŠvýcarskaFoto: NATO Press Service

Turecko Vídni navíc klade mnoho jiných překážek. Podle informací deníku Die Presse Ankara znemožňuje rakouským vojákům akreditovat se v rámci NATO. 

Z dokumentů, které má deník k dispozici, je patrné, že Turecko svou provokativní rétoriku vůči Vídni stupňuje. Jak deník uvádí, na vojenské akademii NATO v Římě, na které vyučovali vysoce postavení rakouští důstojníci, má Rakousko stopku. V listu dále čteme, že blokování spolupráce ze strany Ankary je sice zamířeno proti Rakousku, ale týká se i jiných států takzvaného Partnerství pro mír založeného v roce 1994. Jeho členy jsou neutrální státy Evropy a země bývalého Sovětského svazu. 

Finové si nedávno v dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi stěžovali, že narušení spolupráce během vojenských zásahů může mít vážné následky. Podobné stížnosti přicházejí i ze Švédska a Švýcarska, informuje list a dodává, že i rakouští zástupci jsou se Stoltenbergem ve spojení. 

Rakouská diplomacie se přesto snaží zachovat chladnou hlavu a je toho názoru, že vztahy s Ankarou je třeba udržovat. Jenže o tom nakonec stejně rozhodne turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, uzavírá rakouský deník Die Presse. 

Autor:  Jakub Rerich
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace