Jmelí léčivé a legendami opředené

14. prosinec 2017

Zhruba pět týdnů (od půlky listopadu do půlky prosince) trvá sezóna sběru jmelí. Jmelí přináší do domu štěstí, odvahu a lásku. Tato jeho charakteristika nechybí ani v klasické květomluvě, ve které znamená, „spolu našli jsme štěstí“.

Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů. Zahrnuje dobrem však všechny, kteří pod ním projdou.

Jmelí je považováno za magickou rostlinu a připisuje se mu zázračná moc. Traduje se z doby Keltů. Keltští kněží odsekávali zlatým srpem větvičky jmelí s přáním štěstí a lásky. Má být zavěšené na dveřích a můžeme se pod ním zcela beztrestně s kýmkoliv líbat.

Ale pozor, platí to jen o Štědrém dnu. Kromě lásky zajišťuje také plodnost až do příštích Vánoc. A ještě něco - jmelí nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, ne tomu, kdo si jej sám koupí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.