Folklor22. ledna  2018 v 19:04  

Vzácnost v dudařské dílně: volské rohy!

Dudák a výrobce dud Jaromír Konrady ve své diíně v Plzni - Foto: Michaela Vondráčková

Dudák a výrobce dud Jaromír Konrady ve své diíně v PlzniFoto: Michaela Vondráčková

Máte rádi dudy a dudáckou muziku? A přemýšleli jste někdy o tom, jak těžké může být takový hudební nástroj vyrobit? Už jen sehnat na něj správný materiál – vhodné dřevo, kozí kůži na měch a hlavně dostatečně dlouhé volské rohy, to je práce!

Dudák a výrobce dud Jaromír Konrady při práci s volským rohem (zdobení) - Foto: Michaela Vondráčková

Dudák a výrobce dud Jaromír Konrady při práci s volským rohem (zdobení)Foto: Michaela Vondráčková

Když dudák rozezvučí dudy, je to radost poslouchat, ale také se dívat! Tomuto „čertovskému“ nástroji se na Plzeňsku a na Chodsku říká také pukl, puklík, kozel nebo kozlík – podle kozí kůže, která se využívá na měch. Důležitou součástí nástroje jsou ale také volské rohy. Používají se na roztrub a zesílení zvuku. Ovšem sehnat je, to není jen tak! 

Bohaté zkušenosti s tím má plzeňský dudák a výrobce dud Jaromír Konrady, který se výrobě dud věnuje už dlouhá léta. „Je problém rohy vůbec sehnat, protože zemědělci si zvykli je uřezávat už u telat, takže rohy vyrostou jen malinké, které se nedají použít,“ dodává. Nejlepší jsou údajně rohy maďarských volů. Jsou veliké až 60 cm a to už je materiál, se kterým se dá pracovat. 

Z býčí porážky až do dílny výrobce dud  

Své o tom ví i plzeňský muzikant Miroslav Škarda, vedoucí Souboru písní a tanců Jiskra z Plzně. Pro svého syna Jakuba si přál vylepšení dud o parádní rohy. Z býčí porážky opravdu několik rohů získal a podnikl s nimi veškeré potřebné kroky. Ještě před tím, než putovaly do dudařské dílny, bylo potřeba je ve velikém hrnci vyvařit, vyklepat z rohů vyživovací kosti a teprve pak byla příprava rohů hotová. Nakonec ale odborným pohledem Jaromíra Konradyho bohužel neprošly. Neměly dostatečnou délku, a tak se musejí hledat rohy nové. 

Občas se ale zadaří a dostatečně dlouhé volské rohy se najdou. Jak se dále zdobí? Výrobci dud nejčastěji po obvodu vrtačkou provrtávají dírky – do nich přijdou cvočky, které roh dozdobí. „Na zvuk to nemá vliv, ale také to musí mít nějakou estetiku,“ s úsměvem dodává Jaromír Konrady. Až budete příště obdivovat hru dudáka, zaměřte se i na detail rohů, možná výrobě dud kvůli nim předcházela dlouhá anabáze. 

Pořad: Špalíček  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 22.2.2018 19:25 do 23.2.2018 19:30; v ulici Těšínská v obci Plzeň , délka 81m; rozlitá látka na vozovce; nafta na úseku cca 100 m
  Od 21.3.2018 07:00 do 30.7.2018 23:55; v ulici Karlovarská v obci Plzeň; most Generála Pattona ev. č. 20-036. směr centrum města.; práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen; v rámci stavby I/20 Plzeň ...
  Od 6.3.2018 07:00 do 20.3.2018 23:55; v ulici Karlovarská v obci Plzeň; most Generála Pattona ev. č. 20-036, směr centrum města.; práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen; v rámci stavby 1. a 2. e ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace