V Rusku zakázali Svědky Jehovovy

Svědkové Jehovovi mají v Ruské federaci podle vlastních odhadů přes 170 tisíc stoupenců. Skupina se během loňského roku dostala pod narůstající tlak – včetně zákazu distribuce literatury - Foto: Free Digital Photos

Svědkové Jehovovi mají v Ruské federaci podle vlastních odhadů přes 170 tisíc stoupenců. Skupina se během loňského roku dostala pod narůstající tlak – včetně zákazu distribuce literaturyFoto: Free Digital Photos

Ruský nejvyšší soud zakázal v zemi činnost společnosti Svědkové Jehovovi. Tuto náboženskou komunitu označil za extremistickou organizaci. Soud zároveň nařídil zabavení majetku této společnosti.

Na svém serveru to píše ruská nezávislá televize Dožď

Ruské úřady uzavřou ústředí Svědků Jehovových a také 395 jejich lokálních poboček. Svědky Jehovovy už v lednu prohlásil za extremistickou organizaci moskevský městský soud. Rusko už dříve uzavřelo osm lokálních středisek křesťanské skupiny na základě tvrzení o šíření extremismu. 

Společnost Svědci Jehovovi ale na své webové stránce uvedla, že se proti verdiktu nejvyššího soudu odvolá. Obvinění označila za vykonstruované, informuje ruská televize Dožď. 

Čerstvé rozhodnutí soudu je potvrzením dřívějšího kroku ruského ministerstva spravedlnosti. V březnu podalo podnět k legislativnímu zastavení aktivit Svědků Jehovových v Rusku. Ruská televize Dožď na svém serveru píše, že ministerstvo spravedlnosti jednalo na základě auditu provedeného letos v únoru. 

Zákon vstoupil v platnost loni a zpřísňuje omezení týkající se aktivit náboženských skupin jako jsou například mormoni - Foto: Pavel  Polák

Zákon vstoupil v platnost loni a zpřísňuje omezení týkající se aktivit náboženských skupin jako jsou například mormoniFoto: Pavel Polák

Ministerstvo spravedlnosti na základě auditu prohlásilo, že Svědkové Jehovovi představují hrozbu pro práva občanů, veřejný pořádek a bezpečnost a že jejich aktivity jsou v rozporu s ruským zákonem o boji proti extremistickým aktivitám. 

Svědkové Jehovovi mají v Ruské federaci podle vlastních odhadů přes 170 tisíc stoupenců. Skupina se během loňského roku dostala pod narůstající tlak – včetně zákazu distribuce literatury. Náboženská společnost Svědkové Jehovovi vznikla v Spojených státech. Pod názvem Svědci Jehovovi je známá od roku 1931. V Rusku své aktivity oficiálně vyvíjí od roku 1991. 

Jehovisté jsou ale pouze jednou z několika náboženských skupin, které se v uplynulých letech dostaly pod nátlak ruských orgánů. Loni v Rusku vstoupilo v platnost opatření známé jako zákon Jarové. Zákonná norma získala název podle jedné ze svých tvůrkyň, poslankyně Státní dumy Iriny Jarové. Zákon vstoupil v platnost loni a zpřísňuje omezení týkající se aktivit náboženských skupin, hlavně menších denominací, jako jsou například mormoni nebo několik protestantských sekt. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace