Uklízejte! Je to v módě a budete šťastnější

18. říjen 2016
Trendy

Považujete uklízení za otravnou povinnost? A zametání, třídění věcí a ze všeho nejvíc pak jejich vyhazování odkládáte tak dlouho, co nejvíc to jenom jde? Možná je čas na změnu. Podle některých poznatků vědy totiž uklízení posiluje zdraví. A pořádek v našich domácnostech má zásadní vliv na pocit životního štěstí. Z uklízení se stala celosvětová móda, která mé své vyzkoušené recepty a zapálené vyznavače. Nově i globální celebrity. Právě o tomto novém fenoménu je další vydání pořadu Trendy.


Nepořádek a hromadění věcí je fyzický symptom nevyřešených záležitostí. Pokud dovolíte, aby se nepořádek tvořil a hromadil, energie ve vašem domě bude těžkopádná. Pokud je prostor volný, energie vašeho domova je vibrující a tekoucí.Michaela Vodenková

Když domov vibruje

Michaela Vodenková se živí jako organizérka: „Všechny typy nepořádku vytváří mdlou a váznoucí energii“, říká. „Nepořádek a hromadění je fyzický symptom nevyřešených záležitostí. Pokud dovolíte, aby se nepořádek tvořil a hromadil, energie ve vašem domě bude těžkopádná. Pokud je prostor volný, energie vašeho domova je vibrující a tekoucí,“ dodává. Podle ní je váš domov odrazem vašeho života a jeho vyčištěním můžete nastartovat další etapu a žádoucí změnu.

Úklid podle Michaely

Vodenková pracuje se všemi typy nepořádku: od každodenního až po vážné situace hromadění nepotřebných věcí. Někdy stačí jedna konzultace. Pokud je nepořádku hodně, pravděpodobně bude třeba konzultací více v pravidelných intervalech. Cílem je také uvědomit si, jak málo věcí ke spokojenému životu skutečně potřebujeme.

Minimalismus je trendy


Podle některých vědeckých studií nepořádek doma zvyšuje hladinu stresových hormonů, snižuje soustředění, ztěžuje odpočinek a vede třeba k prokrastinaci. Nic by se nemělo přehánět, nicméně minimalismus je dnes trendem. Inspirací v tomto směru může být třeba Bea Johnson, propagátorka Zero Waste, tedy bezodpadového životního stylu. Letos na jaře navštívila Prahu také se svojí světoznámou sklenicí na zavařování. Bea totiž dokáže vměstnat roční odpad svojí čtyřčlenné rodiny pouze do této jedné zavařovačky. A tvrdí, že jí tento minimalistický životní styl zjednodušil, zlevnil a ozdravil život.

Chcete zhubnout? Uklízejte

Minimalismus razí Marie Kondo – japonská úklidová guru a také další globální celebrita. Její klienti si pochvalují, že jim pořádný úklid odstartoval velkou životní změnu. Lépe si rozumějí s partnerem, žijí spokojeněji a někteří dokonce shodili i přebytečné kilogramy. A redukce se netýká jen věcí kolem vás (zbudou jen ty, které vám skutečně přináší radost), ale také omezení aktivit a zaměření se pouze na to, co vás v životě skutečně naplňuje.

„V chaosu se dá žít, ale působí to neustálý mírný až vyšší stres,“ říká homemanagerka Paula Fasseti. „Naopak, když má člověk systém, ideálně zaběhaný tak, že na něj nemusí myslet, je to přesně podle hesla: podrž řád, řád podrží tebe. Navíc, základní poznatek dospělého života je, že věci za tebe neudělá nikdo jiný. To znamená, že pokud je nechám hromadit, budu pak mít na krku hromadu. Takže je lepší porcovat a dělat vše průběžně. Zdá se mi, že zvládnout domácnost, znamená zvládnout půl základu pro dobrou rodinu a vztahy, i když to může znít zvláštně. Jakoby pořádek plodil pořádek."

autoři: Tamara Kocourková , Martin Ocknecht
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.