Trendy27. června  2016  

Když tiskárna tiskne tiskárnu, aneb jak se vyvíjí 3D tisk

Farma 3D tiskáren v pražském Karlíně - Foto: Ondřej Ševčík

Farma 3D tiskáren v pražském KarlíněFoto: Ondřej Ševčík

Hračka, šperk a třeba i náhrada lidské končetiny. To všechno jsou možné výrobky 3D tiskáren. Jak je možné, že dokáží vyrobit takřka libovolný předmět? Kdo a jak je v České republice využívá? A jak se tato technologie vyvíjí?

Princip 3D tiskárny je jednoduchý a není moc důvodů na něm něco měnit. V čem ale probíhá pokrok, jsou materiály, ze kterých se tiskne. Do základní plastové hmoty se totiž mohou přimíchávat i další látky, které zcela mění například výsledný vzhled nebo pevnost. 

Výroba orgánů 

Jedno z mnoha možných uplatnění je pak i v oblasti lékařství. Hlavní přednost 3D tisku je totiž možnost přizpůsobit např. protézu přesně potřebám konkrétního pacienta. 

„V poslední době se zkouší 3D tisk orgánových náhrad. Jsou to velmi komplikované úkoly, ale ta cesta už byla nastoupena. Jedná se ale zatím jen o malé modely, malé úseky těch orgánů.“
RASTISLAV DRUGA, přednosta Anatomického ústavu

Podle přednosty Anatomického ústavu 2. LF UK prof. Rastislava Drugy se po náhradách kostí nebo i krátkých úseků cév začíná experimentovat i s náhradami lidských orgánů. 

Tiskárnu si ale nepořizují jen lékařské fakulty nebo velké prototypové dílny, ale i nadšenci, kteří by na ní rádi postavili svou živnost. Třeba jako firma sídlící na severu Prahy. Tamní technici nejen že dle návrhů vyrábí libovolné předměty, ale vedou i kurzy pro zájemce o sestavení vlastní 3D tiskárny. 

Čas výroby nějakého objektu, který může být od desítek minut až po desítky hodin, je závislý na mnoha faktorech. I zde totiž funguje možnost zvolit si rozlišení, tedy kvalitu výsledného objektu - stejně jako u klasických tiskáren.  

Budoucnost 

„Vždycky když se v televizi objeví nějaká zpráva, třeba že se tiskne zbraň nebo orgány, tak se to povědomí jakoby skokově změní, a pak je to zase dlouho na stejné úrovni. A dnes už to lidi nevidí jen jako zajímavou technologie, ale i její praktické použití," vysvětluje Marek Žehtra, vedoucí laboratoře 3D tisku. 

Podle něj 3D tiskárnyje budou čím dál víc používat i malé firmy, kutilové nebo umělci, jejichž inspirativní nápady se tak mohou promítnout i do průmyslu. Možnosti 3D tiskárny jsou totiž neomezené a stačí jen popustit uzdu vlastní fantazii. 

Autor:  Dominika Perlínová, Ondřej Ševčík  (ošv)
Pořad: Trendy  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:34  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace