Cesta kolem světa za dvanáct tisíc? Travel hacking vám to umožní

26. srpen 2015

Jen dvanáct tisíc korun může stát cesta kolem světa. To je sen každého cestovatele. Za takové částky létají travel hackeři, lovci extrémně levných letenek. Dokonce vědí, jak výhodnou cenu letenky ještě snížit. Jak to dokáží?

Kromě neuvěřitelných částek, které šetří za dopravu, na svých cestách neutrácí ani za bydlení. Umí najít hostely za cenu pětihvězdičkových hotelů nebo bydlí zdarma. V čem je trik? Jak to, že se ceny mohou tolik lišit? Jak ušetřit tisíce korun za cestování?

Zkušení travel hackeři své triky předávají na kurzech. „Mají rukou napsané poslední nabídky, typu odlet do čtyr hodin. To nemá cenu vystavovat na internet, člověk by se nestihl sbalit a dojet na letiště. Můj kamarád se ptal na Maledivy a paní mu zájezd all inclusive, který stál asi 70 tisíc v katalogu, nabídla za 18 tisíc,“ popisuje cestovatel, travel hacker Petr Novák.

Ve svém kurzu lidem ukazuje, jak levně bydlet nebo najít extrémně levné letenky. Sám čeká buď na akce leteckých společností, nebo na chyby, které vznikají ve složitých rezervačních systémech. „Nedávno se objevila hezká chyba na aerolince United. Když jste si přepli na dánštinu, mohli jste si koupit let z Londýna do New Yorku a zpátky za 74 dolarů v první třídě. Měli špatný přepočet měny.“

Koupit letenku v New Yorku nebo v Latinské Americe?

Osmatřicetiletý počítačový grafik využívá specializované zahraniční vyhledávače letenek.

„Znáte někdo Skypicker a A Seder? Pracují s nízkonákladovými dopravci. Pravděpodobnost, že seženete levnou letenku s Lufthansou, je malá. Pravděpodobněji seženete levnou letenku s nízkonákladovým dopravcem. Tyhle dva vyhledávače jsou schopni dělat docela velký psí kusy.“

Existují metody, jak cenu letenky záměrně snížit. Třeba tím, že vyberete místo prodeje. Někdy záleží i na tom, z jaké země letenku kupujete.

„Díky internetu a technologiím sedíte v Praze, ale můžete se tvářit, že jste v New Yorku a kupujete letenku v New Yorku. Tady kupuji letenku v Latinské Americe a tady ji kupuju v New Yorku. Rozdíl ceny je přes tisíc korun. Latinská Amerika zvýhodňuje občany a dává jim lepší ceny letenek.“

Ilustrační foto

Jindy si travel hackeři pohrávají s výší palivových příplatků u jednotlivých letů, aniž by se nabourali do rezervačních systémů leteckých společností. Například když si přikoupí ke zpáteční letence s vysokým příplatkem za palivo ještě krátkou třetí cestu. Můžou tak výslednou cenu snížit. Jde o chybu v rezervačních systémech, kterou většina lidí neodhalí.

„To je chyba, která se objevila loni. Vznikala mezi Emirates a indonéskou Garudou, jejich systémy mezi sebou nefungovaly. Když jste si našli let s Emirates, kde byl vysoký palivový příplatek, přidali jste si třetí let s Garudou, došlo k fuel dumpingu, snížení palivového příplatku.“

Jde o to, vědět, jak aerolinky, cestovní kanceláře nebo hotely pracují s cenami. Cestovatel se musí vyznat na internetu, na sociálních sítích a v nových službách, které zprostředkovávají nejen levné letenky nebo zájezdy, ale i půjčení aut či ubytování.

Levné ubytování v italském klášteře

Některé luxusnější hotely nabízejí volné pokoje v anonymních aukcích, kdy před půlnocí výrazně sníží cenu. Jiná služba nabízí bydlení zadarmo, za pomoc na farmě nebo za to, že majitelům domu vyvenčíte psa, když jsou na dovolené.

„Většinou lidi odjedou na dovolenou a potřebují, aby se jim někdo postaral o bydlení, o dům. V ten okamžik vás rádi ubytují zdarma a vy se jim staráte o zahradu nebo zvířata. Možnost ubytovat se v klášteře je specifikum Itálie. Stránky Monastery Stay to agregují a je to výrazně levnější. Teď se vracela kamarádka z Říma a říkala, že se dostávali pod ceny hostelů. Kláštery mají jednu nevýhodu, zavírají v konkrétní čas a vy tam musíte do té doby být.“

Cestování za extrémně nízké ceny není pro každého. Často je provázené dlouhým čekáním na letištích s mnoha přestupy. „Je to o nepohodlí. Mně se podařilo obletět svět za dvanáct tisíc. Jeden den letíte do Milana, tam přespíte, druhý den do Abú Dhabí, tam jsme přespali, třetí den nevím kam a až čtvrtý den jsme se dostali, kam jsme potřebovali. Je to o kombinaci letů, napojíte několik dopravců za sebe a vychází to, že zrovna mají akci.“

V roce 1700 byl vysvěcen kostel a celý klášterní areál byl vystavěn do desíti let

Cestování za co nejnižší peníze bez cestovních kanceláří většinou zajímá mladé lidi a studenty, kterým jde hlavně o cenu. Mohou se lépe přizpůsobit termínu odletu, říká Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

„U mladé generace odpadá jazyková bariéra. Rádi cestují individuálně a nevyužívají služeb cestovních kanceláří. Ale ve chvíli, kdy si zakoupí sami letenku, sami si zařídí ubytování, v případě, že se cokoliv stane, nemají žádnou možnost ochrany a letenky propadnou.“

Jak se stane, že některé letenky jsou extrémně levné? „Letecká společnost zanese do rezervačního systému chybné ceny. Když se v rezervačním systému nebo ve vyhledávačích na internetu objeví extrémně nízké ceny letenek a klienti jsou schopni si toho všimnout a koupí si letenku, pak jsou letenky za tyto nízké ceny realizovány.“

Mezi mladými lidmi roste trend, že zabalí zavazadlo, odjedou na letiště a až tam kupují zájezd, který se ani nedostane do internetových nabídek, protože odlet je za hodinu, za dvě. Roste zájem o tento typ odletů?

„Takzvané super last minute jsou minimálně využívané českými turisty. Jde o jednotky turistů ročně. Čeští turisté si zájezd koupí 2-3 dny před odletem a už to je pro ně last minute na poslední chvíli.“

autoři: sch , ivv
Spustit audio