Takový hokejista už se v Česku asi nenarodí. Jaromíru Jágrovi je 45 let

Během své kariéry dokázal Jaromír Jágr už prakticky všechno: vyhrál Stanley Cup, má několik individuálních ocenění z NHL, dvě zlata z mistrovství světa a nechyběl ani u triumfu českého týmu na olympiádě v Naganu - Foto:  Český rozhlas

Během své kariéry dokázal Jaromír Jágr už prakticky všechno: vyhrál Stanley Cup, má několik individuálních ocenění z NHL, dvě zlata z mistrovství světa a nechyběl ani u triumfu českého týmu na olympiádě v NaganuFoto:  Český rozhlas

I v pokročilém hokejovém věku Jaromír Jágr stále udivuje nejlepší hokejovou ligu světa, kde se v letošní sezóně navíc stal druhým nejproduktivnějším hráčem NHL. Profesionální kariéra sportovců přitom většinou končí před čtyřicátým rokem věku. V extralize navíc Jágr, hráč s číslem 68, začínal na chlebu se sádlem. „Je to hokejista, který se v České republice už nenarodí,” říká jeho bývalý spoluhráč Václav Prospal v pořadu Zaostřeno.

Během své kariéry dokázal Jaromír Jágr už prakticky všechno. Vyhrál Stanley Cup, má několik individuálních ocenění z NHL, dvě zlata z mistrovství světa a nechyběl ani u triumfu českého týmu na olympiádě v Naganu. A zdá se, že v hokeji stále nemá dost. 

Když osmnáctiletý Jágr odcházel za moře, neuměl anglicky a do Kladna volal, že chce domů. V roce 1990 mohl jen málokdo tušit, jakou má před sebou budoucnost. Už v době, kdy se v Jágr v NHL usadil a byl za velkou hvězdu, řešila se stejně jako dnes účast hráčů NHL na olympijských hrách. 

„Jaromír Jágr je hokejista, který se v České republice už nenarodí.“
Václav Prospal

„Účast na olympijských hrách láká asi každého, ale všechno záleží na tom, jestli se NHL domluví s Olympijským výborem. Bylo by to perfektní, doufám, že bych byl nominovaný. Určitě by to bylo zajímavý,” říkal tehdy Jágr.  

A zajímavé to bylo. Česká republika překvapila hokejový svět, když ve finále porazila Rusko. Jágr to oslavoval, stejně jako všechny úspěchy, s číslem 68 na zádech. To nosí díky své babičce, právě ona mu totiž o okupaci a roku 1968 hodně vyprávěla.  

Velký šéf 

V roce slavného vítězství v Naganu, v roce 1998, pomýšlel Jágr na ukončení své reprezentační kariéry. O rok později řekl Českému rozhlasu, že by rád dokončil střední školu a studoval dálkově školu vysokou.  

„Hráli jsme v Litvínově, byla třetina. Jarda si vytáhl chleba namazaný sádlem a začal ho jíst. A Eda Novák přišel do kabiny a vynadal mu. Tak Jarda ten chleba zabalil a dál tehdy gól, nebo dva.“
Josef Zajíc

O patnáct let později, v roce 2014, má Jágr další dvě zlata z let 2005 a 2010, na šampionátu v Minsku v národním dresu končí. K účasti na domácím mistrovství světa v Praze se ještě nechá přemluvit, pak se ale s reprezentací definitivně loučí.  

Václav Prospal, současný asistent trenéra reprezentace, který hrál v reprezentci po boku Jágra, říká, že měl Jágr pokaždé jednu radu: „Kdykoliv jsme spolu hráli, tak říkal: ,Nejezdi mi sem, do toho rohu, zůstaň před bránou. Přivezeš mi sem akorát víc hráčů. Já tady potřebuju mít prostor.‘ Jarda je velký šéf. Je to hokejista, který se Český republice už nenarodí,” myslí si Prospal. 

Nehrajeme moc dobře 

V současné sezóně se Jágr dostal na hranici 1887 bodů, čímž je definitivně druhý v historické tabulce kanadského bodování NHL. Když na tuhle metu potřeboval Jágr tři body, zvládl je v zápase s Buffalem zahrát během jednoho utkání.  

„Máme hodně mladý tým. Když hokejově vyrůstali, byl Jágr jejich vzorem a idolem. Teď je lídrem v šatně i na ledě," říká Matthew Caldwell - Foto:  Český rozhlas

„Máme hodně mladý tým. Když hokejově vyrůstali, byl Jágr jejich vzorem a idolem. Teď je lídrem v šatně i na ledě," říká Matthew CaldwellFoto:  Český rozhlas

I v tak zlomovém momentě své kariéry zůstává Jágr sebekritický. V rozhovoru po utkání mluvil hlavně o tom, že jeho tým nehraje moc dobře. „Soustředím se na to, abychom nějak zachránili sezónu, máme 50 zápasů do konce. Všichni si mysleli, že budeme hrát líp, a podívejte se, jak to zatím vypadá. Máme spoustu mezer v obraně,” řekl reportérovi. 

„Jaromír Jágr je pro nás až neuvěřitelný, je to určitě tvář našeho týmu a celého klubu. Znají ho i lidé, kteří se vůbec nezajímají o NHL. Na Floridě je dost lidí, kteří nikdy nebyli na hokeji, ale Jágra znají,” říká o „osmašedesátce” generální manažer Panthers Matthew Caldwell, který je o devět let mladší než Jaromír Jágr. „Máme hodně mladý tým. Když hokejově vyrůstali, byl Jágr jejich vzorem a idolem. Teď je lídrem v šatně i na ledě,” dodává. 

„Na Floridě je dost lidí, kteří nikdy nebyli na hokeji, ale Jágra znají.“
Matthew Caldwell

„Po skončení smlouvy uděláme to samé, co poslední dva roky. Sedneme si s ním a uvidíme, jestli ještě bude chtít hrát. Nabízeli jsme mu už víceletou smlouvu, ale vždycky chtěl jen na jednu sezónu,” vysvětluje Caldwell. Spekuluje se i o tom, že by Jágr mohl odejít do týmu Las Vegas, které bude od příštího ročníku novým klubem NHL. 

Co Jaromíra Jágra stále drží u hokeje? Je Jágr gambler? Jaký byl jeho první trenér? Poslechněte si celý pořad Zaostřeno. 

Autor:  František Kuna, Vítek Svoboda
Pořad: Zaostřeno  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 15:35 repríza 22:39  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace