Dobráci roku13. listopadu  2015 v 15:15  

SDH Ejpovice: Sbor založený před více než 120 lety

Heslem ejpovických hasičů je „Práci zdar, ohni zmar!“ - Foto: Jiří Blažek

Heslem ejpovických hasičů je „Práci zdar, ohni zmar!“Foto: Jiří Blažek

Dobrovolní hasiči jsou nadšení lidé, kteří s přehledem řeší naše neopatrnosti při zacházení s ohněm, nepozornosti řidičů na silnici nebo pomáhají při povodních.

V Plzeňském kraji najdeme jen dvě obce začínající na písmeno E - Erpužice u Stříbra a Ejpovice. Ty leží 6 km západně od Rokycan a dnes zde žije přes 600 stálých obyvatel. 

Původní zemědělské usedlosti s charakteristickými vjezdy v barokním a renesančním stylu svědčí o tom, že v dobách svého vzniku byly Ejpovice zemědělskou vesnicí. Díky nádherné přírodě v okolí Ejpovického jezera a ojedinělým chráněným přírodním památkám je obec hojně vyhledávaným místem. Za rekreací i koupáním sem jezdí lidé z širokého okolí. 

Historie sboru dobrovolných hasičů  

Když v roce 1883 vyhořela v Ejpovicích stodola Františka Šnebergra a požár uhasili hasiči z nedaleké Dýšiny, obec se rozhodla zakoupit na tehdejší dobu moderní čtyřkolovou ruční stříkačku od firmy Holman z Plzně. 

Další velký požár o deset let později, kdy vyhořelo 8 usedlostí, vedl 25. února 1894 k založení sboru dobrovolných hasičů. Jeho stanovy pak byly schváleny c. k. Místodržitelstvím v Praze. Obecní zastupitelstvo vybavilo sbor výstrojí a městský strážník Josef Macner, původně odborník hasičského sboru města Prahy, ejpovický sbor vycvičil, takže se v příštím roce mohl na přehlídce sborů předvést veřejnosti.  

Základní činností SDH Ejpovice bylo a je hašení požárů. Pod dohledem mají i nedalekou průmyslovou zónu GEIS. Ejpovičtí hasili už i na Štědrý den. V letošním horkém létě například hasili hořící suchou trávu a požár lesa v Tymákově, v Dobřívě a na Pavlovsku.  

„Práci zdar, ohni zmar!“
To je heslo ejpovických hasičů

Zpočátku sbor používal ruční čtyřkolovou stříkačku zakoupenou obcí ještě před založením sboru. Dnes v nové hasičské zbrojnici, přestavěné v roce 2000, stojí cisternová stříkačka LIAZ a od roku 2006 i speciálně upravený automobil FORD Transit. 

Současnost v životě ejpovických hasičů 

Mezi 50členy nenajdeme žádnou ženu. Jméno Ženíšek se mezi ejpovickými hasiči vyskytuje hned 4 krát. I ejpovičtí hasiči vedle svého hlavního poslání mají i mimořádné zásluhy na organizování kulturního a společenského života v obci a podílejí se na celé řadě prospěšných akcí. 

Sbor dobrovolných hasičů v Ejpovicích je jedním ze 14 hasičských sborů III. kategorie na Rokycansku. Je součástí Integrovaného záchranného systému a působí i na katastru obce Klabava. 

V roce 2001 se tento sbor spolu se 130 dalšími sbory a celkem 145 hasičskými vozy zúčastnil u Máchova jezera celorepublikového cvičení, při kterém byl čerpáním vody hadicemi na vzdálenost 47,2 km překonán světový rekord v dálkové přepravě vody. 

Dobrovolné hasiče z Ejpovic na Rokycansku můžete až do pátku 20. listopadu 2015 do 15:00 podpořit v soutěži Dobráci roku zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) EJPOVICE na číslo 900 11 04. Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH. 

Autor:  Jiří Blažek
Pořad: Dobráci roku  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 15:10; repríza: neděle 15:10  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: sněžení, D5-118,1
  Od 21.1.2018 15:20 do 16:25; D5 - 117km na trase Praha - Rozvadov; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice
  Od 21.1.2018 14:45 do 16:50; na silnici 27 u obce Třemošná okres Plzeň-sever; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 3 x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace