Vzácnější než platina, dražší než kokain. Nosorožčí rohy jako symbol bohatství

Nosorožci bez rohů nemají pro pytláky žádnou cenu - Foto: Robert Mikoláš

Nosorožci bez rohů nemají pro pytláky žádnou cenuFoto: Robert Mikoláš

Rohy nosorožců se na černém trhu prodávají za miliony. Počet těchto charismatických zvířat proto v divoké přírodě prudce klesá. Stav nosorožců černých, tedy dvourohých, dokonce od 70. let minulého století poklesl o více než 90 procent.

Pytláci po tisících zabíjejí i slony, v poslední době se častěji zaměřují i na další zvířata včetně lvů a žiraf. Strážci národních parků i ochránci přírody v této souvislosti mluví o genocidě africké fauny. Přežijí divoká zvířata příští desetiletí, nebo se na ně budeme jezdit dívat jen do zoologických zahrad? 

Pytláci zabijí jen v Jihoafrické republice ročně přes tisíc nosorožců. Za kilogram jejich rohu totiž lze na černém trhu získat 65 tisíc dolarů, tedy asi 1,3 milionu korun. Oba rohy nosorožce černého přitom váží i 15 a více kilogramů. Strážci národních parků i privátních rezervací proto posilují ochranu vzácných zvířat, kterým hrozí vyhubení. 

Nosorožci bez rohů nemají pro pytláky žádnou cenu - Foto: Robert Mikoláš

Theo, vysoký štíhlý muž, který se ochraně zvířat, zejména nosorožců, věnuje přes 20 let, se téměř omlouvá za to, že neřekne, kolik nosorožců se v nejmenované rezervaci pohybuje. Zveřejněním skutečného počtu těchto majestátných zvířat by jen nalákal další pytláky. Dokonce žádá návštěvníky, aby fotky se zvířaty nedávali na sociální sítě a u mobilů a fotoaparátů si vypínali lokalizátory. 

Poptávka v Číně stoupá 

V této souvislosti přiznává, že se stává paranoidním. Prý se mu není co divit, když objevuje další zabitá zvířata se zakrvácenými hlavami a vysekanými rohy. Jeden ze samců tento brutální útok jako zázrakem přežil a Theo pomáhá při jeho léčbě. Ostatní dosud živé nosorožce pak chrání tak, že jim rohy sami uřezávají. 

Pytláci nosorožci poté, co ho postřelili, sekerami vysekali oba rohy a jejich konce ještě vybrali ostrými háky - Foto: Robert Mikoláš

Pytláci nosorožci poté, co ho postřelili, sekerami vysekali oba rohy a jejich konce ještě vybrali ostrými hákyFoto: Robert Mikoláš

Nosorožec bez rohů nemá pro pytláky žádnou cenu. Stačí však, aby z něj zbylo několik centimetrů, a už by se jim vyplatilo ho zabít. Proto, jak Theo podotýká, jim rohy uříznou co nejníže, ale také je zbrousí a uhladí. Na jednu stranu je smutné, že nosorožci přijdou o symboly, díky kterým získali své pojmenování, na druhou stranu ale zůstanou naživu. Jejich ochrana je finančně velmi náročná. V samotné Jihoafrické republice žije asi 30 procent z celkového počtu 20 tisíc nosorožců v privátních parcích, které si vše platí ze svého, nebo hledají sponzory a dárce. 

Kromě nákladů na provoz si musí platit i speciální výstroj včetně přístrojů pro noční vidění. Cena za kilometr masivního odolného plotu pak v přepočtu dosahuje až dvou milionů korun. Bez toho by neměli proti pytlákům vybaveným nejmodernějšími zbraněmi šanci. A slušnou mzdu je potřeba dát i vlastním strážcům, jinak by je pašerácké gangy přeplatily. 

Johanes Marais, veterinář specializující se na nosorožce a šéf organizace Save the Survivors, má ve svém domku u Pretorie na stěnách fotografie mohutných nosorožčích i sloních samců, většina z nich je prý po smrti. Poptávka zejména v Číně stále stoupá, protože roste i počet boháčů utrácejících za rohy miliony. Už nikoli kvůli tradiční medicíně, vnímají je jako symbol postavení a bohatství. V celé Africe žije už jen maximálně 5 tisíc nosorožců dvourohých, ještě v roce 1970 jich přitom bylo 70 tisíc. 

Autor:  Robert Mikoláš  (mir)
Pořad: Zaostřeno  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 15:35 repríza 22:39  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace