Trendy25. listopadu  2016  

Unikátní projekt Prázdné domy: Více než 1400 objektů v ČR je zatím bez využití (ON-LINE MAPA)

Jedním z objektů, které nejsou zcela využívané, je Palác Alfa (U Stýblů) na Václavském náměstí. „Jako prázdný dům zařazujeme i ten, který má obsazený parter s obchody,“ vysvětluje Dita Krouželová z iniciativy Prázdné domy. - Foto:  prazdnedomy.cz

Jedním z objektů, které nejsou zcela využívané, je Palác Alfa (U Stýblů) na Václavském náměstí. „Jako prázdný dům zařazujeme i ten, který má obsazený parter s obchody,“ vysvětluje Dita Krouželová z iniciativy Prázdné domy.Foto:  prazdnedomy.cz

MAPA A FOTO V ČLÁNKU. Více než 1400 domů v ČR eviduje web Prázdné domy. Ve skutečnosti je ale takových staveb mnohem víc, jen ještě nejsou v mapě, kterou dobrovolně sestavuje 8 dobrovolníků s přispěním různých lidí. Jen v samotném centru hlavního města je jich kolem čtyřiceti a v Praze zaznamenali více než 250 objektů. Lze jim vrátit funkci?

„Jsme přesvědčeni, že postavený dům nemá být prázdný. Dlouhodobě prázdný dům představuje pro svou lokalitu potíže, přitahuje negativní sociální jevy a snižuje hodnotu okolních nemovitostí. Zastavují se nové a nové plochy, přitom v centrech měst čekají na své využití prázdné nemovitosti,” zní prohlášení iniciativy Prázdné domy, která se stará o unikátní mapu opuštěných objektů v ČR. 

Iniciativě se aktivně věnuje 8 lidí, kteří dohledávají ve svém volném čase informace. Jeden z dobrovolníků, grafička Dita Krouželová, uvádí: 

„V ČR evidujeme 1444 prázdných domů, v Praze jich je cca 250. Nemáme zmapováno vše, databáze je živý organismus, neustále ji doplňujeme a něco se zbourá nebo zrekonstruuje. Jako prázdný dům zařazujeme i ten, který má obsazený parter s obchody, ale zbytek domu je nevyužívaný. Například Dům uměleckého průmyslu nebo Mottlův dům.” 

Bytový dům Na Kocandě, ve kterém se narodil držitel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský, Křižovnická 71, Praha 1 

Co s nimi? Pokoje 

Při pověstné troše štěstí, s dobrým nápadem a velkým odhodláním mohou být přetvořeny třeba v multifunkční kulturní prostor, stát se útočištěm přehlídky děl uměleckých vysokých škol, nebo místem, kde se může akademická sféra potkávat s veřejností. 

Letos už popáté proběhla v jinak nevyužívaném paláci v Cihelné ulici v Praze na Malé Straně přehlídka tvorby vysokých uměleckých škol s názvem Pokoje. Jednotlivé ateliéry dostanou k dispozici holé místnosti, které mohou zcela po libosti přetvořit – přemalovat zdi, oživit je projekcemi, zabydlet nejrůznějšími předměty. Polosnovými krajinami, které tak vzniknou, se návštěvníci mohou procházet po dobu deseti dní. 

Borůvkovo sanatorium, ve kterém zemřel farář Josef Toufar a student Jan Palach, Legerova 1627, Praha 2 

Borůvkovo sanatorium, ve kterém zemřel farář Josef Toufar a student Jan Palach, Legerova 1627, Praha 2 - Foto:  prazdnedomy.cz

S nápadem využít palác pro účely přehlídky „mladého“ umění přišli lidé kolem Containallu, kulturního centra vyrobeného z přepravního kontejneru a sídlícího přímo před opuštěným palácem. „Napadlo nás požádat magistrát alespoň o krátkodobý pronájem na tu jednu výstavu a vlastně nás dost překvapilo, že souhlasili,“ vysvětluje David Skála z Containallu. 

Ukázka využití opuštěného objektu v rámci akce Pokoje 

Ukázka využití opuštěného objektu v rámci akce Pokoje - Foto: Iva-Hedvika Zýková

Pokojem, který letos zaujal nejvíce, se podle hlasování návštěvníků stala interaktivní věštírna ateliéru vizuálního designu z Fakulty umění a designu ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. 

Mezi zatím nevyužívané objekty, které Magistrát hlavního města Prahy vlastní, patří i seskupení domů v Hybernské ulici. A právě tam by měl vzniknout kolektivní projekt Univerzity Karlovy a magistrátu Campus Hybernská. Podle Pavla Sitka, proděkana pro projektové řízení z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, by šlo o místo, kde by se akademická sféra potkávala s veřejností: „Počítáme kromě jiného s univerzitou třetího věku, ale prostor bude například i pro start-upy.“ 

„Hledal jsem místo, kde bychom mohli mít tělocvičnu...“ 

Už úspěšně dokončenou revitalizaci hned několika objektů mají za sebou Lukáš Žďárský, Jakub Zajíc a tým lidí, který kolem sebe seskupili. Ve vybydleném domě na pražském Smíchově úspěšně rozběhli Radlickou kulturní sportovnu, z bývalé truhlárny zase vytvořili kavárnu spojenou s galerií. Co je k tomu motivovalo? „Vzniklo to úplnou náhodou, bez jakékoliv ambice vytvořit nějaký kulturní prostor. S kamarádem jsem v té době hodně sportoval a hledal místo, kde bychom si mohli udělat tělocvičnu. A narazil jsem na opuštěný dům italského developera, kterého se mi podařilo přesvědčit, že lepší než s bezdomovci čekat, až dům spadne, bude nám ho pronajmout,“ vysvětluje Lukáš Žďárský. Prostor zrekonstruovali a dali k dispozici komukoliv „z ulice“, aby si tam zrealizoval svou akci. Což se ukázalo jako dobrá strategie: „Díky tomu, že ten každý organizátor měl kolem sebe vlastní komunitu lidí, se Radlická kulturní sportovna stala relativně známou.“ 

Bytový dům Jungmannova, Jungmannova 30, Praha 1 

Bytový dům Jungmannova, Jungmannova 30, Praha 1 - Foto:  prazdnedomy.cz

Multifunkční Vnitroblock 

Zatím projekt Prázdné domy uspořádal 3 tematické vycházky (video na konci článku). Průvodce Petr Zeman v nich mluví o historii a architektuře a Radomír Kočí o majitelích objektu. Účastníci se učí rozpoznávat znaky prázdných domů (nepopsané zvonky, vymlácená, nebo zabedněná okna, přídavný zámek na dveřích, vegetace na střeše, díra ve střeše, atd.), aby je pak mohli sami podle adresy nebo GPS nahlásit. Info na: https://prazdnedomy.cz/

Protože pronájem byl dohodnutý jen na dva roky, začali se záhy ohlížet po jiném prostoru, kde by tentokrát vytvořili kavárnu spojenou s galerií. Což se jim podařilo – jen kousek od Radlické kulturní sportovny najdete Kavárnu, co hledá jméno. A protože s jídlem roste chuť, pustili se poté do přetváření celého komplexu budov. Tak vznikl Vnitroblock, multifunkční prostor v pražských Holešovicích. „Tentokrát nás oslovil majitel objektu sám a nabídl nám ho pronajmout na šest let. Zároveň jsme už nějakou dobu v hlavě nosili nápad na kavárnu a designový obchod s tvorbou začínajících autorů, protože jsme měli pocit, že to tu chybí,“ vysvětluje Lukáš Žďárský. Získaný prostor opuštěné továrny měl ale ještě větší potenciál – proto v prvním patře vznikl taneční sál a v suterénu minikino. 

Vzhledem k tomu, že práce na Vnitroblocku zdaleka nekončí, mohlo by se zdát, že má tým kolem Lukáše Žďárského na nějakou dobu o zábavu postaráno. V další části má totiž vzniknout ještě divadelní prostor, pop-up tatérské studio nebo třeba bistro, kde vám naservírují jídlo rozdělené na takový počet porcí, kolik je strávníků u stolu. Přesto se jim už v hlavě rodí další nápady, třeba na kliniku, kde by čekárny fungovaly jako kavárny. 

Autor:  Iva-Hedvika Zýková, Jan Bartoněk
Pořad: Trendy  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:34  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace