Magická mušle „na mračna“, impozantní pastýřská trouba i stoleté dudy ožívají!

Dudy s měchem z hnědého soustruhovaného dřeva – Štefek Bulfík (Wolfgang), Oujezd u Domažlic. Datace 1909 - Foto:  ZČM v Plzni - národopisné oddělení

Dudy s měchem z hnědého soustruhovaného dřeva – Štefek Bulfík (Wolfgang), Oujezd u Domažlic. Datace 1909Foto:  ZČM v Plzni - národopisné oddělení

Které hudební nástroje v minulosti používali naši předci na Plzeňsku? Jejich výčet vás možná překvapí – kromě houslí, klarinetů nebo dud je totiž třeba připomenout i takové unikáty jako troubu (mořskou lasturu) proti mračnům nebo impozantně znějící pastýřskou troubu. Některé z nich už v příštím týdnu ožijí!

Plzeňsko je národopisně vzato velmi bohatý region. Doklady o tom dodnes najdete třeba ve sbírkách Národopisného oddělení Západočeského muzea v Plzni. Díky spolupráci muzea a Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň proběhla v loňském roce velká přehlídka lidových krojů Plzeňska, v letošním roce se organizátoři festivalu spolu s muzejníky zaměřili na lidové hudební nástroje. Na letošní festivalové scéně se je pokusí oživit – některé po neuvěřitelných více než 100 letech! 

Pořad nazvaný „Večerní muzikantské dostaveníčko“ proběhne 10. června na scéně U Branky v Plzni od 19:00 hod. Kromě toho, že v něm vystoupí lidové muziky z České republiky i ze zahraničí (účastníci 21. MFF CIOFF PLZEŇ 2017), budou právě během tohoto pořadu představené největší z pokladů, které se dochovaly ve sbírce lidových hudebních nástrojů Národopisného muzea Plzeňska. 

„Večerní muzikantské dostaveníčko“ s prezentací lidových hudebních nástrojů ze sbírek Národopisného muzea Plzeňska proběhne 10. června od 19:00 hodin na scéně U Branky v Plzni. Vstup zdarma!

Stoleté dudy i originální pastýřská trouba  

A které historické hudební nástroje se konkrétně rozeznějí? Budou to třeba překrásné dudy s datací 1909, krátké čtyřstrunné housle z poloviny 19. století (v roce 1924 je do muzea daroval František Haloun z Plzně) , Es-klarinet z 2. poloviny 19. století nebo vzácná „trouba proti mračnům“. Jde o mořskou ulitu s jakýmsi náhubkem, se kterou lidé na Plzeňsku dříve zaháněli velká mračna a bouřky. Představena bude ale i impozantní pastýřská trouba – repliku podle originálu uloženého v muzejním depozitáři (který už bohužel není možné použít) vyrobil Jaromír Konrady z Plzně a premiérově se rozezní právě na scéně letošního 21. Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF PLZEŇ 2017. 

Pořad: Špalíček  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: přeháňky, D5-136,2
  Od 16.12.2017 11:30 do 12:30; na silnici 21 v obci Planá okres Tachov , délka 637m; uzavřeno, práce na silnici
  Od 16.12.2017 08:30 do 10:35; na silnici 117 u obce Spálené Poříčí okres Plzeň-jih; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; havarované vozidlo; havárie OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace