Nový luxus z nechtěné módy: upcyklace

26. květen 2016
Trendy

Žijeme v době globalizované masové nadprodukce téměř všeho. A čím dál tím častěji přichází na přetřes otázka, jak nakládat s neprodanými potravinami, oděvy, elektrospotřebiči a dalšími věcmi, které se často ze dne na den promění ze zboží v regále v odpad. Objevují se iniciativy, které se zasazují o rozdělení neprodaného jídla mezi potřebné, v ulicích potkáváme recyklační kontejnery na nechtěný textil, oblečení a obutí.

Zatímco recyklace znamená další využití jednou vyrobené věci, upcyklace je takovou recyklací, která původnímu kousku dodá vyšší hodnotu. Snaha o efektivnější využití dříve vyrobeného se projevuje v nejen v gastronomii nebo interiérovém designu, ale i v módě. Oblíbený je repasovaný starý nábytek nebo oblečení z druhé ruky. To si letos našlo cestu do oděvních kolekcí nejznámějších českých návrhářů. Na jarním pražském týdnu módy vyšly na molo modelky v obnošených sepraných džínách, rozstříhaných a přešitých kožených bundách nebo v šatech z babiččina závěsu.

Přepracované kožené bundy a kabáty ve stylu inspirovaném první ženou, která přeletěla Atlantský oceán, Amelií Earhartovou, poslal na přehlídkové molo Jakub Polanka: „Staré věci jsem rekonstruoval, restauroval i přešíval, jen některé kousky byly úplně nové. Oděvy jsem často převrátil vzhůru nohama, protože to odpovídá současné situaci v módě. Způsob jejího fungování se otáčí a my na to reagujeme, zkoušíme nové cesty a hledáme, co pro nás funguje a co ne. Je to jako přerod před branou do další etapy.“

Přešitý secondhand podle WIN WIN love

Staré džíny a deky po babičce

O rezignaci na zběsilou rychlost a nadprodukci současného módního průmyslu byla i kolekce Denisy Nové. „V posledních letech pro mě trendy ztrácí smysl, je to jen business a marketing, který mi nedává smysl. Nechci dělat další zbytečné oblečení. Snažím se definovat si základní kusy, které mě zajímají, definovat si jejich tvar a zkoušet, kam až mohu zajít.“ Minimalistická kolekce Denisy Nové, která navíc prošla před zmlsanýma očima pražské módní smetánky dvakrát za sebou bez jediné změny, se skládala jen ze dvou základních kusů oděvu: „Použila jsem staré džíny, které jsem nijak neupravila, a jako rovnocenného partnera jsem je postavila vedle svých hedvábných triček.“

Vedle známých a zavedených návrhářských jmen se do oživování starých kusů látek a oděvů pustili i mladí návrháři, kteří na jarním pražském týdnu módy vyhráli soutěž mladých talentů – Filip Jakab a Daniela Pešková, studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové: „Filip použil deky po babičce, já přinesla zděděné oblečení. Staré látky jsme vypodložili vlnou a dali jim současný punc hrou s tvarem a siluetou.“

Přehlídka Moniky Drápalové na Prague Fashion Week

Oděvy budou řezané laserem a slepované

Na upcyklaci se zaměřila i zkušená a oceňovaná designérka Monika Drápalová. Vedle materiálu, který je vyrobený z plastových PET lahví, ji šlo také o to, aby se zbytečně nevyrábělo oblečení na sklad, které se pak neprodá: „Člověk se změří body scannerem a počítač přizpůsobí střih oděvu na jeho míry. Každý si tak navolí oděv na míru, včetně barevnosti nebo vzoru, a vyrábět se tak budou jen oděvy přímo k použití, výroba na sklad nebude potřebná. Posouvám i technologii výroby. Oděvy už nebudou stříhané a šité, ale řezané laserem a slepované.“

Než se vizionářské nápady Moniky Drápalové převedou do každodenní praxe, můžeme se alespoň zaměřit na lepší využití našich vlastních zdrojů. Módní kolekce představené na jarním týdnu módy byly určené pro nadcházející zimu a podzim 2016/2017. Pokud tedy chcete jít s trendem etické a ekologické módy, který naznačili přední čeští návrháři, podívejte se na dno vlastních šatníků a zamyslete se nad tím, jaké kousky by se daly upravit, přešít a vrátit znovu do hry.

Velmi zajímavý je v této souvislosti film s názvem Co se nenosí, který měl pražskou premiéru na letošním festivalu Jeden Svět. Snímek o estonské návrhářce, která stopuje původ konvenčně vyrobeného oblečení a diskutuje o možnostech upcyklace se zástupci velkých komerčních značek, je aktuálně volně k dispozici online. V rámci projektu s názvem Promítej i ty! si ho můžete bez poplatku půjčit a promítnout sobě nebo jakémukoli publiku, které pozvete do svého improvizovaného domácího kina.

Atmosféra přehlídek Prague Fashion Week

Módní trendy jsou citlivým lakmusovým papírkem budoucích společenských nálad a jen málokdy jsou tak bohulibé, jako je tomu letos. Podlehnout současné vlně upcyklované módy je nejen aktuálně stylové, ale také etické a dlouhodobě ekologicky udržitelné.

Spustit audio