Folklor17. ledna  2018 v 19:04  

Chodské písničky zpívala už v Japonsku, Americe i ve Vatikánu. Doma je ale Martina Pincová v Mrákově – a neměnila by!

Zpěvačka Martina Pincová v chodském „koláči“ s rukávci - Foto:  archiv Martiny Pincové

Zpěvačka Martina Pincová v chodském „koláči“ s rukávciFoto:  archiv Martiny Pincové

Na Martinu Pincovou (rozenou Johánkovou) z Mrákova se na Chodsku doptáte snadno. Coby výborná zpěvačka - interpretka chodských lidových písní je známá snad všem milovníkům chodské dudácké muziky. Pravidelně vystupuje na Chodských slavnostech, na Mrákovské hyjtě, ale také na mnoha dalších místech i pěkně daleko za hranicemi Chodska. Zajímáte se o chodské kroje nebo chodské výšivky? I tady vám Martina Pincová dokáže zasvěceně poradit.

Martina Pincová začínala v dětském folklorním souboru Mráček v Mrákově už v první třídě základní školy, později se stala členkou Chodského souboru Mrákov a také Domažlické dudácké muziky. Vztah k chodským lidovým písničkám získala ale už ve své rodině – doma u Johánků se prý vždy hodně zpívalo. Oba rodiče byli navíc členy mrákovského souboru, a tak chodskou muziku Martina Pincová slýchávala od malička. 

S Domažlickou dudáckou muzikou ve světě 

Martina Pincová se věnovala také hře na housle. Dnes s úsměvem říká, že když je potřeba, přiznávku zahraje, ale jinak je hlavně zpěvačkou. S Domažlickou dudáckou muzikou už procestovala kus světa – radost s chodskými písničkami rozdávali třeba v Japonsku, dvakrát v Americe, Estonsku, Lotyšsku, Litvě nebo Polsku. Na konci loňského roku vystupovala Domažlická dudácká muzika i ve Vatikánu. 

Vyšívaná krása chodských krojů  

S Chodským souborem Mrákov i s Domažlickou dudáckou muzikou natočila Martina Pincová také několik CD s chodskými lidovými písničkami (vánoční koledy nevyjímaje), vídat ji můžete ale také coby zpěvačku dechové hudby Vrchovanka z Mrákova. Stejně tak ráda usedne k šití nebo vyšívání chodských krojů. A jde jí to krásně! I tady patrně zapůsobila rodinná tradice – už její babička prý šila a vyšívala kroje, prababička čepila nevěsty a šila chodské čepičky pro miminka. Také maminka Marie Johánková, která je uměleckou vedoucí dětského souboru Mráček, dodnes vyšívá. 

 

Martina Pincová se s láskou věnuje také chodským krojům. I tady navazuje na rodinnou tradici.

Vložit na svůj web

Letos v lednu oslavila Martina Pincová krásně kulaté čtyřicáté narozeniny. I to byla příležitost k malému zamyšlení. Co ji na chodském folkloru tak přitahuje? „Asi to, že tady žiju. Chodské geny. Nedokážu si představit, že bych žila někde jinde a folklor nedělala,“ dodává k tomu Martina Pincová. Do dalších let jí přejeme hodně radosti s dudáckou muzikou i s její velkou rodinou, která se už brzy rozroste o dalšího člena. 

Pořad: Špalíček  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 79.8 a 79.6, ve směru Praha, omezení, Od 21.02.2018 15:05 Do 20.03.2018 23:59, omezení rychlosti na 80 km/h, z důvodu poškození svodidel po dopravní nehodě
  D5, mezi km 79.6 a 79.8, ve směru Rozvadov, omezení, Od 21.02.2018 15:14 Do 20.03.2018 23:59, omezení rychlosti na 80 km/h, z důvodu poškození svodidel po dopravní nehodě
  silnice I/20 (ulice Slovanská), Plzeň 2-Slovany - ulice Sirková, Plzeň 3, Plzeň, uzavřeno, stavební práce, Od 28.08.2017 00:00 Do 30.08.2018 23:59, pokračování uzavírky v místě železničních mostů ul. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace