Je mu teprve třiatřicet, ale drží v šachu celý svět. Dostanou nové sankce KLDR na kolena?

Kim Čong-un ohrožuje země vzdálené tisíce kilometrů - Foto: Zennie Abraham,  CC BY-ND 2.0

Kim Čong-un ohrožuje země vzdálené tisíce kilometrůFoto: Zennie Abraham, CC BY-ND 2.0

Kim Čong-un dosáhl toho, že o jeho zemi dnes opravdu mluví celý svět. Ohrožuje země vzdálené tisíce kilometrů. Vyhrožuje válkou technologicky nejvyspělejším zemím světa, ignoruje OSN. Přesto ho k jednacímu stolu chtějí dostat nejdůležitější politici světa.

I když čínský vůdce Mao Ce-tung věřil, že korejská válka bude jeho vojenským i diplomatickým vítězstvím, mnohonárodnostní vojsko OSN nakonec průběh války otočilo a 27. července 1953 podepisují všechny strany korejského konfliktu dohodu o neútočení. 

Dnes, o 64 let později, stále existují dvě Koreje a celý poloostrov je považován za nejmilitarizovanější část světa. Chybí mírová smlouva a jediným dokumentem je právě křehká dohoda o neútočení z Pchanmudžonu. 

Pomoc i od soudruhů z Československa 

Na obnově komunistického severu se podílelo i bývalé Československo – studovali tu mladí Severokorejci a do KLDR putovala zemědělská technika, obráběcí stroje, dopravní prostředky i zbraně. Až do konce 60. let byla KLDR ekonomicky výrazně úspěšnější než její jižní soused. 

Michail Gorbačov v únoru 1987 - Foto:  RIA Novosti archive, image #850809 / Vladimir Vyatkin,  CC BY-SA 3.0

Michail Gorbačov v únoru 1987Foto:  RIA Novosti archive, image #850809 / Vladimir Vyatkin, CC BY-SA 3.0

Rezignace sovětského prezidenta Michaila Gorbačova 25. prosince 1991 znamenala zánik SSSR, největšího podporovatele severokorejského režimu. Během několika měsíců musí země přejít na standardní podmínky mezinárodního obchodu a všechny výhody socialistického nákupu jsou pryč. 

Severní Korea se prakticky úplně izoluje od okolního světa. Její pracovní tábory se podle očitých svědků stávají tábory koncentračními a v 90. letech bojuje země s několika hladomory. 

KLDR jadernou mocností 

Podezření, že Kim Ir-sen a po něm i jeho syn Kim Čong-il tajně vyvíjejí jaderné zbraně, se potvrdí 9. října roku 2006. Úspěšný test oznámila severokorejská státní televize a zaznamenaly ho i vědecké přístroje. 

To, že skutečně vlastní jaderné zbraně, přiznala Severní Korea v lednu roku 2007. Od té chvíle se jedna z nejchudších zemí světa stává jadernou velmocí a podle odhadů Světové banky nebo americké zpravodajské služby CIA dává v některých letech země na svou obranu až 60 % HDP. 

Eskalace za mladého vůdce 

Svět ale věřil, že s nástupem mladého Kim Čong-una se situace změní. Studia ve Švýcarsku, povědomí o západní kultuře a znalost cizích jazyků – to mělo být zárukou, že vnuk zakladatele komunistického státu zklidní jaderné ambice země a vymění je za potravinovou pomoc. Všechno ale dopadlo jinak. 

Kim Čong-un nechal odstranit své největší oponenty, včetně vlastního bratra i strýce, a severokorejská armáda šokuje svět. Od letošního února provedla zatím 15 vojenských testů včetně zkoušky vodíkové bomby, podzemního jaderného výbuchu a dvakrát poslala svou balistickou střelu nad japonské ostrovy. Vysmívaná země najednou reálně ohrožuje jadernou zbraní mnohem bohatší a vlivnější sousedy. 

Po nástupu do Bílého domu oznámil Donald Trump, že severokorejský problém rychle vyřeší - Foto: flickr.com   , Gage Skidmore,  CC BY-SA 2.0

Po nástupu do Bílého domu oznámil Donald Trump, že severokorejský problém rychle vyřešíFoto: flickr.com , Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

Po nástupu do Bílého domu oznámil Donald Trump, že severokorejský problém rychle vyřeší. Zpočátku sice řekl Japonsku, že pokud za stálou americkou přítomnost na ostrovech nezaplatí, Američané z Japonska odejdou, ale později otočil. Japonsku i Jižní Koreji slíbil, že americký kontingent v oblasti zůstane i nadále. 

Vůdce drží v šachu velkou část světa 

Severokorejský vojenský výzkum výrazně pokročil v miniaturizaci jaderných náloží do raketových hlavic a napjatá situace na severokorejském poloostrově znamená zlaté časy pro zbrojovky a armádní zakázky. 

Celkem 15 členů Rady bezpečnosti odsouhlasilo zatím nejpřísnější sankce proti KLDR a čeká se, jestli tím tentokrát srazí komunistický režim na kolena. Do země nesmí zemní plyn a dostane se tam jen omezené množství ropy. V opačném směru zase Pchjongjang nesmí vyvézt textil, uhlí, železnou rudu nebo mořské plody. 

Severokorejci, kteří po světě vydělávají peníze pro svého vůdce, teď už nedostanou legálně pracovní povolení. A všichni čekají, jak odpoví muž, kterému je teprve 33 let, ale přesto drží v šachu velkou část světa. 

Autor:  David Jakš, Jana Přinosilová
Pořad: Zaostřeno  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 15:35 repríza 22:39  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace