Folklor10. dubna  2017 v 19:04  

Muzejníci pořádají záchrannou sbírku lidových krojů a prosí: projděte doma skříně a půdy!

Lidové kroje ze sbírek Národopisného muzea Plzeňska - Foto: Milan Váchal,  MFF CIOFF PLZEŇ

Lidové kroje ze sbírek Národopisného muzea PlzeňskaFoto: Milan Váchal, MFF CIOFF PLZEŇ

Plzeňsko patří k regionům, které se mohou pochlubit překrásnými lidovými kroji. To v současnosti dokládá mimo jiné sbírka lidových oděvů Národopisného oddělení Západočeského muzea v Plzni. Přestože čítá přes 3.000 inventárních čísel, některé konkrétní typy, varianty krojů nebo krojové součásti v ní ale chybí. A muzejní pracovníci prosí o pomoc.

Když se v loňském roce Národopisné muzeum Plzeňska připravovalo na velkou přehlídku lidových krojů, která proběhla v rámci Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň, byla to velká výzva. Bylo nutné správně a podle historických pramenů sestavit jednotlivé krojové varianty z tzv. „užšího Plzeňska“, ale i tzv. „širšího Plzeňska“ (např. Plaska, Chotěšovska, Stříbrska) a ukázalo se, že dát dohromady ucelenou krojovou variantu výhradně z muzejních sbírkových předmětů, byl poměrně velký problém. Řada krojových součástek (hlavně z menších regionů) totiž v muzejních sbírkách prostě chybí. 

 

Jak aktuálně vypadá sbírka lidových oděvů Národopisného oddělení Západočeského muzea v Plzni, popisuje vedoucí a kurátor sbírek Michal Chmelenský.

Vložit na svůj web

Každá krojová součást je pro muzeum cenná!  

Výzva Národopisného muzea v Plzni - Foto:  ZČM v Plzni - národopisné oddělení

Výzva Národopisného muzea v PlzniFoto:  ZČM v Plzni - národopisné oddělení

Pracovníci Národopisného muzea Plzeňska se proto rozhodli oslovit a požádat o spolupráci širokou veřejnost. Projděte doma skříně, půdy, truhly na chalupách nebo u babičky. Našli jste něco, co by podle vás mohla být součást kroje? Dejte muzejníkům vědět, moc je potěšíte! Každá krojová součást i sebevíc poškozená je pro muzeum velmi cenná. Hledají se krojové součásti i ucelené kroje dívčí, ženské, chlapecké, mužské i dětské ze západních Čech. 

Z půdy do nové muzejní expozice nebo rovnou na strážnické pódium! 

Plánů mají pracovníci Národopisného muzea Plzeňska hodně. Vybranými krojovými součástmi by především rádi obohatili stálou expozici, která momentálně dostává novou podobu. Spolu s dosavadní muzejní sbírkou lidových oděvů by pak i krojové součásti z vyhlášené sbírky prezentovaly region Plzeňsko na našem největším folklorním festivalu ve Strážnici v roce 2019.  

 

Jaké plány má Národopisné oddělení Západočeského muzea v Plzni s jednotlivými krojovými součástmi, nastiňuje kurátor sbírek Michal Chmelenský.

Vložit na svůj web

Zapojíte se do sbírky krojů západních Čech? Patří vám velké poděkování a jistě vás potěší, že kroje z vaší půdy nebo skříně se stanou součástí velké muzejní sbírky a obdivovat je budou ještě i budoucí generace. S jakýmkoliv návrhem se můžete obrátit přímo na pracovníky muzea, v případě zájmu za vámi i rádi sami zajedou. Národopisné muzeum Plzeňska, které sídlí v Plzni na adrese náměstí Republiky 106/13, můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu mchmelensky@zcm.cz, na Facebooku nebo telefonicky na čísle 777 472 223. 

Pořad: Špalíček  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 23.10.2017 12:05 do 14:10; na silnici 187 u obce Mokrosuky okres Klatovy; nehoda; 2xOA bez zranění, překáží provozu, zvýšená opatrnost, na místo policie
  silnice III/18054, Březí - Chrančovice, okr. Plzeň-sever, uzavřeno, práce na silnici, Od 24.10.2017 00:00 Do 30.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu silnice III/18054, k.ú. Březí u Pernarce z důvodu ...
  silnice I/27 (ulice Klatovská třída), Plzeň 3, Plzeň, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 28.10.2017 17:00 Do 28.10.2017 17:55, uzavírka částečná a úplná - silnice I/27 ul. Klatovská , Plzeň, Objížďka - jednosměrná: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace