Miliony pracovních míst nebo jedovaté potraviny? Co přinese smlouva o volném obchodu?

11. červen 2015

Evropané a Američané spolu jednají o smlouvě o volném obchodu, která podle zastánců přinese evropské ekonomice desítky miliard eur a stovky tisíc pracovních míst.

Podle kritiků může způsobit i to, že Evropané budou jíst nekvalitní nebo dokonce jedovaté potraviny, nebo přijdou o sociální práva. Tak rozdílné názory vyvolává takzvaný TTIP, tedy plánovaná smlouva o volném obchodu mezi zeměmi Evropské unie a Spojenými státy.

Na pražskou Novotného lávku přišlo 25 lidí poslechnout si něco o chystané dohodě TTIP. Můžou si odnést brožurku s názvem Kdo nám chce zatnout tipec, anebo samolepky s nápisem TTIP ist Böse, tedy TTIP je zlo. Němčina není náhodná, hlavním hostem Pražské školy alternativ je aktivistka z německé organizace Forum Umwelt und Entwicklung Nelly Grotefendtová.

„Někteří lidé věří v mantru volného trhu, že přinese více růstu a bohatství a že bude víc práce pro všechny, přestože se ukázalo, že odhady Evropské komise jsou příliš optimistické.“

Tramvaje do Washingtonu

Takzvaný TTIP má podle představ Evropské komise zvýšit vzájemný obchod a podpořit hospodářský růst. Otevření trhu může některé firmy ohrozit, pokud nedokážou v nové konkurenci obstát. Podle Komise mají vzniknout statisíce až miliony nových pracovních míst, tomu ale nevěří Jan Májíček z iniciativy Stop TTIP CZ.

„Pokud nebudeme vidět parametry té dohody, tak nemůžeme říct, že to pro nás bude výhodné.“

Obavy lidí, kteří s TTIP nesouhlasí, souvisí s konkurenceschopností našich výrobků. „Vemte si příklad s traktory Zetor, a podívejte se, kolik u nás jezdí amerických Deerů. Myslíte si, že my budeme schopni vyvážet Zetory na americký trh?“

Protesty proti partnerství TTIP

Na americký trh před lety řada českých firem úspěšně pronikla, včetně zmíněného Zetoru. Jedním z takových českých exportérů je i ostravská firma INEKON. Její tramvaje jezdí dokonce v hlavním městě Washingtonu.

„Jde o tramvaje pro americké město Seattle, které si objednalo sedm kusů vozů. Jejich unikátnost je v tom, že mají bateriový pohon,“ říká David Vojtasík, který má na starosti výrobu ve firmě INEKON.

„Je to zvláštní pocit, že tramvaj z martinovských dílen jezdí a bude jezdit někde v Americe. Je a hřeje.“

Zákon Buy America nás znevýhodňuje

S odlišnou legislativou v USA bojuje INEKON 15 let, jak vysvětluje v pražském sídle Milan Haloun z vedení společnosti, který má americký trh na starosti.

„Technické specifikace pro americký trh jsou naprosto jiné a úplně se odlišují od toho, co požadují evropské dopravní podniky. I když máme materiál, který vyhověl u tramvaje pro jakékoliv evropské město, stejně ten materiál musíme nechat ve zkušebně přezkoušet, abychom získali certifikát podle americké normy, a za to musíme zaplatit znovu.“

Ve výsledku se tramvaj neliší od ostatních. „Musíme mít papír navíc a pro nás to znamená zvýšené náklady na výrobu tramvaje.“

Diskuse o partnerství TTIP, europoslankyně Dita Charanzová (ANO) a Kateřina Konečná (KSČM)

Každý takový test stojí INEKON desítky tisíc korun. Celá zakázka se firmě prodraží o miliony korun. To jsou peníze, které by jinak mohla inkasovat jako zisk a které by mohly ve výsledku posloužit na další investice do výroby, nebo by se mohly projevit v platech zaměstnanců.

Na INEKON také dopadá zákon zvaný Buy America, který zvýhodňuje tamní výrobce. Pokud na nákup tramvají jdou peníze z amerického federálního rozpočtu, musí INEKON zajistit, aby většina komponentů pocházela z USA, a tam byly tramvaje finálně montovány. Oslabení tohoto zákona by INEKON uvítal, jak dodává Milan Haloun z vedení společnosti.

„Nám by to podstatně ulehčilo práci, protože tramvaje bychom kompletně mohli vyrábět tady u nás a nemuseli bychom zajišťovat jejich konečnou montáž a zkoušení v Americe.“

Podle europoslankyně Dity Charanzové může být TTIP přínosná z několika důvodů: „Bude přínosem pro českou ekonomiku a vytvoří pracovní místa. A to nejen díky tomu, že budeme více vyvážet na trh USA, ale i tím, že jsme v dodavatelských řetězcích a budeme tím pádem vyvážet víc i na evropský trh.“

TTIP může podle europoslankyně Kateřiny Konečné znamenat také riziko: „Proto jsme v rámci Evropského parlamentu navrhovali, aby ze smlouvy byly vyjmuty části týkající se ochrany spotřebitele, části týkající se chemie a potravin.“

autoři: mrk , oho , vid , sch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.