Trendy27. září  2016  

Deskové hry nejsou jen Člověče, nezlob se! Mohou posloužit ve výuce i rozvíjet fantazii

Některé deskové hry se používají i ve škole v rámci výuky - Foto: Jana Ptáčková

Některé deskové hry se používají i ve škole v rámci výukyFoto: Jana Ptáčková

Člověče, nezlob se! a soubor deskových her jsme ještě před pár lety našli prakticky v každé rodině. Současným hitem jsou digitální hry, ale dnešní děti oslovují i ty klasické, deskové. Přežijí digitální éru?

Snad každé dítě má v mobilu staženou nějakou hru a ty složitější pak hraje doma na počítači. Ostatně právě digitální hry nezřídka vyplňují nejednu školní přestávku anebo čekání na autobus. Přesto, jak se zdá, to nemusí znamenat konec klasických deskových her. I pro děti jsou zajímavější hry, které musí hrát s někým takzvaně z očí do očí. Musí je ale objevit, například na festivalu Her a hlavolamů. 

U zhruba 25 stolů si nadšeně hrají skupinky dětí. Jana Ptáčková z pořádající agentury říká, že mají programy i pro školní třídy, které si mohou zahrát hry s paní učitelkou. „Tím, že si tu hru vyzkouší a zahrají s kamarády ze školy, tak získají povědomí o tom, že takové hry existují. Zjistí, že to může být zábava, a o to raději si je pak zahrají třeba ve škole.“ 

Hlavolamy Jana Šturma - Foto: Jana Ptáčková

Deskové hry a hlavolamy zaujaly nejen děti, ale i paní učitelky. Monika Majerová přišla se svou třídou proto, že hry rozvíjí jiné dovednosti, než rozvíjí škola. Podle ní hrají doma hry spíše mladší děti, pro její žáky v 7. třídě už je číslem jedna mobilní telefon. Deskovky jsou pro ně ale novým rozměrem třeba v tom, že jen nemačkají tlačítka, ale hrají v partě kamarádů. Ona sama využívá hry i ve výuce. 

Děti měly zájem nejen o deskové hry, ale i o hlavolamy - Foto: Jana Ptáčková

Děti měly zájem nejen o deskové hry, ale i o hlavolamyFoto: Jana Ptáčková

Zájem je nejen o hry, ale i o hlavolamy, jak říká autor drátových hlavolamů Jan Šturm. „Je o ně velký zájem, ale dělám to jako koníčka ve svém volném čase, není to komerční.“ Vyrobil jich už více než stovku. Děti jsou podle něho ale často netrpělivé. 

Výstava Hry a hlavolamy se konala už po 22. „S rozvojem virtuální komunikace a počítačových i internetových her ubývá zájem o deskové hry a hlavolamy, ale je to jenom takové zdání, protože deskové hry mají velkou příležitost stát se komunikačním mostem,“ říká ředitel výstavy Pavel Hofrichter. 

Autor:  Eva Kézrová  (evk), Jana Přinosilová
Pořad: Trendy  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:34  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace