Trendy13. listopadu  2015  

Výšky táhnou, lidé chtějí nahoru. Svaz českých komínářů má víc než 1000 členů

Pohled od paty ukazuje obří rozměry komína elektrárny Chvaletice - Foto: Martin Vonka

Pohled od paty ukazuje obří rozměry komína elektrárny ChvaleticeFoto: Martin Vonka

Někdo touží zdolat Mount Everest, někomu stačí ke štěstí vylézt na tovární komín. Co všechno se dá na komínu prožít?

Oficiální spolek, který dnes systematicky nejen slézá, ale i monitoruje komíny v celé republice, se jmenuje Svaz českých komínářů. Zájem o členství ve spolku je značný. 

 

Komínáři projevují zájem o industriální architekturu a urbanismus tím, že zdolávají tovární komíny a vydávají o nich publikace. Spolek komínářů vznikl v 80. letech a staví na trochu romantickém a trochu ironickém pohledu na svět. Připravila K. Janicki.

Vložit na svůj web

„Výšky táhnou, lidé se chtějí podívat nahoru. Ale protože se k nám chtějí dostat i lidé, jejichž zdraví je zpochybnitelné, museli jsme zpřísnit pravidla vstupu. Zájemce o vstup musí absolvovat deset výstupů za doprovodu člena Svazu českých komínářů - ne dřív než půl roku po provedení prvního,“ říká jeden ze zakládajících členů Svazu českých komínářů Přemysl Vacek. 

Komín je určen na to, aby se po něm lezlo. „Je to jeho primární funkce. Nikdo se nediví, že existuje horolezectví, ale většinou se každý diví, že lidé lezou po komínech.“ 

Vědecký pracovník z katedry konstrukcí pozemních staveb z ČVUT Martin Vonka dodává, že většina komínářů leze na komín bez jištění. Pomáhá jim přitom systém provazových žebříků, pomocí kterých se dostávají do výšky 10 a více metrů. 

Komínáři Přemysl Vacek (vlevo) a Martin Vonka - Foto: Klára Janicki

Komínáři Přemysl Vacek (vlevo) a Martin VonkaFoto: Klára Janicki

„Česká krajina je plná továren a komínů. Začaly se u nás stavět na počátku 19. století. Díky tomu, že jsme byli nejprůmyslovější částí Rakouska-Uherska.“ 

Kolik u nás vyrostlo komínů, to se nepodařilo nikomu spočítat. „Podle mne u nás vyrostly desítky tisíc komínů. Třeba v oblasti Liberecka, Varnsdorfu, kolem Šluknovského výběžku. Dnes jich je na těchto místech hodně, ale už desetkrát méně. Starých komínů jsou u nás dva, tři tisíce.“ 

Nové komíny se stále stavějí, ale ne tak často, jako v minulosti. Nejvyšší komín u nás, který je u elektrárny Chvaletice, má výšku 300 metrů. „Dá se vylézt za 45 minut,“ dodává Martin Vonka. 

Svaz českých komínářů má dnes víc než 1000 členů. Vznikl v roce 1981 a příští rok oslaví 35 let své existence. 

Pořad: Trendy  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:34  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace