Český rozhlas Plzeň zve do Rozhlasového muzea

Rozhlasové muzeum

Rozhlasové muzeum

V celé své rozhlasové historii byl Český rozhlas Plzeň mnohokrát důležitým prostředkem i místem nepostradatelným nejen pro své posluchače, ale i všechny obyvatele západních Čech. Jeho bohatá historie se začala psát v prvních květnových dnech roku 1945. Historii, dějinné souvislosti i moderní současnost přiblíží zájemcům nové Rozhlasového muzeum v budově v Plzni na náměstí Míru.Rozhlasové muzeum je přístupné veřejnosti, zatím jen ve všední dny a pro organizované skupiny, vždy po předchozí telefonické domluvě.

A co že v Rozhlasovém muzeu potencionální návštěvníci najdou a na jaké unikátní expozice se mohou těšit? Ještě než se pustíme do samotné virtuální procházky výstavou, je třeba si připomenout, že samotná plzeňská rozhlasová budova je architektonický skvost, byla totiž postavena už podle projektu pro specifické rozhlasové potřeby té doby (stavba byla dokončena v roce 1953) a skrývají se v ní různá zákoutí a zajímavé prostory v několika patrech včetně těch podzemních. To ostatně ví snad každý návštěvník pravidelných dnů otevřených dveří či odborných exkurzí. A právě v takovém typicky rozhlasovém prostoru se našlo ideální místo pro vybudování muzea. 

Nápad uzrával dlouho, ale až blížící se výročí 65 let vysílání bylo tím správným okamžikem a jakmile se s přípravou začalo, už to vzalo rychlé obrátky. Pomáhali i bývalí rozhlasáci, přátelé, kolegové z ostatních rozhlasových stanic, lidé ze Západočeského muzea i soukromí sběratelé. 

Architektonicky zajímavé interiéry nevyužitých prostor někdejšího vysílacího pracoviště se tak rychle začaly měnit v galerii historických přístrojů, nahrávací a záznamové techniky, reportážních magnetofonů, mikrofonů, nosičů zvuku i dobových radiopřijímačů a jiných technických zajímavostí (mimochodem víte jak fungovala mobilní mazačka magnetofonových pásků či co je to klikofon?). 

Autentické fotografie např. z let 1945, 1953 nebo 1968 a zvukové záznamy historických událostí, ve kterých sehrál plzeňský rozhlas důležitou úlohu, doplňují celou expozici a lákají pamětníky i milovníky rozhlasu a jeho historie k zajímavé návštěvě. 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Od 21.2.2018 07:50 do 08:50; na silnici 20 u obce Losiná okres Plzeň-město; Za Losinou ve směru od Plzně před odbočkou na Nebílovy .; nehoda; havarované vozidlo; Oa se zraněním jedné osoby, únik provozních ...
  Od 20.2.2018 23:45 do 21.2.2018 11:00; D5 - 79.2km na trase Rozvadov - Praha; ve směru na Prahu i Plzeň je blokován LJP - jsou poškozena středová svodidla; nehoda nákladního vozidla; 2 levé jízdní pruhy ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace