Zaostřeno29. června  2013 v 18:10  

S šátkem do práce?

Muslimské dívky - Foto: Břetislav Tureček

Muslimské dívkyFoto: Břetislav Tureček

Někteří čeští zaměstnavatelé se obávají toho, že muslimské migrantky nebudou schopny kvalitně odvádět práci kvůli své víře. Vidí problémy v tom, že tyto ženy nosí šátek.

Podle odborníků v oblasti migrace některé muslimské migrantky zažívají v ČR situaci vícenásobné diskriminace. Jsou nejčastěji odkázány na úzké rodinné zázemí, ve kterém panují patriarchální vztahy. 

Od nich se především očekává, aby se postaraly o domácnost a děti. Svoje postavení by mohly posílit, kdyby pracovaly, což by významně usnadnilo i jejich integraci. 

Obvykle ale mají nízké vzdělání nebo se jim nedaří nostrifikovat diplom u nás, navíc trpí jazykovou bariérou. Zapojení do práce a společnosti jim často komplikují i zdejší předsudky vůči odlišnému stylu života a oblékání. 

Jedná se opravdu o vícenásobnou diskriminaci nebo je pravdou to, že o své práci mají jiné představy a požadavky než jejich zdejší zaměstnavatelé? 

Tuniská muslimka - Foto: Jana Šustová

Tuniská muslimkaFoto: Jana Šustová

Na nevládním terénu vznikl projekt, který má zkrácený název Podpora žen muslimek. Poradna pro integraci ve spolupráci s Univerzitou Karlovou v Praze, Fakultou humanitních studií a Gender Studies se snaží prostřednictvím vzdělávání a poradenství usnadnit zaměstnávání a samostatné podnikání těchto žen. 

Jedná se o migrantky z několika muslimských komunit žijících u nás. Projekt se realizuje už druhým rokem a potrvá do ledna 2015. Zatím se ho zúčastňuje 20 žen ze Středočeského a Ústeckého kraje. 

Hosté v pořadu jsou Lenka Laugesen koordinátorka projektu Poradny pro integraci, Markéta Štěpánková z Gender Studies, Kateřina Kantarová, mediátorka projektu v Ústeckém kraji a paní Naďa, migrantka z Maroka, která se projektu účastní. 

Žije poblíž Prahy už skoro deset let a se svým českým manželem se seznámila v mešitě. Přestože léta pracovala doma jako masérka, tady spíš přemýšlí o práci učitelky francouzštiny nebo švadleny. Proč? 

Pořad: Zaostřeno na cizince  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: Pořad se stal součástí řady Zaostřeno  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace