Řada měst zakázala hazard. Hrací přístroje zatím úplně nezmizely

29. červen 2015

Řada měst zakázala na svém území hazard. Jak rychle po uvedení vyhlášky herny z ulic mizí a čím a jak se snaží jejich provozovatelé vyhlášku obcházet? A naplňují se vize kritiků plošného zákazu hazardu, týkající se vzniku nelegálních, takzvaných černých heren?

V severočeském Chomutově platí zákaz hazardu na území celého města od ledna tohoto roku. Poslední herní automaty odtud zřejmě nezmizí dřív, než v polovině příštího roku. Mohou za to odvolání provozovatelů heren.

Města mohou zatím jen pokutovat herny za porušení platné vyhlášky. Na hracích přístrojích se hraje dál. Boj s hazardem je pro mnohé radnice během na dlouhou trať.

Chomutov zakázal hazard na území města obecně závaznou vyhláškou. Dobrovolně se tak připravil o 30 milionů korun ročně, které hazard přinášel do městské pokladny. Kromě videoloterijních terminálů a hracích automatů město zakázalo i karetní hry nebo ruletu.

Počty nelegálních zařízení narůstají

„V Chomutově se prohrálo ročně 600 milionů korun, a to v našem městě, které má sociální problémy, není ideální,“ říká Daniel Černý, primátor Chomutova.

Před koncem roku 2014 bylo v Chomutově 650 videoloterijních terminálů ve 40 hernách. Půl roku po zavedení vyhlášky se počet heren snížil o polovinu a počet hracích přístrojů o dvě třetiny. Licence hernám odebírá ministerstvo financí. Provozovatelé se proti tomu odvolávají a oddalují okamžik, kdy musí hernu zavřít.

Chomutovští strážnici našli při kontrole heren 14 kvízomatů

Vysvětluje ekonom chomutovského magistrátu Jan Mareš. „Na podzim odejmuli nepravomocně licence téměř ve všech provozovnách, ale všichni provozovatelé se odvolali. Ministr financí vydal několik rozhodnutí, kde prvoinstanční rozhodnutí ministerstva potvrdil a rozklad zamítl.“

Stále častěji se provozovatelé heren snaží vyhlášku zakazující hrací přístroje a videoloterijní terminály obcházet takzvanými kvízomaty a slevostroji. „Kvízomat je typ videoloterijního terminálu, kde podmínkou pro roztočení válců a možností pokračovat dál ve hře a vyhrát nebo prohrát je to, že se musí zodpovědět jednoduchá vědomostní otázka.“

Slevostroj je druh hazardního zařízení, který vydává poukázky. „Na slevu, na konzumaci, ale zřejmě i výhru, kterou vyplácí obsluha u baru. Počty těchto nelegálních zařízení narůstají.“

Podezřelá přístavba

Kvízomaty se našly na jedné z posledních kontrol přímo v centru města. „Úředníci zdokumentují, co to je za typ přístroje, připravíme úřední záznam, fotodokumentaci a připravíme trestní oznámení na Policii ČR.“

Proti kvízomatům a podobným přístrojům se staví ministerstvo financí. Podle mluvčího ministerstva Radka Ležatky jde o ilegální hazard. „Provozováním kvízomatů podle ministerstva financí dochází k cílenému porušování zákona o loteriích a jiných podobných hrách.“

Podmínkou hry na kvízomatech je zodpovězení jednoduché vědomostní otázky

Ministerstvo už v minulosti podalo trestní oznámení v souvislosti s provozem kvízomatů a slevostrojů. Specializovaný finanční úřad, sekce státního dozoru nad loteriemi, dohlíží na to, jestli majitelé heren neprovozují hrací přístroje bez patřičné licence.

Vysvětluje mluvčí úřadu Jindřich Mejvald. „Se společností provozující nelegální loterie je po ukončení kontroly zahájeno správní řízení za porušení zákona o loteriích, kdy může být uložena pokuta až do výše 10 milionů korun.“

Kritici plošného zákazu hazardu varují před vznikem nelegálních heren. První takovou odhalila kontrola v Chomutově v jedné z bývalých provozoven. Vznikla půl roku poté, co město hazard zakázalo. Jak na ni strážníci s úředníky přišli, vysvětluje ekonom města Jan Mareš.

„Vstoupila kontrolní skupina do herny, kde v minulosti byly výherní hrací přístroje. Nyní se tam objevila přístavba. Za neprůhlednou stěnou byly automaty. Ono to tam nějakým způsobem blikalo, ale přístup byl znemožněn.“

Herna je provozována jako svěřenecký fond. „Provozovatel nám předal stanovy, kdo může hrát. Pokud má hráč zájem stát se členem, musí se zaregistrovat dle e-mailové adresy, žádost se posílá do Ruska.“

Bude Chomutov rok a půl od zavedení vyhlášky bez automatů?

Hrací automaty (ilustr. foto)

Případnou výhru vyplatí podle Jana Mareše fond, který nikdo nezná. „Pokud by získal výhru, je mu vyplácena z takzvaného svěřeneckého fondu. Svěřenecký fond s tímto názvem neexistuje, není zaregistrován v ČR, je pouze sídlo v Praze, nikdo tam o něm neví.“

Před třemi týdny odhalily kontroly další podezřelou přístavbu v jedné z provozoven, kde v minulosti bývala herna. Chomutov kromě hracích automatů zakázal i karetní hry nebo ruletu. Město předpokládalo, že z bývalých heren začnou vznikat kasína.

Obavy se podle ekonoma magistrátu Jana Mareše potvrdily. „Objevily se první dvě žádosti o povolení kasína. Jedna de facto byla ministerstvem povolená, ale v rámci odvolací doby město vydalo vyhlášku, povolení by nemělo nabýt právní moci. Druhá žádost je administrována po vyhlášce, tam ministerstvo financí nemůže ani povolit.“

Jak je vidět na příkladu Chomutova, vymýtit hazard z ulice města není jen otázkou vzniku obecně závazné vyhlášky, ale i kontroly jejího dodržování a vytrvalého boje s vynalézavostí provozovatelů a majitelů heren.

Podle odhadů chomutovského magistrátu by mohl poslední hrací přístroj z města zmizet v polovině příštího roku. Tedy rok a půl od zavedení vyhlášky.

autor: sch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.