Venuše Mélská dostala protézy. Sto milionům handicapovaným ale chybí

Venuše Mélská je jedním z nejznámějších příkladů antického umění. Torzu sochy chybí podstavec a obě paže - Foto: Nan Palmero,  CC BY 2.0

Venuše Mélská je jedním z nejznámějších příkladů antického umění. Torzu sochy chybí podstavec a obě pažeFoto: Nan Palmero, CC BY 2.0

Mezinárodní organizace Handicap International v úterý několika pařížským sochám připevnila protézy, vytištěné na 3D tiskárně. Skupina se tak snaží širokému publiku připomenout, že na světě je na 100 milionů lidí, kteří potřebují ortopedicko-protetické pomůcky.

Informuje o tom francouzský deník Libération. 

Nevládní organizace vybavila protézami obou paží také kopii Venuše Mélské, která stojí na stanici pařížského metra Muzeum Louvre. Kampaň nazvaná #bodycantwait, která má aktivizovat povědomí o „rozbitých tělech“, běží již od roku 2015. 

„Nehledě na obrovské množství lidí, kteří potřebují ortopedické vybavení, se o té problematice prakticky nic neví,“ zdůrazňuje ředitel francouzské pobočky Handicap International Xavier de Crest. 

Během úvodní části kampaně se podařilo vybavit 3D protézami 19 lidí v Togu, Sýrii a na Madagaskaru. V druhé fázi, která právě běží, by organizace ráda získala vybavení pro dalších sto lidí s amputovanými končetinami v Indii. 

Vytisknout 3D protézu pro Venuši Mélskou nebylo podle organizátorů jednoduché. Museli nejprve vyrobit sádrovou formu končetin a než se pustili do samotné výroby, čtyřikrát nebo pětkrát ji na Venuši vyzkoušeli. 

„Dnes už dokáže rozměry končetiny zaměřit malý scanner, který je vzápětí odešle modelářskému počítačovému programu, a nakonec do 3D tiskárny. Šetří to čas a je to efektivní hlavně v zónách konfliktu, jako je ten v Sýrii,“ vzkazuje závěrem v listu Libération ředitel francouzské pobočky Handicap International Xavier de Crest.  

Přišli o nohu, a přece se nemuseli vzdát lyžování. Moderní protézy dokážou téměř zázraky
Jako když Maxipes Fík skáče na pružinách, popisuje paralympionik protézy 

Autor:  Jan Machonin
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace