Zákaz jesliček rozdělil francouzské veřejné mínění

Jesličková válka letos poznamenala vánoční svátky ve Francii. Ilustrační foto - Foto:  Stephen Downes,  CC BY-NC 2.0

Jesličková válka letos poznamenala vánoční svátky ve Francii. Ilustrační fotoFoto:  Stephen Downes, CC BY-NC 2.0

Letošní vánoční svátky ve Francii poznamenala takzvaná „jesličková válka“. Nejprve soud zakázal na radnici v západofrancouzském městečku La Roche-sur-Yon instalaci betlému s tím, že porušuje francouzské sekulární tradice. Na výjev si totiž stěžovala Národní volnomyšlenkářská federace.

Jenže v převážně ateistické Francii to vyvolalo nečekané pozdvižení. „Neměl by jít soud ještě dál a nezakázat Vánoce úplně, včetně zrušení dnů volna?“ zlobil se deník Parisien

V článku s názvem Ušetřete nás boje o jesličky list cituje průzkum mezi více než 12 tisíci obyvateli Francie – plných 86 % podpořilo instalaci scén s narozením Ježíše na veřejných místech. 

Radnice se navíc odvolala proti verdiktu s pomocí Národní fronty Marine le Penové, která si nenechala ujít šanci hájit tradiční hodnoty. Místní senátor Bruno Retailleau trpce poznamenal, že teď už jenom čeká, až na Velikonoce zakážou mazance. 

Čtěte také: Jesličky před radnici nepatří, kritizují umístění některé organizace ve Francii

Soud v Nantes se nicméně při svém rozhodování odvolal na zákon z roku 1905, který ukládá úplnou odluku církve a státu. Podobnou bitvu sváděly letos i další francouzské radnice. Například v Béziers Národní fronta podpořila starostu Roberta Ménarda, který rovněž odmítl jesličky odstranit. 

Scéna narození Ježíše Krista. Antiislámské nálady dopadají i na jiná náboženství - Foto:  Thomas Hawk,  CC BY-NC 2.0

Scéna narození Ježíše Krista. Antiislámské nálady dopadají i na jiná náboženstvíFoto:  Thomas Hawk, CC BY-NC 2.0

Podle magazínu Nouvel Observateur stojí v pozadí sporu snaha vlády jednat stylem padni, komu padni – zatím totiž kabinet zasahuje především proti vyznavačům islámu, zejména proti tomu, aby muslimky nosily burky a nikáby. 

Poslankyně středopravicového Svazu pro lidové hnutí Nadine Moranová však upozornila, že bigotní sekularizace zahubí Francii, její kořeny i tradice. „Obrana světských principů tentokrát zašla příliš daleko,“ míní týdeník. 

Sociolog Jean Baubérot upozorňuje, že zastánci francouzské náboženské neutrality jsou znepokojeni radikálním islámem a začínají své principy prosazovat agresivně a represivně. 

 

Proč židovští skladatelé komponují vánoční songy a zapomínají na Chanuku? Německé rozpaky nad přeceňovanou událostí vánočního smíření na válečné frontě v roce 1914 či francouzský boj o jesličky. Tyto a další zprávy vybíral Rostislav Matulík.

Vložit na svůj web

„Antiislámské nálady dopadají i na jiná náboženství,“ postěžoval si magazínu. „Ale zákon je zákon a pro náboženské výjevy není na radnici místo,“ dodal nicméně vědec. 

Zpracováno ze zahraničního tisku. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace