Folklor7. listopadu  2016  

Plačky a nosiči rakví, co nebožtíka přes práh pěkně zhoupnou - na Plzeňsku záruka „dobrého“ pohřbu

Hřbitovní areál u kostela Všech Svatých v Plzni. Kolem roku 1926 - Foto:  Západočeské muzeum v Plzni - Národopisné muzeum Plzeňska

Hřbitovní areál u kostela Všech Svatých v Plzni. Kolem roku 1926Foto:  Západočeské muzeum v Plzni - Národopisné muzeum Plzeňska

Jednoho dne naše životní pouť skonči, všichni jednou zemřeme. Tuhle životní jistotu si velmi dobře uvědomovali už naši předci a v lidovém prostředí byla spojená s množstvím zvyků, praktik a pověr. Ty měly jednak umírajícímu ulehčit odchod na onen svět a jednak pomoci pozůstalým vyrovnat se s odchodem blízké osoby. Co o nich dnes víme?

Pokojný odchod ze světa mělo člověku zabezpečit ticho a klid. V hodině smrti se v minulosti okolo postele umírajícího zvonilo zvonečkem „umíráčkem“ (pro tlumený zvuk zašitým v plátně), který odháněl zlé duchy. Aby se duši ulehčil odchod na „onen svět“, bděli dříve lidé nad umírajícím, četli modlitby a postel i místnost kropili svěcenou vodou.  

Šátek přes oči, bílý rubáš do rakve a pak ať je mu země lehká… 

Pokud někdo v rodině zemřel, bývalo i na Plzeňsku zvykem zvát do stavení tzv. „plačky“, jejichž hlavní úkol spočíval v náležitě hlasitém naříkání. Starostí domácích bylo také zatlačit nebožtíkovi oči, někde je i zavazovali šátkem, aby tzv. „za sebou někoho nevykoukal“. V okamžiku skonání se otevíralo okno, aby duše mohla vylétnout ven a tělo se třikrát obnášelo hromničkou. Nebožky se na Plzeňsku oblékaly do bílého rubáše s bílým čepcem, mužům dávali bílou čepici, svobodným věnec na hlavu. 

Plzeňský národopisec Ladislav Lábek ve svých poznámkách uvádí, že blíže Plzni býval nebožtík pokládaný do černě natřené rakve, na Stříbrsku do modré. Dále na západ pak byl nejprve položený na prkno opřené o židle, aby „zůstal rovný“. Po pohřbu se prkno odneslo na pole a využilo jako lávka přes strouhu. Kdo pak lávku přecházel, dělával kříž – aby nebožtík nestrašil. V den pohřbu zjednaní nosiči rakev vynesli a bývalo zvykem, že ji přes práh třikrát zhoupli „na rozloučenou“. 

Mrtvý hlídač na hřbitově 

A jak takové pohřby v minulosti na Plzeňsku vypadaly? Zjednané ženy a muži cestou na hřbitov předříkávali modlitby a lidé je opakovali. U kříže za vsí se předříkávač rozloučil a lidé šli dál mlčky, pohroužení jen do svých myšlenek. Po spuštění rakve házeli pozůstalí do hrobu po třech hrstech země, „aby nebožtíkovi byla země lehká“. Po návratu následovala společná večeře, někdy v hospodě i celý večírek. A ještě něco: věřilo se, že mrtvý na hřbitově hlídá – až do příštího pohřbu, kdy se této služby ujme nový nástupce. 

Literatura:
Michal Chmelenský: „O posledných veciach človeka a umení umierať II.“. In. Slovenské pohrebníctvo: magazín nielen pre profesionálov. Roč. V. Č. IV. / 2015. Bratislava: Slovenská asociácia pohrebných a kremačních služieb, 2015. s. 28–29.
Michal Chmelenský. „O posledných veciach človeka a umení umierať I.“. In. Slovenské pohrebníctvo: magazín nielen pre profesionálov. Roč. V. Č. III. / 2015. Bratislava: Slovenská asociácia pohrebných a kremačních služieb, 2015. s. 28–29.
Ladislav Lábek: Zvykosloví Plzeňska a přilehlých oblastí, Plzeň 1930, s. 43-44.

Autor:  Michaela Vondráčková, Michal Chmelenský
Pořad: Špalíček  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 66.1 a 56.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 16.12.2017 08:00 Do 16.12.2017 13:00, střih keřů v SDP , údržba stromů a keřů, zdroj: ŘSD
  D5, mezi km 51.9 a 52.6, ve směru Rozvadov, práce na silnici, zpevněná krajnice uzavřena, Od 16.12.2017 08:00 Do 16.12.2017 16:00, údržba povrchové kanalizace, zdroj: ŘSD
  Od 16.12.2017 07:30 do 08:30; na silnici 19 v obcích Míšov okres Plzeň-jih a Věšín okres Příbram , délka 648m; nehoda; havarované vozidlo; OA x zvěř, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace