Týden vody ve vysílání Českého rozhlasu Plzeň

Voda, základ života - Foto: Fotobanka Pixabay

Voda, základ životaFoto: Fotobanka Pixabay

Od 19. června se i Český rozhlas Plzeň připojuje k celorozhlasovému tematickému týdnu, ve kterém budeme varovat před koncem vodního blahobytu u nás a informovat o řadě environmentálních problému dneška i budoucnosti.

Česko už nyní pociťuje problém tzv. zemědělského sucha. V posledních 20 letech zažíváme největší sucho za posledních 500 let. Vysycháním krajiny se proto poprvé v posledních letech začala zabývat i vláda. Od roku 2014 zahájila svou činnost mezirezortní komise VODA-SUCHO, která se specializuje na výzkum a podporu způsobů zadržování vody v krajině. Ministerstvo životního prostředí dokonce kvůli úbytku vody v krajině zvažuje stavbu šesti nových přehrad. 

Odborníci se shodují, že zásoby pitné vody zatím bezprostředně ohroženy nejsou, jedním dechem ale konstatují, že i do budoucna můžeme očekávat epizody sucha, na které se je potřeba připravit už nyní. 

Česko je jedinou evropskou zemí, odkud voda pouze odtéká, žádná řeka k nám nepřitéká, jsme proto závislý na zdrojích podzemní a dešťové vody, popř. vody, které vracíme do oběhu z čistíren odpadních vod. 

Průměrná spotřeba pitné vody v českých domácnostech se pohybuje kolem 88 litrů na osobu a den, což je v celoevropském srovnání poměrně dobrý výsledek. Za posledních dvacet let se její spotřeba snížila o třetinu. I nadále stoupá zájem o úsporné domácí spotřebiče. Jejich použití se vzhledem ke stoupajícím cenám vodného a stočného i do budoucna rozhodně vyplatí. Určité rezervy ale máme ve využívání dešťové vody nejen k zalévání zahrad, ale i v domácnostech. 

V průběhu týdne od 19. do 25. června chceme upozornit na nutnost hospodárného využívání vody a podívat se na tuto nenahraditelnou a životně důležitou surovinu z různých aspektů. 

pondělí 19. 6.
9:45 Hvězdy, hity, legendy – písničky o vodě

15:35 zpravodajský příspěvek: NÝŘANY a okolí - drahá voda
V Nýřanech, Starém Plzenci a v Uhercích platí obyvatelé za vodu nejvíce v Plzeňském kraji. Proč a co se s tím dá do budoucna dělat?

18:05 Co vás zajímá – „zelené“ domy, význam stromů v zástavbě, hospodaření s vodou na zahrádce
Václav Čubr z Environmentálního Informačního Centra Plzeňského kraje bude v pondělní podvečerní poradně mluvit o výhodách zelených střech, zelených fasádách, ale i významu stromů pro zachycování srážek a odpařování vody. Druhý z hostů, zahrádkářský instruktor Václav Rajšl vám poradí, jak hospodařit s vodou na zahrádce.

19:05 Špalíček lidových písní – Voda v lidových písničkách ze západních a jižních Čechúterý 20. 6.
Celodenní anketa na téma Šetření vodou na vesnicích a ve městech

11:05 Náš host: Iva Bufková – vodní poměry na Šumavě, tání sněhu, revitalizace mokřadů
Geobotanička Iva Bufková ze Správy Národního parku Šumava vám prozradí, jak je to s tamními vodní poměry a zda do budoucna hrozí, že čím dál větší sucha, ale také kyselé deště tuto Chráněnou krajinnou oblast zcela zdevastují.

17:30 Muziky, muziky - O potůčcích, řekách a rybnících

15:35 zpravodajský příspěvek: ODRAVA – Ohře zaplavuje sklepy. Proč?
V obci Odrava na Chebsku se Ohře při silnějším dešti vždy vylévá z koryta a zaplavuje nedaleké sklepy domů. Místní lidé jsou z toho nešťastní a žádají po vodohospodářích nápravu. V minulosti bylo koryto hluboké a pamětníci dokonce vzpomínají dobu, kdy se přes řeku brodili s koňmi. Teď je lidem voda v ní sotva po kotníky. A to je ten problém. Jenomže vyčistit koryto se nikomu nechce, protože se zde vyskytují vzácné rostliny a živočichové.


středa 21. 6.
8:50 Městská plovárna v Plzni - reportáž

11:05 Náš host: Míla Pražák – vodácký instruktor
Míla Pražák je vodák každým coulem. Pracuje jako vodácký instruktor, je ale také majitelem a šéfem půjčovny lodí a vodáckých potřeb i kanoistické školy. Rozhovor bude o tom, co pro něj voda znamená, jak se na ní chovat, o letošní vodácké sezoně na Ohři, které naše řeky jsou nejbezpečnější, kde je nejlepší zázemí a kde sehnat lodě a náležité příslušenství k nim?

15:35 zpravodajský příspěvek: PLZEŇ – problémová voda
Řeka Radbuza se má stát pro Plzeň náhradním zdrojem pitné vody a přehrada České údolí rekreační oblastí. Zatím se ale v letních měsících nedá v přehradě na Radbuze ani koupat a kvalita vody v ní je celkově mizerná.


čtvrtek 22. 6.
8:05 Poradíme vám – vodohospodářství v ČR
Jaká je cena vody v ČR a jaká je její spotřeba na obyvatele a den? Je vodohospodářská infrastruktura podfinancována? Jak je stará a kolik do ní musíme ročně investovat? A máme na to zdroje? Na všechny tyto otázky a mnohé další vám ve čtvrteční ranní poradně odpoví expert na vodní stavby a odpadové hospodářství Ing. Pavel Válek, MBA.

15:35 zpravodajský příspěvek: DOUPOVSKÉ HRADIŠTĚ – kvalita pitné a užitkové vody
Na kraji vojenského újezdu Hradiště na Karlovarsku vznikla v loňském roce po zmenšení vojenského prostoru nová obec Doupovské Hradiště. Od „civilizace“ je vesnice dost vzdálená, leží až na úpatí Doupovských hor. Jak je to s vodou v ní? Vede do této obce vodovod, anebo lidé získávají pitnou a užitkovou vodu z vlastních studní? V Doupovských horách je voda kvalitní, vyvěrá tady i známá minerálka. Jakou kvalitu vody ale lidé mají v domácnostech? A kolik za ni platí?

18:05 Co vás zajímá - voda v Plzeňském kraji
Jaké se chystají úpravy krajiny a další protipovodňové aktivity? Jak je řešena čistota vody a to, aby jí byl dostatek ve městech i mimo ně? Jak jsme na tom se šetřením vodou? Na tyto a spoustu dalších otázek vám odpoví Radka Trylčová, radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství, proti které ve studiu usedne Jaroslav Novák, místopředseda spolku Hnutí Život.


pátek 23. 6.
10:25 Fejeton Tomáše Bernhardta o vodě

11:05 Náš host: prof. Bohumír Janský - objevitel pramenů Amazonky
Profesor Bohumír Janský, vedoucí katedry fyzické geografie a geoekologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, je objevitelem pramenů Amazonky, za což obdržel v Peru nejvyšší státní vyznamenání. Vedl a vede také několik mezinárodních expedic a výzkumné týmy v rámci projektů české rozvojové spolupráce v Kyrgyzstánu či projektů NATO. Ve svém výzkumu se zaměřuje na hydrografii, hydrologii, limnologii, ochranu vod a analýzu přírodních rizik.

15:35 zpravodajský příspěvek: OBORA - nedostatečná kapacita čistíren odpadních vod
Obora na Tachovsku leží v ochranném pásmu přehrady Lučina, a tudíž zde nemůže být kanalizace. Obyvatelé tak musí vždy jednou za dva měsíce nechat vyvážet své žumpy. Nemají tu ani vodovod, i když přehrada dodává vodu do celého zbytku okresu...


sobota 24. 6.
11:05 Náš host: Karel Makoň – vliv zadržování vody v krajině na volně žijící zvířata
Prvním stavitelem českých rybníků nebyl Jakub Krčín z Jelčan, ale pracovitý bobr evropský. O něm a také o zadržování vody v krajině, které má vliv na všechna volně žijící zvířata a nejen na ně, si budeme povídat s Karlem Makoněm, ředitelem Záchranné stanice živočichů v Plzni.

18:05 Horizont - speciál s Literárními doteky
V pořadu Horizont tentokrát zazní i Literární doteky. Při nich si spolu s námi nalistujete v knížce Nebe studánek od Ondřeje Fibicha kapitolu, v níž se vydáme do Budětic na Klatovsku a zavítáme do míst, kde se nachází Vintířova studánka. V pořadu účinkují Kristýna Hlaváčková a René Přibyl.


neděle 25. 6.
9:45 Hvězdy, hity, legendy – písničky o vodě 2

11:05 Náš host: Václav Hrdonka – vodopádolog
Rád se pohybuje v přírodě a kdysi ho zaujalo, že v kaňonu Střely narazil na vodopád, který nebyl v žádné mapě. A tehdy je začal hledat. Tak vzpomíná na své začátky vodopádolog Václav Hrdonka. V rozhovoru vám prozradí, kde najdete půvabné vodopády v západních Čechách, jak obtížné je vydávat se s fotografickou výbavou složitým terénem a kam se v době dovolených a prázdnin vydat za nejkrásnějšími vodopády do světa.

13:20 Poznáváme Šumavu - Šumavský fenomén - VODA

Autor:   ČRo Plzeň

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 16.12.2017 16:35 do 17.12.2017 16:40; na silnici 145 u obce Kašperské Hory okres Klatovy , délka 783m; Pozor! Olej na vozovce
  místní komunikace, náměstí Republiky, Horšovský Týn, okr. Domažlice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, Úplná uzavírka místních komunikací v Horšovském Týně na náměstí Republiky (horní ...
  místní komunikace, náměstí Republiky, Horšovský Týn, okr. Domažlice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, Úplná uzavírka místních komunikací v Horšovském Týně na náměstí Republiky (horní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace