Ukrajina otálí s reformami. Ohrožuje tím dosavadní úspěchy

Vláda dělá problémy protikorupčním aktivistům, po investigativních novinářích požaduje majetková přiznání a snaží se oslabit Porošenkovy oponenty - Foto: Petro Porošenko, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Vláda dělá problémy protikorupčním aktivistům, po investigativních novinářích požaduje majetková přiznání a snaží se oslabit Porošenkovy oponentyFoto: Petro Porošenko, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

Na první pohled vypadá vývoj na Ukrajině optimisticky, v nejbližší budoucnosti se ale země bude muset vyrovnat s řadou závažných problémů.

Melinda Haringová, analytička filadelfského Foreign Policy Research Institute, píše ve svém komentáři pro americký deník Washington Post, proč Ukrajině hrozí, že se probíhající reformy brzy úplně zastaví. 

Návštěvník, který se za slunečné soboty prochází po Kyjevě, může snadno usoudit, že všechno je v pořádku.  

Billboardy upozorňují na webové stránky, nabízející registraci nové firmy za méně než hodinu. Minipivovar slibuje, že vám pivo doveze až domů, a v obchodech najdete všechno od sýru s pestem po biomüsli. 

Třípatrový obchodní dům, kde prodávají zboží 150 ukrajinských značek, ztělesňuje živou módní scénu, které se pravidelně věnuje časopis Vogue. Zkrátka příznaků pozitivních změn je víc než dost, zatímco válka na východě, která už stála víc než deset tisíc životů, je daleko a skoro neviditelná. To je ale přesně ten problém. 

Usnuli na vavřínech 

Ukrajina za sebou má některé reálné úspěchy, kterými se může pochlubit, píše Haringová. Část důležitých reforem se už uskutečnila. Základní makroekonomické ukazatele vypadají dobře a měna se stabilizovala. Navzdory přímému vměšování mnohem silnějšího Ruska země neprohrála válku. 

Zdá se, že ukrajinské podnikatelské elity, diplomaté, politici, a dokonce i někteří aktivisté jako by se oddávali bezstarostnému sebeklamu. Tito optimisté se těžko řešitelným problémům, které zemi sužují, raději vyhýbají. Ať už je to válka a neúspěšná dohoda o příměří nebo fakt, že od roku 2014 Ukrajina nezaznamenala prakticky žádné přímé zahraniční investice. 

Navzdory přímému vměšování mnohem silnějšího Ruska země neprohrála válku - Foto:  Všeukrajinské sdružení „Svoboda“,  CC BY 3.0

Navzdory přímému vměšování mnohem silnějšího Ruska země neprohrála válkuFoto:  Všeukrajinské sdružení „Svoboda“, CC BY 3.0

Následující kolo reforem navíc pravděpodobně bude mimořádně náročné a bude vyžadovat smysl pro kompromis a politickou dospělost, kterých se Ukrajině nedostává. Jednodušší ale je opakovat to, co říká vláda: že totiž Ukrajina toho za poslední tři roky zvládla víc než za předcházejících 22 let nezávislosti. 

Smutnou realitou je, že ukrajinské reformy se zastavily a okno příležitostí se uzavírá, píše Haringová v deníku Washington Post. Nikdo z kumpánů bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče se nedočkal stíhání. Zájmové skupiny zablokovaly proces rekonstrukce nového Nejvyššího soudu. 

Ukrajinský Národní antikorupční úřad sice dokázal obvinit dva nechvalně známé zkorumpované úředníky, bývalého poslance Mykolu Martynenka a bývalého šéfa daňové správy Romana Nasirova. Ale síly, které za nimi stojí stále kladou odpor. 

Soud, který se zabývá Nasirovovým případem, odmítá vzít v úvahu všechny důkazy. Sílí náznaky, že ředitele antikorupčního úřadu brzy čeká vyhazov, a aktivisté a poslanci se obávají, že vláda pravomoci úřadu omezí. 

Protikorupční aktivisté v nemilosti 

Uljana Suprunová, ministryně zdravotnictví, odvážně prosazuje ambiciózní plán reformy zdravotnictví, které se nachází v katastrofálním stavu. Ministr financí Olexandr Danyljuk dokázal zalátat díry v rozpočtu a současně uspíšit důchodovou a pozemkovou reformu. Několik zbývajících reformátorů ale čeká deadline. V pátek 14. července končí probíhající zasedání Nejvyšší rady. S jeho koncem začne období předvolební kampaně a všechno může být úplně jinak. 

Bývalá ukrajinská premiérka Julie Tymošenková vede v průzkumech pro prezidentské volby. Její populistický program by ale znemožnil smysluplné reformy - Foto: European Commission Audiovisual service

Bývalá ukrajinská premiérka Julie Tymošenková vede v průzkumech pro prezidentské volby. Její populistický program by ale znemožnil smysluplné reformyFoto: European Commission Audiovisual service

Mezinárodní měnový fond, který zemi přislíbil dalších více než 17 miliard dolarů, prohlásil, že Ukrajina další pomoc nedostane, dokud neuzákoní prodej pozemků, nezreformuje svůj problematický penzijní systém, nevytvoří antikorupční soud a nezačne s privatizací 1800 státních společností. Z tohoto úctyhodného seznamu úkolů může do 14. července parlamentem projít jen reforma důchodového systému a zdravotnictví. 

Vláda zatím místo toho dělá problémy předním protikorupčním aktivistům. Obhajuje autoritářský zákon, který vyžaduje, aby investigativní novináři a aktivisté podávali majetková přiznání.  

A snaží se oslabit kandidáty, kteří by se mohli straně současného prezidenta Petra Porošenka postavit v parlamentních volbách v roce 2018, například lvovského starostu Andrije Sadového nebo bývalého oděského gubernátora Michaila Saakašviliho. 

Času je stále méně. Příští vláda by mohla být mnohem horší. Jak rád připomíná poslanec a reformátor Mustafa Najjem, navzdory všem svým nedostatkům je ta současná nejlepší vládou, kterou Ukrajina kdy měla. 

Jaká by byla prezidentka Tymošenková? 

Příznivci Julie Tymošenkové, političky, kterou na Západě dobře znají, už rozeseli své červené a bílé stany na hlavní kyjevské tepně. Tymošenková vede v průzkumech jako potenciálně nejúspěšnější prezidentská kandidátka. 

To není zrovna důvod k radosti, i když ani její preference nepřesahují skromných deset procent. Její populistický program, který by mimo jiné znamenal znemožnění smysluplné pozemkové, důchodové a zdravotnické reformy, může snadno zvrátit veškeré úspěchy, kterých Ukrajina v posledních třech letech dosáhla, tvrdí ve svém komentáři pro Washington Post analytička Haringová. 

Více než 70 procent obyvatel si myslí, že Ukrajina míří špatným směrem. Reformy, které by životy běžných občanů zlepšily, se ještě neuskutečnily. Naopak došlo k citelnému zdražování - Foto: Martin Dorazín

Více než 70 procent obyvatel si myslí, že Ukrajina míří špatným směrem. Reformy, které by životy běžných občanů zlepšily, se ještě neuskutečnily. Naopak došlo k citelnému zdražováníFoto: Martin Dorazín

Nadšení aktivisté dál vrhají světlo na početné problémy, které Ukrajina má, a během posledních tří let hráli vedoucí roli skoro při každém kroku vpřed. Občanská společnost ale sama na všechno nestačí. 

Pokud budou věci pokračovat jako dosud, nejtalentovanější Ukrajinci zemi opustí. Více než 70 procent obyvatel si myslí, že Ukrajina míří špatným směrem. Reformy, které by životy běžných občanů zlepšily, se ještě neuskutečnily. Zato jiné – například restrukturalizace trhu se zemním plynem, která má zamezit korupci – měly na obyčejné lidi nepříjemný dopad v podobě citelného zdražování. 

Novinář Vitalij Syč poznamenal, že „lidé jsou unavení, dochází jim trpělivost a mnoho jich odchází.“ V roce 2016 získalo téměř milion a 300 tisíc Ukrajinců dočasná pracovní povolení v Polsku, kde dalších 116 tisíc lidí pracovalo na dlouhodobá povolení. Ukrajinci už jsou nejpočetnější národnostní menšinou v České republice a druhou nejpočetnější v Itálii a Portugalsku. 

Prostor pro smysluplné změny se zmenšuje, zatímco únava a cynismus narůstají. Země ale pořád má šanci. Kyjev se musí vydat vstříc pokračování životně důležitých reforem, a Mezinárodní měnový fond mu nesmí dát příležitost ustoupit, uzavírá svůj komentář v listu Washington Post analytička Melinda Haringová. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace