Polský spor o Tuska: Nejúspěšnější premiér poválečné historie, nebo zrádce?

Předseda Evropské rady Donald Tusk není jen úspěšný politik. Také psal knížky pro děti - Foto:  European Council, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Předseda Evropské rady Donald Tusk není jen úspěšný politik. Také psal knížky pro dětiFoto:  European Council, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

Varšavská prokuratura vyslechla předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Není obviněný, svědčil ale v kauze související se Smolenskou havárií. Část Poláků je přesvědčená, že za ni nese přinejmenším politickou zodpovědnost. Tvrdí, že je zrádce a vyměnil národní zájmy za teplé místo v Bruselu.

Jiní Poláci ho naopak považují za nejúspěšnějšího premiéra v poválečné historii. Kdo má pravdu? A můžou tyhle dvě skupiny někdy najít společnou řeč? 

Stoupenci Donalda Tuska se mačkají na varšavském nádraží. Mávají evropskými vlajkami, skandují a doufají, že aspoň na okamžik svého bývalého premiéra zahlédnou. Má přijet každou chvíli vlakem ze Sopot – tedy ze severu země, kde má domov. 

Pro Poláky, jak je pan Krzysztof, je Donald Tusk ztělesněním všech pozitivních změn, kterými jeho země za posledních deset let prošla: „Jsme tady proto, abychom přivítali našeho krajana, předsedu Evropské rady, kterého si ceníme a kterému děkujeme za rozvoj naší vlasti.“ 

Ale jen o pár kroků dál stojí jiní Poláci a pro ně Donald Tusk způsobil snad všechno špatné, co se v Polsku dělo a zřejmě i děje: „Zničil hospodářství a zruinoval polský národ. Teprve teď se ekonomika začíná zlepšovat a současná vláda ji pozvedá z trosek,“ tvrdí například pan Wojciech. 

Smolenské spekulace 

Místo letecké tragédie u Smolenska - Foto:  Telewizja Polska, S. A.

Místo letecké tragédie u SmolenskaFoto:  Telewizja Polska, S. A.

A to i přes to, že všechny statistiky a většina Poláků dosvědčí, že se jejich příjmy a infrastruktura země nikdy nepozvedly tolik, jako právě za vlády Donalda Tuska. Ale věcné argumenty jsou v tomto sporu o Tuska, jestli se to tak dá říct, až druhořadé. Poláci jsou prostě v pohledu na jeho osobnost hluboce rozdělení. 

Když přitom před necelými deseti lety nastupoval do funkce premiéra, chtěl Polsko hlavně spojovat. Jenže to netrvalo dlouho a slovní výměny mezi premiérem Tuskem a předsedou tehdejší hlavní opoziční strany Právo a spravedlnost získaly hodně jedovatý tón. 

A mělo být ještě hůř, a to když prezident Lech Kaczyński s manželkou a celou delegací zahynuli při pádu letadla u Smolensku. Po krátkém období šoku a celonárodní solidarity se začaly šířit spiklenecké teorie a padat obvinění. Část Poláků získala skoro nábožnou jistotu, že to nebyla nehoda, ale ruský útok a Donald Tusk se na něm nejspíš podílel. A to mu nikdy nezapomněli a nezapomenou. 

Ale většina Poláků se spikleneckými teoriemi nikdy nesouhlasila. Důvěřuje oficiálnímu vyšetřování, podle kterého smolenskou tragédii způsobila kombinace špatného počasí, chyby pilotů, kteří se neměli snažit přistávat, a ruských dispečerů, kteří jim to neměli dovolit. 

Spor s Kaczyńským 

Na havárii samozřejmě Poláci nezapomínají, ale chtěli se už také dívat do budoucnosti a radovat se ze života. Země získala spolupořádáním EURA 2012 s Ukrajinou nové sebevědomí a mezinárodní prestiž, a to hrálo nepochybně roli i v tom, jak se svět začal dívat na Donalda Tuska. 

Bezprecedentní usmíření mezi Donaldem Tuskem a Jaroslawem Kaczyńským se nakonec nekonalo - Foto:  Český rozhlas 7 - Radio Praha

Bezprecedentní usmíření mezi Donaldem Tuskem a Jaroslawem Kaczyńským se nakonec nekonaloFoto:  Český rozhlas 7 - Radio Praha

Když se stal v roce 2014 předsedou Evropské rady, jako první zástupce jedné z východních zemí osmadvacítky, neznala hrdost Poláků mezí. Vypadalo to, že se snad schyluje i k bezprecedentnímu usmíření mezi Donaldem Tuskem a Jaroslawem Kaczyńským. 

Ale to, co na několik dní doslova otřáslo polskou mediální scénou, se nakonec prokázalo být jen epizodou, která nemohla nic změnit na jejich vzájemné averzi. Občanská platforma, kterou Donald Tusk do té doby vedl, ztrácela po jeho odchodu do Bruselu bod za bodem. V roce 2015 prohrála prezidentské i parlamentní volby. Jaroslaw Kaczyński sestavil jednobarevnou vládu, a ta začala naplňovat své představy: mimo jiné získala kontrolu nad Ústavním soudem a veřejnoprávními médii. 

To vyvolalo nejenom pravidelné opoziční demonstrace ve varšavských ulicích, ale také kritiku Evropské komise. Donald Tusk sice nesedí v Evropské komisi, ale situaci v rodné zemi také kritizoval, a v tu chvíli byl oheň na střeše. Někteří poslanci vládní strany ho označili za zrádce národa a německého agenta. 

Budoucí prezident? 

Když se na začátku března mělo rozhodovat, jestli Donald Tusk zůstane předsedou Evropské rady, bylo jasné, že nastává velmi podivná situace. Premiérka Kopaczová dala už před volebním summitem jasně najevo, že podporu Polska jako jediné země Evropské unie Donald Tusk nezíská. Polská vláda proti němu dokonce postavila jiného kandidáta – europoslance Jacka Saryusze Wolského. Když pak pomyslný zápas prohrála 27:1, Jaroslaw Kaczyński stěží zastíral svůj hořký hněv. 

„Tusk se vrátí jako úspěšný evropský lídr, v Evropě všeobecně uznávaný politik, jako člověk s obrovskými zkušenostmi a s charismatem, který nemá na území Polska obdoby. Myslím, že Tuska čeká ještě velká budoucnost a buď se stane premiérem, ale myslím, že má namířeno k tomu, aby se stal polským prezidentem,“ říká zpravodaj České televize Miroslav Karas. 

Poslechněte si celý pořad Zaostřeno, jehož součástí je i rozhovor s Miroslavem Karasem, který se s Donaldem Tuskem zná od začátku 90. let >>
Autor:  Vít Pohanka  (vpo)
Pořad: Zaostřeno  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 15:35 repríza 22:39  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace