Zaostřeno7. ledna  2015 v 18:40  

České dluhy a jejich vymáhání

Exekuce (ilustrační foto) - Foto: Česká televize

Exekuce (ilustrační foto)Foto: Česká televize

Dluhy zatěžují české domácnosti víc než je zdrávo. Půjčování na cokoliv je stále hojně rozšířené. České domácnosti dluží přes jeden a čtvrt bilionu korun, dluh se rychle zvyšuje a opět výrazně přibylo exekucí. Přitom každá pátá exekuce je na důchod nebo sociální dávky.

Po třech letech poklesu letos počet exekucí v ČR opět stoupnul - od ledna do konce září 2014 jejich počet vzrostl o 102 tisíc oproti stejnému období v 2013. Podíl nevymožených dluhů vzrostl z 25 % na 53 % v období posledních pěti let. 

Lidé velmi často dluží na nájemném, což je z hlediska normálního života pod střechou klíčová položka. S tím má zkušenosti skoro každá radnice, třeba i ta v jihočeském Táboře. Tam se ovšem pustili do experimentu a na dlužníky neposílají hned exekutory, ale dva terénní pracovníky. Ti mají za úkol vymáhat z lidí peníze po dobrém a kupodivu se to daří. Každý měsíc přinášejí do městské kasy statisíce. 

Podíl dluhů pod 5 tisíc korun tvoří třetinu exekucí (v loňském roce 250 tis.) a dluhy do 10 tisíc korun pak podle některých statistik až celou polovinu všech exekucí a stále roste i podíl nevymožených dluhů. Je tedy až s podivem, že o zkušenosti z Tábora jiné obce nemají zájem nebo se o tom možná ještě nedozvěděli. 

Jana Jelenová, zodpovědná za vymáhání pohledávek, zdůrazňuje, že dva terénní pracovníci se jednoznačně vyplatí. Měsíčně přinesou až 800 tisíc korun. 

Tento způsob vymáhání peněz vede i k tomu, že celkově klesá počet dlužníků nájemného, říká šéf městského eseróčka Bohuš Móri. 

Autor:  David Šťáhlavský, Jan Blažek

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace