Udělat první krok a dát šanci lidem, kteří hledají práci po výkonu trestu

4. srpen 2015

Přijímací pohovor nanečisto, to by si možná přál vyzkoušet leckdo. Pro lidi, kteří se vrátili z výkonu trestu, je to často jediná možnost, jak získat stálé zaměstnání.

Sebedůvěra, zkušenosti a pečlivě vypracovaný životopis, to jsou předpoklady pro to, aby člověk zapůsobil u přijímacího pohovoru. Absolvovat ho a uspět není snadné. O něco složitější to mají lidé po výkonu trestu. Právě pro ně jsou takzvané Pohovory nanečisto, projekt, který se snaží propuštěným vězňům pomoct najít stálou práci.

Několik českých firem od IT společností přes dopravní až po stavební firmy se snaží najít pracovníky i mezi kandidáty s trestní minulostí. Zatím nanečisto, ale i samotný pohovor je pro bývalé vězně cenná zkušenost. Často se k němu v běžném životě nedostanou. Uchazeč se záznamem v rejstříku je často problém.

„Překvapilo mě, že se neptali na trestní minulost, ale na moje koníčky. Viděli, že jsem dělal školu kuchařinu, takže se ptali, co si vařím doma nebo pro koho vařím. Asi tím chtěli zjistit odpovědi jinak, nějaké skryté,“ popisuje svou zkušenost dvacetiletý Lukáš.

„Vysněnou práci nemám žádnou. Chtěl bych se živit hudbou, ale to je hodně ve hvězdách. Moje trestní minulost je těžké ublížení na zdraví s trvalými následky a drogy. Mám dvojitou podmínku.“

Ukázat, že chtějí pracovat

Lidem s trestní minulostí se snaží pomáhat v pražském Rubikon centru. Z jeho iniciativy běží i Pohovory nanečisto. Podpořit přišla klienty i pracovní poradkyně Marie.

„Klienti byli vybíráni podle toho, jak jsou motivovaní do práce. Jestliže jsme viděli, že k nám pravidelně docházeli, že se nějak osvědčili, plnili dohody. Tady jsou skutečně zaměstnavatelé, kteří hledají pozice, my sem chceme klienty, kteří se předvedou a ukážou, že chtějí pracovat.“

U pohovorů většinou přijde řeč i na minulost klientů. „S tím je problém. To je jejich druhý trest, co následuje. Musí se ve společnosti prosadit znovu. Na to je připravujeme, věnujeme tomu i hodinovou schůzku, hledáme, jak nejlépe říct, že skutečně chtějí začít nový život, k tomu je jediná cesta, najít si práci.“

Mezi uchazeči o práci byl i Rudolf. Má podmínečný trest za pokus o podvod, pracoval jako bankovní úředník. „Odnesl jsem si zkušenosti. Jen mě mrzí, že nejsem technicky založený, protože administrativní práci, kterou bych hledal, oni chtějí technické zaměření. Záznam v rejstříku, ten by jim nevadil.“

Stavebnictví (ilustrační foto)

Řada lidí začne pracovat načerno. To je podle analytika Tomáše Ervína Dombrovského ze společnosti LMC krátkozraké. „Škodí to, ti lidé nemají relevantní pracovní zkušenosti, reference, nejsou potom zajímaví, čím déle v tom zůstávají. Škodí to firmám, protože jim na některé pozice chybějí lidé. Škodí to státu, má nižší odvody, zdanění mezd, vyplácí více na dávkách a peníze reálně skončí v dluhovém byznysu, byznysu s chudobou.“

Zklamali spíš lidé bez záznamu

Dát druhou šanci člověku, který má za sebou vězení, může být pro firmu zkušenost s nejistým výsledkem. Přesto se toho někteří zaměstnavatelé nebojí.

„Před deseti lety jsme dali příležitost člověku, který ve dvaadvaceti letech, kdy ukončil druhý ročník stavební fakulty, se chytnul nevhodných přátel, dostaly se do toho drogy, vykrádání aut. Skončil ve vězení. Tam si to asi v hlavě srovnal, a protože to byl syn jedné z našich kolegyň, nabídli jsme mu tu možnost,“ potvrzuje Pavel Kameník, personální ředitel jedné velké stavební společnosti.

„S ohledem na to, čím prošel, víc než tři roky pracoval na dělnické pozici. Protože to byl člověk s otevřenou hlavou, postupně rostl, po těch třech letech přešel na pozici mistr, dnes je stavbyvedoucí a dokončuje si vysokou školu. My s ním počítáme na pozici ještě vyšší.“

Riziko, že by to nemuselo dobře dopadnout, Pavel Kameník pociťoval. „Je to riziko. Ale za 16 let, co jsem ve firmě, nás zklamali spíš lidé, kteří žádný záznam neměli. Zklamání nečekané a o to horší. Tohle se může stát i našim bližším. Je to vždy jen o tom, dát někomu šanci a udělat první krok.“

Celkem dobré zkušenosti má se zaměstnáváním bývalých vězňů Pavel Čihák, jednatel velké dopravní společnosti.

„Po výkonu trestu jich máme asi pět. Lidí se záznamem v rejstříku trestu je podstatně víc. Jde o to, aby měli sami vůli pracovat. Máme trošku problém s recidivisty, kde byly opakovaně udělené nízké tresty. Ale sami se snažíme být otevření a těmto lidem dát druhou šanci. Naše zkušenost je vcelku pozitivní.“

V Pohovorech nanečisto si vedli klienti Rubikon centra obstojně. Celkem čtyři z nich postoupili do dalšího kola a mohli se jít ucházet o místo. Tentokrát přímo na personální oddělení firmy, která jim možná nabídne stálou práci.

autoři: era , sch
Spustit audio