Záchrana diktátora Asada a otevření Íránu. Kreml bojuje na straně Damašku už dva roky

Kreml boje v Sýrii využívá k testování svých nových zbraní a výcviku vojáků - Foto:  Ministerstvo obrany Ruské federace

Kreml boje v Sýrii využívá k testování svých nových zbraní a výcviku vojákůFoto:  Ministerstvo obrany Ruské federace

Vedle Spojených států, Íránu a Izraele se na syrské válce podílí také Rusko. Moskva svou účastí v konfliktu de facto zachránila režim syrského prezidenta Bašára Asada před pádem.

Kreml válku v Sýrii navíc využívá k testování svých nových zbraní, uvádí německý týdeník Der Spiegel

Syrská vládní vojska překročila řeku Eufrat a postoupila východním směrem do oblasti, kterou do nedávna ovládal takzvaný Islámský stát. Postup Asadovy armády umožnila podpora Ruska, jehož vojáci přes řeku vybudovali most. 

Jak týdeník připomíná, Kreml na straně Damašku bojuje už dva roky. Ruský prezident Vladimir Putin 30. září 2015 oficiálně oznámil, že Rusko do války vstupuje na žádost Bašára Asada. Ruský prezident přitom účast v syrské válce využil ke zviditelnění své země na světové scéně. 

Po anexi poloostrova Krym a po zahájení války na východě Ukrajiny se totiž Rusko ocitlo v mezinárodní izolaci. Kreml navíc boje v Sýrii využívá k testování svých nových zbraní a výcviku vojáků. „Zkušenosti z bojů v Sýrii jsou nezaplatitelné,“ uvedlo moskevské Centrum pro analýzu strategií a technologií (CAST). 

Jak týdeník Der Spiegel podotýká, ruská vojska se nebudou moci ze Sýrie jen tak jednoduše stáhnout, protože Moskva je už do války pevně zatažená. To pro ni ale není bez rizika. Podle nedávného průzkumu ruského nezávislého sociologického centra Levada se setrváním ruských vojsk v Sýrii souhlasí jen třicet procent Rusů. 

Válka sice není ani s pomocí Kremlu u konce, ale úspěšná podpora tažení ze strany Ruska zajistí setrvání Asadova režimu v příštích letech - Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Válka sice není ani s pomocí Kremlu u konce, ale úspěšná podpora tažení ze strany Ruska zajistí setrvání Asadova režimu v příštích letechFoto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Padlí jsou státní tajemství 

Kvůli tak slabé podpoře obyvatelstva se ruské ministerstvo obrany zdráhá prozradit počet vojáků, kteří doposud v Sýrii padli. Ministerstvo oficiálně mluví o necelé čtyřicítce obětí, včetně známého generála Valerije Asapova. 

Odborníci se ale domnívají, že v bojích zemřelo mnohem více ruských vojáků. Spolehlivé zdroje o počtu mrtvých ale neexistují, protože armáda tyto údaje považuje za státní tajemství, píše německý týdeník. 

Podle něj se Asadovi nicméně pomoc Moskvy vyplatila. Válka sice není ani s pomocí Kremlu u konce, ale úspěšná podpora tažení ze strany Ruska zajistí setrvání Asadova režimu v příštích letech. Syrský režim v současnosti kontroluje centrální část země a všechna velká města. Také oblast obsazenou takzvaným Islámským státem na východě Sýrie prý vládní vojska zanedlouho dobydou.  

Přestože se Rusko spolu s Íránem a Tureckem dohodly na vytvoření deeskalační zóny v oblasti Idlibu, letecké nálety, které zasahují i civilní obyvatelstvo, jsou tam stále na denním pořádku. Der Spiegel poznamenává, že poraženými v této válce jsou hlavně protivládní povstalci. 

Vliv Íránu roste 

Jak autoři článku dále poznamenávají, Moskva využila neshod mezi syrskými rebely. Roztržky na straně povstalců byly také důvodem, proč se Spojené státy rozhodly je dále nepodporovat. Americký prezident Donald Trump a generálové v Pentagonu se k vývoji vojenských operací v Sýrii vyjadřují optimisticky. „Děláme velké pokroky v boji proti Islámskému státu,“ říká často Trump. 

A Američané jsou teď spolu s kurdskými jednotkami blízko zničení Islámského státu. Vliv Íránu ale mezitím roste - Foto:  Kurdishstruggle, flickr.com   ,  CC BY 2.0

A Američané jsou teď spolu s kurdskými jednotkami blízko zničení Islámského státu. Vliv Íránu ale mezitím rosteFoto:  Kurdishstruggle, flickr.com , CC BY 2.0

A Američané jsou teď spolu s kurdskými jednotkami skutečně blízko zničení této džihádistické organizace. Na druhou stranu ale Trump má současně problémy s dosažením svého druhého cíle, kterým je zabránění růstu íránského vlivu v Sýrii. 

To je podle německého magazínu také důvod, proč Trump na Írán vyvíjí stále větší tlak tím, že veřejně zpochybňuje platnost dohody o jaderných zbraních, kterou s Teheránem v roce 2015 uzavřely světové mocnosti. Americký prezident zesílil svou kritiku vůči Íránu poté, co země nedávno otestovala novou raketu středního doletu. 

Šíitské milice podporované vládou v Teheránu mezitím rozšiřují svůj dosah v arabském světě. Je stále pravděpodobnější, že se Íránu podaří rozprostřít sféru svého vlivu nad územím v podobě pomyslného šíitského půlměsíce, který se bude táhnout od Íránu přes Sýrii a Libanon až ke Středozemnímu moři. To představuje nesnáze právě pro Trumpa, podotýká Der Spiegel. 

Izrael musí zbrojit 

Dodává, že sunnitští partneři Spojených států už teď mluví o tom, že Írán výrazně ohrožuje jejich bezpečnostní zájmy, stejně jako zájmy Izraele. Zapojení Ruska do syrského konfliktu v roce 2015 znamenalo pro židovský stát ztrátu neomezené nadvlády ve vzdušném prostoru oblasti – poprvé od sedmdesátých let. Izrael proto zahájil dozbrojování. 

Loni obdržela izraelská armáda od Spojených států první bojové letouny F-35. „Už ve výšce patnácti set metrů se před vámi z kokpitu rozprostírá celý Blízký východ,“ mluvil s nadšením o letounech Amir Ešel, generálmajor izraelských vzdušných sil. 

Stíhačka F-35 Lightning II ve službách norského letectva - Foto:  Forsvarsdepartementet, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Stíhačka F-35 Lightning II ve službách norského letectvaFoto:  Forsvarsdepartementet, flickr.com , CC BY 2.0

Izrael ale musí v syrském vzdušném prostoru brát zřetel na ruské letouny, pokračuje německý týdeník. Moskva a Jeruzalém spolu uzavřely dohodu, která by se dala formulovat tak, že si vzájemně nebudou zasahovat do svých operací.  

Jak křehké je toto ujednání, dokazují události minulých týdnů. Na začátku září Izrael bombardoval syrskou vojenskou základnu Masjaf. O několik dní později pořádal vojenské cvičení v Bulharsku. 

Sofie do manévrů nasadila protiletadlový komplet. Podle zpráv izraelských médií se jednalo o raketový systém typu S-300. Stejný přitom nasazuje v syrském konfliktu Moskva. Rusko navíc tyto rakety dodává i Íránu – tedy izraelskému úhlavnímu nepříteli, upozorňuje německý týdeník Der Spiegel. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace