Velká Británie po volbách: Labouristi překvapili svým vzkříšením

Od doby, kdy se před dvěma lety ujal vedení strany, se Corbyn vydal cestou osamělého a urputného boje - Foto:  ČTK/AP, Dominic Lipinski

Od doby, kdy se před dvěma lety ujal vedení strany, se Corbyn vydal cestou osamělého a urputného bojeFoto:  ČTK/AP, Dominic Lipinski

V chaotické mozaice povolební Británie navíc stále jasněji ční překvapivý úspěch předsedy Labouristické strany Jeremyho Corbyna, který se netají snahou v dalších volbách svůj triumf posílit. A nevylučuje, že by se mohly odehrát ještě letos, případně příští rok, uvádějí světové agentury.

Ještě překvapivější, než neúspěch premiérky a její strany, bylo vzkříšení labouristů. Zvláště poté, co se zdálo, že právě Jeremy Corbyn dělá vše proto, aby jeho partaj odešla s výpraskem. To píše v komentáři server spiegelonline

Od doby, kdy se před dvěma lety ujal vedení strany, se Corbyn vydal cestou osamělého a urputného boje. Během osmitýdenní volební kampaně využila jeho politická konkurence každé příležitosti, aby levičáka starého střihu, pacifistu a odpůrce jaderných zbraní, zesměšnila. Na paškál si jej, k všeobecnému pobavení, bral zejména ministr zahraničí Boris Johnson, který Corbyna mimo jiného nazval chátrajícím politickým dinosaurem. 

Média, zvláště pak ta nakloněná konzervativcům, se předháněla v prognózách negativních dopadů Corbynových předvolebních slibů. Kritika se snesla zejména na jeho plány, předpokládající například opětovné znárodnění železnic, poštovních služeb a některých energetických zařízení, píše spiegelonline. 

Corbyn coby bezpečnostní riziko pro zemi 

S nesouhlasem politických protivníků se setkalo také zvýšení daní pro bohaté a zavedení bezplatného školství. Corbyn byl označován doslova za bezpečnostní riziko pro zemi. A kromě proklamovaného pacifismu se přetřásala jeho někdejší afinita k některým levicově orientovaný světovým diktátorům. 

Ale po volbách si Corbyn vyslechl tolik obdivných oslov a uznalých komentářů, jako ještě nikdy v životě, konstatuje komentář . Novináři, analytici, ale i jeho straničtí oponenti, se mu teď omlouvají a smekají před ním klobouk, konstatuje komentář serveru spiegelonline. 

Profesor politologie z Univerzity v Kentu Matthew Goodwin dokonce v živém vysílání televize Sky News začal jíst svou čerstvě vydanou knihu o brexitu. Veřejně totiž slíbil, že když labouristé získají ve volbách více než 38 procent své dílo „s radostí sní“. „Jsem člověk, který o drží slovo,“ prohlásil předtím, než vložil do úst první stranu. 

Nedůvěra Rowlingové 

Když se osmašedesátník Corbyn stal v roce nečekaně vůdcem Labour party, předpovídali mnozí, že jeho přespříliš levicová politika voliče vyděsí a odežene. Někteří, za všechny jmenujme například autorku Harryho Pottera J. K. Rowlingovou, se dokonce obávali, že stranu zcela zničí. Loni se navíc proti němu vzbouřilo 80 procent vlastních poslanců. Voliči, hlavně ti mladí, jej však podrželi. 

Ještě v dubnu, před začátkem kampaně, označil respektovaný magazín Economist Corbyna za nejslabšího labouristického lídra od roku 1983, potažmo až od roku 1935. Vždyť ještě krátce před volbami oscilovala partaj kolem 25 procent preferencí. Po skutečném hlasování je ale všechno jinak. Labouristé z nich vyšli se ziskem 40 procent. 

Jaké jsou tedy hlavní důvody Corbynova triumfu? Ptá se komentář serveru spiegelonline. Corbyn podle něho konzistentně, a velmi obratně, zpochybnil tvrdou úspornou politiku konzervativní vlády. A odhaloval její důsledky: Neúnosně dlouhé čekání pacientů na operace i u závažných případů a celkově neblahý stav britských zdravotnických služeb. A také drakonické škrty ve školství a sociálních službách. 

Sliby nepolitického snílka 

Spisovatelka J. K. Rowlingová se společně s mnohými obávala, že Corbyn stranu zcela zničí - Foto:  Český rozhlas

Spisovatelka J. K. Rowlingová se společně s mnohými obávala, že Corbyn stranu zcela zničíFoto:  Český rozhlas

Sliboval naopak levné bydlení pro mladé rodiny a bezplatné školství. Jak a kde chce sehnat miliardy a miliardy potřebné na financování svého socialistického programu, zůstalo v mnoha ohledech tajemstvím. Ale jeho voliči si s tím těžkou hlavu nedělali. Corbyn přece mluvil jejich jazykem. 

Šedovlasý muž, který si zakládá na pověsti nepolitického snílka, vypustil v Británii z láhve džina, o němž se dlouho myslelo, že zůstává hermeticky uzavřen v nejzazším sklepě. 

Nostalgie, utopie, populismus 

Stejně jako Bernie Sanders ve Spojených státech či nedávno Jean-Luc Mélenchon ve Francii. Všichni čelí radikalismu trhu utopií všeobjímající a ochranářské společnosti. Někteří to označují za nostalgický sen. Nebo populismus, uvádí komentář serveru spiegelonline. 

A zmíněný Bernie Sanders, demokratický senátor za stát Vermont, který loni prohrál s boj s Hillary Clintonovovu o prezidentskou nominaci, se už chopil příležitosti, píše server agentury Reuters

Povzbuzen úspěchem Jeremyho Corbyna, vyzval v minulých dnech aktivisty, kteří jej podpořili v souboji s Clintonovou, aby napřeli všechny síly k příštímu volebnímu vítězství. A zasadili se o reformu Demokratické strany, která podle Sanderser selhala. 

Sanders ale na druhé straně projevuje pramalý zájem o záměry některých jeho sympatizantů, kteří volají po založení politické strany. A přejí si, aby Sanders stanul v jejím čele. Chtěli by totiž přetavit vzmáhající se protestní hnutí proti politice prezidenta Trumpa v silnou a akceschopnou platformu, podotýká Reuters. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace