Folklor2. ledna  2018 v 19:04  

Promrzlá prodavačka kaštanů i nadšení bruslaři na Jíkalce. Výstava přibližuje zimu ve staré Plzni

Skupina dam v městském kroji. Foto z roku 1899 - Foto:  Západočeské muzeum v Plzni - Národopisné muzeum Plzeňska

Skupina dam v městském kroji. Foto z roku 1899Foto:  Západočeské muzeum v Plzni - Národopisné muzeum Plzeňska

Také máte pocit, že dnešní zimy už nejsou takové, jaké bývaly? A jaké asi musely být v dobách našich pradědečků! Výběr zimních fotografií Plzně a okolí, jak je koncem 19. a počátkem 20. století pořídili amatérští i profesionální fotografové, právě teď nabízí zajímavá výstava v Národopisném muzeu Plzeňska nazvaná „Zima na skle“.

Jak vypadala zima ve staré Plzni? Jak se lidé do velké zimy dříve oblékali a jak si staří Plzeňané užívali zimních radovánek? To vše výstava „Zima na skle“ zachycuje. Jde o fotografie pořízené ze skleněných negativů ze sbírek Západočeského muzea v Plzni, které pocházejí většinou z období od počátku 90. let 19. století do konce první světové války. Jednotícím prvkem je právě zima – ve městě i v okolí, při zábavě i při práci. 

Plzeň krásná a zasněžená… 

A co o aktuální výstavě říkají její tvůrci? Při přípravě prý zavrhli prosté náladové snímky. Důležité bylo, aby každá fotografie měla „něco navíc“ – třeba místo, které do dnešního dne prošlo změnami nebo dokonce úplně zaniklo, nějaký detail z každodennosti, lidé při jejich práci i zábavě. Zimní zasněžené snímky ze staré Plzně samy o sobě navíc působí velmi esteticky. Ať už se jedná o historické jádro města, Lochotínský park nebo zamrzlé řeky a zasněžené cesty. 

Sněhulák z minulého století  

Fotografií, které vás na výstavě zaujmou, je celá řada – třeba snímky pořízené při zimních radovánkách. Zhodnotit můžete sněhuláka z roku 1913, dámy na zimní procházce, malé sáňkaře nebo zaplněné kluziště v Plzni na Jíkalce v roce 1908. A zatímco pro někoho zima a sníh znamená radovánky a romantiku, pro jiného komplikace a práci – důkazem jsou další působivé fotografie zachycující starou babičku odklízející sníh, čističe plzeňských stok nebo mrznoucí prodavačku kaštanů. 

Výstavu „Zima na skle“ můžete v Národopisném muzeu Plzeňska navštívit až do 14. ledna. 

Pozvánka na výstavu Zima na skle - Foto:  Západočeské muzeum v Plzni - Národopisné muzeum Plzeňska

Pořad: Špalíček  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 44.8 a 43.7, ve směru Praha, práce na silnici, Od 22.01.2018 10:33 Do 31.03.2018 20:00, poškozená středová svodidla, snížená rychlost, bez omezení v jízdních pruzích
  Od 22.1.2018 06:55 do 23.1.2018 07:00; na silnici 605 v obci Stříbro okres Tachov; ledovka; zvýšená opatrnost
  Od 29.1.2018 22:00 do 30.1.2018 00:55; na silnici v obci Plzeň; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení z obce Plzeň do obce Kladno. Nadměrný náklad bude doprovázen hlídkami ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace